X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 47470
Przesłano:

Życie i twórczość Wandy Chotomskiej. Scenariusz lekcji muzealnej

Scenariusze lekcji muzealnej dla uczniów klas I -III szkoły podstawowej
Temat: Życie i twórczość Wandy Chotomskiej
Czas: 2 × 45 min.
Prowadzący: Pracownik muzeum – edukator muzealny

Cel ogólny:
- Poznanie życiorysu Wandy Chotomskiej
- Pobudzenie zainteresowania czytelnictwem utworów Chotomskiej
- Umiejętności interpretowania treści literackich w twórczości plastycznej
- Rozwijanie wyobraźni
- Kształtowanie postaw estetycznych.

Cele szczegółowe:
- Zna twórczość oraz utwory Wandy Chotomskiej i potrafi je przeczytać
- Umie wyodrębnić w wierszu obrazy plastyczne, sceny
- Potrafi narysować wybraną scenę
- Współpracuje z grupą i tworzy wspólną wizję scenerii wiersza

Formy pracy:
-Grupowa
-Indywidualna
-Zbiorowa

Metody pracy:
-Ćwiczenia praktyczne
-Pogadanka
-Burza mózgów

Środki dydaktyczne:
-zbiór wierszy Wandy Chotomskiej (dla prowadzącego lekcję muzealną), wydruki wybranych wierszy (dla każdego z uczestników lekcji muzealnej), bibliografia poetki (zaprezentowana za pomocą laptopa i rzutnika) zał.nr 1, karteczki ze scenami z wierszy Chotomskiej zał. nr 2 ,materiały plastyczne (kredki, ołówki flamastry, papier kolorowy A3, bibuła, nożyczki, klej, strugaczki, wycinanki).

Przebieg lekcji muzealnej:
1.Powitanie uczestników lekcji muzealnej przez edukatora muzealnego.
2. Ukazanie postaci Wandy Chotomskiej oraz jej twórczości dla dzieci. (zał.nr 1).
3. Wspólne czytanie utworów poetki z materiałów drukowanych i tomiku wierszy tj.:
- Herbatka
- Odkurzacz
- Kto tam?
4.Swobodne wypowiedzi na temat utworów Chotomskiej (pod kierunkiem edukatora muzealnego).
5.Podział na trzy osobowe grupy. Każda grupa losuje po jednej karteczce. Zadaniem grupy jest wykonanie za pomocą materiałów plastycznych scenki z wiersza.
6. Omówienie prac plastycznych- twórcy pracy czytają głośno wiersz następnie omawiają wykonaną pracę.
7. Podsumowanie zajęć.

Zał.nr 1.
Wanda Maria Chotomska przyszła na świat w Warszawie 26 października 1929 roku. Szkołę podstawową i średnią ukończyła w Warszawie, podobnie jak studia Wydziału Społeczno – Politycznego oraz Wydziału Dziennikarskiego warszawskiej Akademii Nauk Politycznych. Wanda Chotomska swój debiut odbyła w tygodniku „Świat Młodych” w roku 1949, natomiast pierwszy zbiór wierszy pt. „Tere Fere” opublikowała w roku 1958. Później razem z Mironem Białoszewskim mogła ogłaszać swe wiersze na łamach dwutygodnika „Świerszczyk” – podpisywała się wówczas „Wanda Miron”, na znak wspólnej pracy z Białoszewskim. Dużym zainteresowaniem nie tylko najmłodszych cieszył się wspomniany cykl telewizyjnych programów zatytułowany „Jacek i Agatka”. Poza tym jako członkini Stowarzyszenia Pisarzy Polskich była również prezesem Zarządu Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży. Była autorem licznych poezji, jak choćby „Kaczka-tłumaczka”, „Dlaczego cielę ogonem miele”, czy też „Wanda Chotomska dla najmłodszych”, przy czym wymieniać można by wiele, mimo że pośród swych zainteresowań udawało się Wandzie Chotomskiej pisać również liczne opowiadania, takie jak „Klucze do Jelenia”, „Drzewo z czerwonym żaglem”, „Pięciopsiaczki”, „Dzień dobry, córeczko i inne opowiadania”, „Od rzeczy do rzeczy”. Zmarła w Warszawie 2 sierpnia 2017 roku.

Źródła:
https://zyciorysy.info/wanda-chotomska/

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.