Scenariusz zajęć prowadzonych
w grupie dzieci 5-,6-letnich
Data:
Prowadząca: Agnieszka Pala
Nauczyciel wspomagający:
Temat: Ważne słowa
Cel główny:
• Utrwalenie form grzecznościowych: przepraszam, dziękuję, proszę.
Cele operacyjne (dziecko):
• stosuje zwroty grzecznościowe w sytuacjach życia codziennego,
• stosuje się do przyjętych zasad i norm zachowania,
• odczytuje globalnie wyrazy: przepraszam dziękuję, proszę,
• pokazuje w języku migowym poznane słowa,
• uczestniczy w zabawach ruchowych zachowując bezpieczeństwo,
• śpiewa znane piosenki,
• odgrywa scenki dramowe.
Metoda: pedagogika zabawy, stawianie zadań do wykonania, działanie, aktywizujące – burza mózgów, elementy dramy.
Forma: zbiorowa, grupowa, indywidualna.
Pomoce: wyrazy do globalnego czytania: przepraszam, dziękuję, proszę, płyta CD, puzzle z literami, tekst wiersza S. Karaszewskiego pt. „Magiczne słowa trzy”, ilustracje, arkusze papieru, kredki.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie – zabawa ruchowa.
Dzieci poruszają się po sali w rytm muzyki. Na przerwę w muzyce witają się podanymi częściami ciała (np. Witają się dłonie. Witają się łokcie. Witają się kolana...). Zabawę powtarzamy kilka razy.
2. Moje nóżki – zabawa ruchowa ze śpiewem.
Dzieci śpiewają znaną im piosenkę „Moje nóżki” i poruszają się zgodnie z instrukcją w tekście.
3. Przepraszam, dziękuję, proszę - burza mózgów.
Praca w grupach. W dowolny (sprawdzony wcześniej)sposób dzielimy dzieci na 3 grupy. Każda grupa otrzymuje kredki oraz arkusz papieru z zapisanym słowem i narysowanym, umownym symbolem:
Grupa I – DZIĘKUJĘ
Grupa II – PRZEPRASZAM
Grupa III – PROSZĘ
Wyznaczamy czas, w którym grupy mają wykonać zadanie. Zadanie polega na narysowaniu (lub napisaniu, jeżeli są dzieci piszące) sytuacji, w których dane słowo możemy zastosować. Ważne, aby każde dziecko „coś” narysowało, może to być nawet symbol danej sytuacji.
Następnie, każda grupa prezentuje i omawia swoją pracę.
4. Wiersz S. Karaszewskiego pt. „Magiczne słowa trzy”- wysłuchanie
i rozmowa kierowana pytaniami nauczyciela.
„Magiczne słowa trzy” - S. Karaszewski
Na podwórku siedzi szpak i do chłopca mówi tak:
„Są magiczne słowa trzy, słowa te wnet poznasz ty.
Każde ma niezwykły dar, każde kryje w sobie czar.
Ten kto ma oliwę w głowie, niechaj słowa te wypowie,
a kto wodę ma w rozumie, słów tych nigdy nie zrozumie!
Oto słowo pierwsze: „proszę”, sprzedam ci je za dwa grosze.
Drugie słowo to „przepraszam”, żal i skruchę nim ogłaszasz.
Trzecie słowo to „dziękuję”, którym wdzięczność okazujesz.
Gdy wypowiesz słowa trzy, każde się otworzą drzwi
I na twarzach wszystkich ludzi życzliwości uśmiech wzbudzisz.
Słowa trzy – to tak niewiele, byś był wszystkich przyjacielem.
Dar grzeczności, uprzejmości w twoim sercu niech zagości!
Po to słowa te ci dałem, aby szczęście ci sprzyjało.
Gdy cię prześladuje pech, użyj magii słów tych trzech!”
Mówił tak czarodziej szpak i odleciał. Mądry ptak.
Może tu powróci znów uczyć nas magicznych słów?
5. Gesty – zabawa ruchowa przy muzyce.
Nauczycielka prezentuje dzieciom gesty, które w języku migowym oznaczają omawiane słowa: dziękuję, przepraszam, proszę. Następnie przedszkolaki w dowolny sposób ilustrują muzykę klasyczną, a podczas przerwy w muzyce przedstawiają gestem podane słowo (dziękuję, przepraszam, proszę). Powtarzamy zabawę kilka razy.
6. Jak się zachowasz? – zabawa z elementami dramy.
Chętne dziecko losuje ilustrację przedstawiającą określoną sytuację. Zadaniem dziecka jest przedstawienie, wspólnie z wybranym kolegą lub koleżanką, scenkę i zastosowanie właściwego zwrotu: dziękuję, przepraszam, proszę.
9. Co do czego pasuje? - ewaluacja.
Na tablicy umieszczamy wyrazy: DZIĘKUJĘ, PRZEPRASZAM, PROSZĘ (jednocześnie odczytując je dzieciom). Na dywanie/macie umieszczamy ilustracje z różnymi sytuacjami. Dziecko wybiera dowolny obrazek i przypina w odpowiednim miejscu na tablicy.