Scenariusz lekcji informatyki w klasie I Szkoły Branżowej I stopnia
Temat: Reklama jest ważna- czyli jak samodzielnie wykonać atrakcyjną prezentację.
Czas trwania: 2 x 45 min.
CELE OGÓLNE:
- poznanie zasad przygotowywania dobrej prezentacji komputerowej,
- opanowanie podstawowych umiejętności przygotowywania prezentacji w programie Power Point,
- łączenie tekstu oraz grafiki w prezentacji komputerowej,
- dodawanie animacji w celu uatrakcyjnienia prezentowanych treści.
CELE OPERACYJNE:
Uczeń będzie umiał:
- samodzielnie zaplanować i wykonać prezentację na określony temat,
- wstawić grafikę do prezentacji,
- dodać animację,
- edytować elementy prezentacji,
- ustawić efekty przejścia pomiędzy slajdami,
oraz utrwali wiadomości na temat jakie warunki powinna spełniać dobra prezentacja.
METODY PRACY:
- prezentacja,
- pokaz,
- zajęcia praktyczne
FORMY PRACY:
- praca z całą klasą,
- indywidualnie (stanowiska komputerowe).
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
- zestawy komputerowe z oprogramowaniem ,
- przeglądarka internetowa,
- tablica interaktywna,
- prezentacja na temat zasad przygotowywania dobrej prezentacji,
- 2 przykładowe prezentacje,
- szablon prezentacji przygotowany przez nauczyciela.
PRZEBIEG LEKCJI
1. Część wstępna
Powitanie i czynności organizacyjne, w tym:
- sprawdzenie obecności,
- podanie tematu lekcji,
- ustalenie zasad przebiegu lekcji: mówimy pojedynczo i słuchamy się nawzajem, jesteśmy aktywni na lekcji, mamy prawo do wypowiedzi, nie śmiejemy się z wypowiedzi kolegów.
2. Część właściwa lekcji
Nauczyciel prezentuje dwie przykładowe prezentacje jednocześnie przedstawia potrzeby tworzenia takiego dokumentu, do czego prezentacja może posłużyć. Następnie omawia strukturę prezentacji oraz najważniejsze elementy poszczególnych slajdów a następnie przybliża dzieciom zasady tworzenia dobrej prezentacji- pokaz w Power Poicie.
Struktura prezentacji:
- zarys
- treść
- podsumowanie
Budowa poszczególnych slajdów:
- struktura slajdu
- tło
- czcionki
- kolory
- grafika
- animacja.
3. Zajęcia praktyczne
Uczniowie siadają do komputerów a następnie otwierają ze swojej poczty elektronicznej przygotowany przez nauczyciela szablon prezentacji. Korzystając z przygotowanego szablonu tworzą prezentację dotycząca szkoły.
4. Podsumowanie lekcji
Uczniowie kolejno prezentują efekty swojej pracy. Wspólnie z nauczycielem omawiają problemy, jakie napotkali podczas tworzenia prezentacji.
Praca domowa: Wzbogacić wykonaną przez siebie prezentację o dodatkowe efekty animacyjne.
Opracowała:
Anna Sady
nauczyciel w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym
w Opocznie