Scenariusz zajęć przedszkolnych
w grupie 5 -latków
Temat „Zabawy z literkami”
Cele:
rozpoznawanie swojej wizytówki oraz wizytówek koleżanek i kolegów,
dostrzeganie różnic w kształcie różnych liter,
dostarczenie dzieciom radości płynącej ze zrozumienia pisma,
budzenie wiary we własne siły,
utrwalenie znajomości wybranych bajek.
Metody pracy:
m. słowna, praktycznego działania,
elementy odimiennej metody nauki czytania autorstwa dr Ireny Majchrzak
Formy pracy:
praca z całą grupą, indywidualna,
Środki dydaktyczne:
nagranie piosenki „Zróbmy kółka dwa”, „Tupu, tup po śniegu”, Doremisie „Z kopyta kulig rwie”
wizytówki z imionami dzieci,
duże emblematy zimowych czapek z imionami,
duże kartki z wielkimi literami,
obrazki z bajek „Calineczka”, „Kopciuszek”, „Czerwony Kapturek” oraz wizytówki do tych bajek
Przebieg zajęcia:
1. Powitanie dzieci przy piosence „Zróbmy kółka dwa”,
2. Wprowadzenie do tematu zajęć:
„W tym tygodniu nasz temat brzmi: Kiedy wszędzie jest biało ?. Dotychczas podczas naszych codziennych zajęć robiliśmy różne ciekawe rzeczy, np. układaliśmy rytmy: kropelka-sopelek-kropelka-sopelek ...Kto nam przypomni, co jeszcze ciekawego działo się na naszych zajęciach ?”. Nauczyciel zachęca dzieci do odpowiedzi, naprowadza i chwali za aktywność. „Dziś na zajęciach pobawimy się naszymi wizytówkami, z którymi postaramy się nie rozstawać na długo podczas naszych zajęć, ale na początek pomożecie mi sprawdzić listę obecności”.
3. „Śnieg z wizytówek” - sprawdzenie listy obecności,
Dzieci poproszone są o ustawienie się w kole lub w półkole po czym o siad w pozycji wygodnej na dywanikach/matach. Nauczyciel trzymając w ręku wizytówki dzieci podnosi je do góry, po czym rozrzuca po kole, mówiąc dzieciom iż właśnie spadł śnieg wizytówek. Każde dziecko w kolejności proszone jest o odszukanie swojej wizytówki. Każe dziecko nagradzane jest brawami.
4. „Kto jedzie w kuligu ?” - z wykorzystaniem utworu Doremisie „Z kopyta kulig rwie”
Wszystkie dzieci stoją w kole na środku sali, mając w rączkach swoje wizytówki. Nauczyciel pokazuje dużą kartkę z wybrana literą, dzieci które mają tę literę na początku swojego imienia, ustawiają się za nauczycielem, w tle słychać piosenkę, dzieci trzymając się ( ręce kładą na biodra osoby przed sobą) robią z nauczycielem jedno okrążenie – kulig krąży po zewnętrznej stronie dzieci stojących w kole. Gdy muzyka milknie dzieci zatrzymują się. Nauczyciel powtarza to ćwiczenie aż do momentu gdy wszystkie dzieci będą miały szansę wziąć udział w kuligu.
5. „Bawimy się na śniegu” - zabawa ruchowa
Dzieci słuchając piosenki „Tupu, tup po śniegu” naśladują ruchem wybrane jej treści.
6. „Poszukiwania zimowej czapki”
Nauczyciel prosi dzieci, by podeszły w wybrane miejsce i pokazuje im rozwieszone na sznurku papierowe emblematy czapek na których są ich imiona. Nauczyciel włączą dowolną muzykę a dzieci spacerują, wokół rozwieszonych czepek, próbując odnaleźć swoją. Gdy muzyka cichnie, każde dziecko ustawia się przy swojej czapce. O momencie w którym muzyka cichnie decyduje n-l, dając przy tym szansę wszystkim dzieciom na odnalezienie swoich czapek. Po sprawdzeniu poprawności wykonania zadania, dzieci zdejmują swoje czapki ze sznurka.
7. „Kto lubi bajki na zimowe wieczory ?”
Nauczyciel prosi dzieci, by usiadły na dywanie w półkolu, po czym rozkłada przed dziećmi po jednym obrazku z trzech bajek, a nad każdym z nich wizytówki tj. „Kopciuszek”, „Czerwony Kapturek”, „Calineczka”. Prosi dzieci, by odgadły nazwę bajki. Następnie każde dziecko kładzie swoją czapkę z wizytówką przy bajce, której najbardziej lubi słuchać. Dzieci układają czapki pod obrazkiem, na jednej gromadce. Po zakończonym zadaniu nauczyciel podchodzi do każdego dziecka i rozkłada wachlarz czapek z wizytówkami, biorąc je np. z gromadki pod obrazkiem z bajki „Kopciuszek”. Dziecko losuje czapkę z wizytówką i próbuje odgadnąć czyje to jest imię ?. Nauczyciel mówi, iż w ten sposób dowiedzieliśmy się: kto lubi tę bajkę ?
8. Ewaluacja zajęć: Nauczyciel dziękuję wszystkim za zabawę i prosi te dzieci, którym podobały się zajęcia o włożenie po jednym plastikowym sopelku do pojemnika. Zaś te dzieci, którym nie podobały się zajęcia poproszone są o położenie swoich sopli obok pojemnika. Nauczyciel zaznacza dzieciom fakt, iż nie wszystko musi nam się podobać.