Scenariusz zajęć z języka angielskiego prowadzonych w grupie 4-latków
Temat zajęć: Pogoda i ubrania – zabawa w suszenie prania.
Cel ogólny:
• utrwalenie nazw kolorów, pogody i ubrań poprzez zabawę w suszenie prania
Cele szczegółowe - dziecko:
• rozumie bardzo proste polecenia w języku angielskim i reaguje na nie
• powtarza wyrazy i zwroty mające znaczenie dla danej zabawy
• powtarza proste rymowanki i obrazuje je ruchowo
• śpiewa piosenki w grupie, ilustrując je odpowiednimi gestami
• utrwala wyrażenie How’s the weather?-Jaka jest pogoda? oraz słówka: sunny-słonecznie, cloudy-pochmurno, rainy-deszczowo, snowy-śnieżnie, windy-wietrznie, stormy-burzowo
• wskazuje i nazywa kolory ubrań/spinaczy do ubrań (blue-niebieski, yellow-żółty, red-czerwony, green-zielony, orange-pomarańczowy, pink-różowy, purple-fioletowy)
• powtarza nazwy ubrań jesiennych (hat-czapka, jacket-kurtka, sweter-sweter, T-shirt-podkoszulek, trousers-spodnie, socks-skarpety, boots-ciepłe buty)
• przelicza w zakresie swoich możliwości wspólnie z nauczycielem
Podstawa programowa: IV 21
Metody:
• reagowania całym ciałem – obrazowanie mimiką, gestem, czynnością
• audiolingwalna – wielokrotne powtarzanie grupowo i indywidualnie
• audiowizualna – użycie materiałów obrazkowych oraz nagrań audio
• komunikacyjna – powtarzanie zwrotów w określonym kontekście sytuacyjnym
Formy pracy: grupowa, indywidualna
Środki dydaktyczne:
• pacynka – małpka o imieniu Monkey
• „magiczne” pudełko z kolorowymi spinaczami do prania oraz mini-szafą
• mini-pralka z obrazkami-ubraniami w różnych kolorach, guma rozciągnięta między dwoma krzesełkami z sali, która posłuży do wieszania prania
• parasol, mini-spryskiwacz z wodą
• nagrania do piosenek
Czas trwania: 30 minut
Przebieg zajęć:
1. WITAMY SIĘ I RUSZAMY
Dzieci budzą pacynkę – małpkę, z którą witają się mówiąc „Hello Monkey.” Małpka przeprowadza krótką rozgrzewkę, a następnie dzieci śpiewają piosenkę na powitanie pt. „Hello.”
2. MAGICZNE PUDEŁECZKO
Małpka ma ze sobą magiczne pudełko. Dzieci wypowiadają zaklęcie ilustrowane gestami („Clap your hands, pat your knees, magic box, open please!”) i pacynka otwiera pudełko.
3.4. SPINACZE INACZEJ
W pudełku znajdują się mini spinacze w różnych kolorach. Nauczyciel pyta dzieci o ich kolory. Każde dziecko wybiera jeden spinacz i (z pomocą nauczyciela) nazywa jego kolor. Dzieci używają spinaczy w zabawie „One Little Finger” („Jeden mały paluszek”) – wskazują nimi części ciała z piosenki. Potem ćwiczą przypinanie spinaczy do różnych części swojej garderoby.
5.6. POGODA NA PRANIE
Dzieci śpiewają piosenkę o pogodzie, sprawdzając przez okno, jaka jest dziś pogoda, a jaka nie.
Następnie pacynka z pomocą nauczyciela rozwiesza gumę na pranie. Z mini pralki dzieci wyciągają pranie (kolorowe obrazki z ubraniami), wieszają i przypinają spinaczami. Wraz z nauczycielem nazywają ubrania.
7. SPACER WŚRÓD LIŚCI
Podczas gdy pranie schnie, dzieci bawią się w zabawę ruchową „Liście” („Leaves”) – naśladują czynności związane z jesiennymi liśćmi (zmiana kolorów, opadanie, wirowanie, szelest, grabienie)
8. UBRANIA DO SZAFY
Dzieci zdejmują ubrania i przeliczają oraz chowają je do szafy. Jeśli starczy czasu - deszczowa zabawa ruchowa z parasolem. Pożegnanie („Goodbye”) z pacynką i nauczycielem.
Prowadząca:
mgr Małgorzata Zuzia