X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 47471
Przesłano:

Bezpieczny Internet. Scenariusz lekcji wychowawczej w klasie łączonej I-III Szkoły Branżowej I stopnia

Scenariusz lekcji wychowawczej w klasie łączonej I-III Szkoły Branżowej I stopnia
Temat: Bezpieczny Internet.

CELE OGÓLNE:
- zapoznanie uczniów z zagrożeniami z jakimi związane jest korzystanie z Internetu,
- poznanie przez uczniów tzw. netykiety, tj. zasad zachowania z Internetu

CELE SZCZEGÓŁOWE:
- poznanie szczegółowych zasad netykiety, czyli zasad zachowania obowiązujących w Internecie,
- poznanie konkretnych zagrożeń, na które mogą być narażone dzieci w Internecie,
- uświadomienie dzieciom konieczności ograniczonego zaufanie do osób poznanych w sieci,
- poznanie konieczności ochrony swoich danych osobowych i wizerunku w Internecie,
- poznanie potrzeby korzystania z oprogramowania zabezpieczającego komputer przed atakami z sieci,
- uświadomienie uczniom czym jest łamanie prawa w Internecie.

METODY PRACY:
- wykład,
- pogadanka,
- burza mózgów

FORMY PRACY:
- praca indywidualna,
- praca w grupach.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
- arkusze papieru,
- flamastry,
- magnesy,
- karty z przygotowanymi zasadami netykiety i zagrożeniami,
- tablica.

Przebieg lekcji:

1. Część wstępna
Powitanie i czynności organizacyjne, w tym:
- sprawdzenie obecności,
- podanie tematu lekcji,
- ustalenie zasad przebiegu lekcji: mówimy pojedynczo i słuchamy się nawzajem, jesteśmy aktywni na lekcji, mamy prawo do wypowiedzi, nie śmiejemy się z wypowiedzi kolegów.

2. Część właściwa
Nauczyciel w kilku słowach wprowadza do tematu lekcji, np. zadając następujące pytania:
- Co to jest Internet?
- Do czego służy Internet?
- Czy wy korzystacie z Internetu i jak często?
- W jakim celu korzystacie z Internetu?
Uczniowie zgłaszają się do odpowiedzi. Nauczyciel zapisuje je na tablicy, np.:
- przesyłanie maili,
- kontaktowanie się ze znajomymi w mediach społecznościowych,
- rozwijanie zainteresowań,
- czytanie wiadomości i książek,
- możliwość dokonywania przelewów bankowych,
- robienie zakupów,
- granie w gry,
- oglądanie filmów,
- słuchanie muzyki,
- uczenie się itp.
Nauczyciel podsumowuje wypowiedzi uczniów czytając i omawiając przykłady prawidłowego zastosowania Internetu i jego zalet: źródło informacji, wiedzy, rozrywki, ułatwianie codziennych czynności np. zakupów i płatności bez wychodzenia z domu.
Zapoznanie uczniów ze słowem NETYKIETA, jako zbioru zasad prawidłowego korzystania
z Internetu. Nauczyciel prezentuje uczniom przygotowane tabliczki z zasadami netykiety
i kolejno je omawia.

Następnie nauczyciel dzieli uczniów na dwie grupy. Każda grupa otrzymuje kartę. Jedna
z grup musi odpowiedzieć na pytanie:
Czego nie wolno robić w Internecie?
Druga grupa odpowiada na pytanie:
Jakie zagrożenia można napotkać w Internecie?

Na wykonanie pracy uczniowie dostają 5-10 minut w zależności od potrzeb. Po tym czasie przedstawiciele grup przypinają kartki magnesem do tablicy i prezentują wyniki swojej pracy.
Na tej podstawie wspólnie z nauczycielem omawiane są zagrożenia, jakie niesie Internet oraz sposoby ustrzeżenia się przed nimi.

CZEGO NIE WOLNO ROBIĆ W INTERNECIE:
- Nigdy nie podawaj swoich danych osobowych (imienia i nazwiska, adresu, daty urodzenia, PESELU, numeru telefonu i danych rodziców czy rodzeństwa).
- Nie ufaj osobom poznanym w sieci. Nie umawiaj się na spotkania z nimi. Jeśli już to na spotkanie pójdź z kolegą czy koleżanką, wybieraj miejsca publiczne (np. kawiarnię)
i informuj dorosłego, gdzie i z kim idziesz oraz o której wrócisz.
- Nie uprawiaj hejtu.
- Nie wysyłaj innym swoich zdjęć (zwłaszcza nagich), uważaj jakie zdjęcia zamieszczasz
w Internecie np. na serwisach społecznościowych.
- Nie publikuj i nie wysyłaj zdjęć swoich znajomych bez ich zgody.
- Nie klikaj w nieznane Ci linki i pliki.
- Nie korzystaj z nielegalnego oprogramowania i nielegalnej muzyki.

ZAGROŻENIA INTERNETOWE
- włamania komputerowe i kradzież danych i wizerunku w konsekwencji oszustwa i wyłudzenia,
- rozsyłanie niewłaściwych treści (nielegalnych, wulgarnych),
- cyberprzemoc: nękanie, nakłanianie do przesyłania nagich zdjęć, namawianie do spotkań, groźby, pedofilia,
- uzależnienie i brak kontaktów w świecie realnym,
- rozsyłanie spamu,
- rozsyłanie wirusów komputerowych,
- łamanie prawa poprzez korzystanie z nielegalnych programów, muzyki, treści.

3. Podsumowanie lekcji
Na zakończenie lekcji przeprowadzana jest rozmowa podsumowująca zdobytą wiedzę. Nauczyciel uczula uczniów, aby o wszystkim co ich niepokoi w sieci informowali zawsze dorosłych (rodziców, nauczycieli).
Następnie nauczyciel pyta uczniów:
- Wymieńcie trzy zalety Internetu?
- Wymień trzy zagrożenia, na które jesteś narażony w Internecie?
- Wymień trzy rzeczy, których nie wolno robić w sieci?

Opracowała:
Anna Sady
nauczyciel w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym
w Opocznie

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.