Wstęp: Jest to scenariusz zajęć wykorzystujący zabawy i ćwiczenia wspomagające skupianie uwagi i zapamiętywanie.
Cel ogólny:
- wyrabianie umiejętności skupiania uwagi, uważnego patrzenia i słuchania;
- kształtowanie umiejętności odtwarzania zapamiętanych informacji;
- wdrażanie do okazywania szacunku i miłości babci i dziadkowi;
Cele szczegółowe:
Dziecko:
- uważnie słucha wiersza;
- odpowiada na pytania związane z wysłuchanym tekstem;
- przelicza usłyszane dźwięki: 1, 2, lub 3;
- odtwarza szlaczek ułożony z 2, 3, 4 elementów z pamięci wg podanego wcześniej wzoru;
- potrafi podać kolejność wydarzeń „do przodu i wspak”;
- wie w jakich czynnościach może pomóc swojej babci lub dziadkowi;
Metody: słowna, czynna, oglądowa.
Formy: praca indywidualna, praca z całą grupą
Pomoce:
Ilustracja do wiersza- dzieci niosące bukiet. Ilustracja bukietu z wiersza. Trzy ilustracje bukietów podobnych różniących się niewielkim szczegółem. Zestaw 6 kwiatów dla każdego dziecka: czerwony duży i mały, zielony duży i mały, niebieski duży, żółty duży, podkładka- tekturka dla każdego dziecka.
Przebieg zajęć:
1. „ Powitanie”- grupowy śpiew piosenki:
Kółeczko zwijamy dzieci zapraszamy
Mało nas, mało nas wszystkie dzieci do nas.
2. Słuchanie wiersza „Kto tam?” W. Chotomskiej.
Kto tam?
Wnuczek i wnuczka.
Do kogo?
Do babci i dziadka.
Niosą kwiaty z przedszkola
i ptaszek siedzi w kwiatkach.
Ten ptaszek to kukułka.
Kukułka i zaraz wykuka,
ile całusków dostaną
dziadkowie od wnuczki i wnuka.
3. Rozmowa na temat wiersza:
-O kim opowiadał wiersz?
-Do kogo przyszedł wnuczek z wnuczką?
-Jak przynieśli prezent?
-Z jakiej okazji dzieci odwiedziły swoich dziadków?
Zaprezentowanie ilustracji do wiersza przedstawiającej wnuczkę i wnuczka
z bukietem kwiatów.
4. „Ile razy zakukała kukułka?”- rozwiązywanie zagadek słuchowych. Przeliczanie liczby usłyszanych dźwięków: „kuku”. Cmokanie, parskanie, kląskanie tyle razy ile razy zakukała kukułka- ćwiczenia warg.
5. „Który bukiet jest prawdziwy?”- Wyszukiwanie wśród 4 obrazków różniących się niewielkim szczegółem- bukietu z ilustracji wiersza.
6. „Bukiet dla babci i dziadka”- indywidualne układanie szlaczków z sylwet kwiatów różniących się kolorem i wielkością (2, 3, i 4 elementów) wg wcześniej oglądanego wzoru. Dzieci oglądają wzór znajdujący się na stoliczku. Starają się go zapamiętać np. „robią zdjęcie”. Wracają na dywan i na podkładce próbują ułożyć taki sam wzór.
Kto ma problemy z odtworzeniem wzoru może ponownie wrócić do stolika i zobaczyć wzór jeszcze raz. Zabawa zostaje powtórzona 3x.
7. „Nasze bukiety”- dzieci układają kwiatki wg własnego wzoru z wykorzystaniem sylwet z wcześniejszej zabawy.
8. „Odwiedziny u babci dziadka”- opowieść ruchowa.
Adaś wybrał się w odwiedziny do babci i dziadka. Mieszkali bardzo blisko. Nie trzeba było przechodzić przez ulicę, więc mama pozwalał mu chodzić tam samemu. Najpierw Adaś raźno maszerował przez swoje podwórko, bo tata odśnieżył chodnik. Kiedy otworzył bramkę i wszedł na podwórko dziadka okazało się, że na chodniku leży dużo, dużo śniegu. Adaś musiał podnosić nogi bardzo wysoko. Szedł bardzo powoli. A kiedy dochodził już do domu dziadków poślizgnął się na zamarzniętej kałuży i przewrócił się. Potem podniósł się, otrzepał spodnie i wszedł do domu babci i dziadka. (W trakcie opowieści dzieci naśladują: szybki marsz, powolny marsz z wysokim unoszeniem nóg, poślizgnięcie i upadek na ziemię, podniesienie się z ziemi i otrzepywanie spodni).
9. „Powrót do domu”- opowieść ruchowa wspak. Dzieci przypominają sobie drogę Adasia od końca i naśladują to co działo się (tym razem w odwrotnej kolejności).
10. „Niespodzianka dla babci i dziadka”. Zastanawianie się jaką niespodziankę dla babci i dziadka wymyślił Adaś po powrocie do domu., kiedy dowiedział się o Dniu Babci i Dziadka. (zabawa z piłką).
11. „Uczynny wnuczek”- zwrócenie uwagi, że nie tylko rzeczy materialne mogą być prezentem dla babć i dziadków ale również pomoc w drobnych pracach domowych. Zastanawianie się w czym małe dzieci mogą pomóc swoim dziadkom.
12. „Pożegnanie"- podziękowanie za udział w zajęciach. Zachęcenie dzieci do pomocy swoim dziadkom.