Wstęp:
Scenariusz zajęć „Zabawy na leśnej polanie” to zajęcie o charakterze muzykoterapii. Prezentowane zabawy dają dzieciom możliwość odreagowania napięć psychiczno-fizycznych, odprężenia. Uwrażliwiają na różnorodne dźwięki i zachęcają do ruchowej interpretacji muzyki.
Grupa: 6 - latki
Cele ogólne:
• odreagowanie napięć psychiczno-fizycznych
• odprężenie i poprawa koncentracji
• zdobycie pewności siebie i poczucia bezpieczeństwa w otoczeniu
• wzbogacenie doświadczeń słuchowych
• doskonalenie płynności ruchów.
Cele szczegółowe:
• dziecko potrafi nawiązać kontakt i współpracę z partnerem i grupą
• umie odczuwać klimat muzyki i doświadcza jej w sposób aktywny
• umie pobudzać własną wyobraźnię i wyrażać ją poprzez swobodną improwizację ruchową
• jest zrelaksowane i pogodne.
Pomoce:
Magnetofon, kasety z nagraniami: „Taniec i ruch” KLANZA, „Fire circles” Vangelis, małe chustki dla każdego dziecka, duża chusta do zabaw KLANZA, dzwonki.
Przebieg zajęć:
CZĘĆŚ I: ODREAGOWANIE
1. „Powitanie”. Wspólny śpiew piosenki:
Wszyscy są witam was, powitania już czas.
Jestem ja, jesteś ty. Raz, dwa, trzy. Raz, dwa, trzy.
2. „Powitanie słońca”. Taniec pobudzający przy muzyce. Dzieci ustawione w kole trzymają się za ręce.
- Część I: 16 kroków przeplatanki po obwodzie koła w prawą stronę.
- Część II: Nie trzymając się za ręce, cztery kroki do środka koła z unoszeniem rąk do góry
i okrzykiem: „Oooooo!”. Cztery kroki powrót na miejsce, ręce opuszczone.
3. „Rozwijanie pączków”. Zabawa rozluźniająca w parach przy muzyce. Dziecko-pączek przykuca lub leży, dziecko- promyk słońca ostrożnie i powoli rękami otwiera pączek.
4. „Podmuchy wiatru”. Ćwiczenia oddechowe z wykorzystaniem chustek. Dziecko trzyma przed sobą chustę i dmuchając na nią stara się poruszyć lekko najpierw prawy róg, potem lewy, a na końcu mocnymi dmuchnięciami wprawia w ruch całą chustę.
5. „Taniec kwiatów”. Improwizacje taneczne. Dzieci indywidualnie tańczą z chustami
w rytm pogodnej muzyki.
6. „Przebudzenie misiów”. Ćwiczenia rozluźniające mięśnie całego ciała. Dzieci- misie poruszają najpierw głową, potem rękami, nogami, a na końcu potrząsają całym ciałem.
CZĘŚĆ II: ZRYTMIZOWANIE
7. „Taniec misiów”. Ruchowa ilustracja piosenki „Hoki-poki”. Dzieci w rytm muzyki wykonują ruchy o których mówi piosenka.
8. „Rytmiczne impulsy”. Ćwiczenia rytmiczne. Dzieci ustawione w kole przekazują kolejno jedno drugiemu wzór rytmiczny podany przez prowadzącą.
9. „Taniec pogoda”. Rytmizacja gestykularna przy muzyce. Dzieci wraz z prowadzącą rytmicznie powtarzają słowa i wykonują odpowiednie ruchy:
- pada deszcz, pada deszcz- potrząsanie rękami uniesionymi do góry;
wieje wiatr, wieje wiatr- kołysanie uniesionymi nad głową rękami;
burza- klaśnięcie;
błysk- tupnięcie;
burza- klaśnięcie;
błysk- tupnięcie;
tęcza- zataczanie rękami półkola nad głową.
10. „Parasol”. Zabawa z wykorzystaniem dużej chusty. Wszystkie dzieci trzymają chustę, chodzą po obwodzie koła i śpiewają piosenkę „Pada deszczyk”. Na sygnał tamburyna dzieci przerywają piosenkę, a prowadząca mówi, kto może schować się pod chustę. Np.
-chowają się osoby, których imię rozpoczyna się na głoskę „a”:
-te, które mają siostrę;
-te, które lubią pływać;
CZĘŚĆ III: UWRAŻLIWIENIE
11. „Zabawy z piłką”. Zabawa z wykorzystaniem chusty. Dzieci delikatnie poruszają chustą tak aby piłka nie wypadła.
12. „Masaż”. Zabawa odprężająca w parach. Dziecko wykonuje masaż na plecach kolegi stosując ruchy wynikające z treści wiersza.
Idzie pani: tup, tup, tup, (na przemian uderzamy w plecy końcami palców)
dziadek z laską: stuk, stuk, stuk, (uderzamy jednym palcem)
skacze dziecko: hop, hop, hop, (uderzamy dłonią)
żaba robi długi skok. (uderzamy opuszkami palców w dwie odległe części pleców)
Wieje wietrzyk: fiut, fiut, fiut. (dmuchamy w szyję)
Kropi deszczyk: puk, puk, puk, (delikatnie stukamy wszystkimi palcami)
Deszcz ze śniegiem: chlup, chlup, chlup, (uderzamy dłońmi zwiniętymi w miseczki)
a grad w szyby: łup, łup, łup.(lekko uderzamy pięściami)
Świeci słonko, (ruchem okrężnym gładzimy dłonią plecy)
wieje wietrzyk, (dmuchamy we włosy)
pada deszczyk. (stukamy palcami)
Czujesz dreszczyk? (lekko szczypiemy w kark).
13. „Duże i małe misie”. Bieg i powolny chód przy akompaniamencie dzwonków.
CZĘŚĆ IV: RELAKS
14. „Na polanie”. Dzieci leżą na kocykach lub siedzą w wygodnej pozycji. Prowadząca czyta tekst na tle cichej muzyki.
Wyobraź sobie, że jesteś małym, maleńkim, puszystym misiem. Misiem z miękkimi włoskami i czarnym, błyszczącym noskiem. Spacerujesz po leśnej polanie. Świeci słońce, jest ciepło i jasno. Powietrze tutaj jest czyste. Czujesz zapach kwiatów, które rosną na polanie. Och! Jak tu jest przyjemnie. Możesz wygodnie położyć się na miękkim posłaniu z pachnącego sianka. Jest dobrze. Promyki słońca delikatnie dotykają twojej twarzy i przyjemnie rozgrzewają całe ciało. Wieje ciepły, lekki wiatr, który cicho szeleści listkami. W oddali słychać radosny śpiew ptaków. Jest dobrze....................Jest bezpiecznie........................ Jest przyjemnie i spokojnie........................................ A teraz znowu trzeba stać się dzieckiem. Zginamy rączki i prostujemy je. Raz, dwa, trzy. Głęboko oddychamy. Raz, dwa, trzy. Teraz otwieramy oczy. I każdy z nas jest znowu dzieckiem. Miś został
w lesie, a my tak jak on czujemy się dobrze. Jesteśmy wypoczęci i radośni.
15. „Pożegnanie” Wspólny śpiew piosenki:
Wszyscy są żegnam was, pożegnania już czas.
Pójdę ja, pójdziesz ty. Raz, dwa, trzy. Raz, dwa, trzy.