Scenariusz zajęcia „Poznajemy dni tygodnia”
Prowadząca – Sylwia Wojcieska
Grupa- mieszana
Data :10.01.2022
Temat : Poznajemy dni tygodnia
Obszary podstawy programowej:1/1,1/2,3/1,12/3,14/2,14/3,14/6
Cele
- poznanie nazw dni tygodnia i ich zapisu literowego
- rozwijanie umiejętności przeliczania w zakresie 7
-poznanie wiersza Jana Brzechwy - Tydzień
- rozwijanie zainteresowań literaturą dziecięcą
-rozwijanie sprawności manualnej
- promowanie niedzielnego odpoczynku
Metody:
Pokaz, pogadanka, praktyczna
Formy :
Zbiorowa jednolita, indywidualna jednolita
Środki dydaktyczne :
Wiersz Tydzień. Sylwety dni tygodnia do wykonania, napisy dni tygodnia, sitko, maskotka kotka, worek
Przebieg zajęcia
I Część wstępna
1. Nawiązanie do zajęć
Rozwiązanie zagadki słownej
Powiedzcie mi,
jak nazwać jednym słowem
siedem dni?
2. Uświadomienie tematu zajęć
„ Dziś pobawimy się dniami tygodnia”
II. Realizacja tematu – część właściwa
3. Wysłuchanie fragmentu wiersza J.Brzechwy – Tydzień
4. Rozmowa na temat wiersza
Ile dzieci miał pan tydzień?
Co robił poniedziałek?
Co zszywał czwartek?
Co dzieci chciały dokończyć w piątek?
Co robiła sobota?
Kiedy odpoczęli?
5. Zabawy naśladowcze – Robię to co dni tygodnia
- szukanie maskotki kotka w worku po dotyku- poniedziałek
-czerpanie wody sitkiem – wtorek ze środą
- naśladowanie zszywania nieba – czwartek
-Odpoczywanie – niedziela
6. Zabawa ruchowa – Dni tygodnia
Dzieci nakładają czapeczki z nazwami dni tygodnia i siadają w kole. Obiegają koło te dni które wymieni nauczyciel
7. Wykonanie sylwet dni tygodnia
8. Zabawa sylwetami – układanie wg kolejności, nazywanie dni poprzedzających i następujących
III. Część końcowa
9. Ewaluacja
Naklejenie w sylwetach dni tygodnia wg kolejności na paskach papieru
Urządzenie wystawki prac