SCENARIUSZ ZAJĘĆ
DNIA WARZYWNO – OWOCOWEGO
PROWADZĄCY: mgr Ksenia Kansy
DATA: 29.10.2021r.
GRUPA: Gwiazdki 4 – latki
Cele ogólne:
Promowanie zdrowego stylu życia
Czerpanie radości z zabaw integracyjnych
Rozwijanie aktywności muzyczno – ruchowej
Rozwijanie twórczości plastycznej
Słuchanie opowiadania
Cele szczegółowe:
Zna wartości odżywcze warzyw i owoców
Chętnie uczestniczy w różnych zabawach integracyjnych oraz ruchowych
Wypowiadanie się na temat wysłuchanego opowiadania
Rozwija inwencje plastyczną
Metody:
Słowna
Praktyczna
Pokazu
Formy:
Zbiorowa
Indywidualna
Pomoce:
Opowiadanie o księżniczce Zuzance, litery witamin: A, B, C, D, ilustracje: mleka, marchwi, masła, sera, cebuli, śliwek, orzechów, jabłek, cytryn, czosnku, papryki, mięsa, żółtek. Krzesełka z sali ile jest dzieci, odtwarzacz CD, nagranie piosenki „Witaminki”.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Powitanie dzieci zabawą integracyjną
Dzieci ustawiają się „w rozsypkę”, a nauczyciel podaje sposób powitania się:
- witamy się rękoma (zwyczajne „cześć” albo dotknięcie się dłoni)
- witają się nasze łokcie (dotknięcie się łokciami)
- witają się nasze kolana (dotknięcie się kolanami)
- witają się nasze plecy ( dotykanie się plecami)
- witają się nasze stopy (dotykanie się stopami).
2. Przeczytanie dzieciom opowiadania „O księżniczce Zuzance i rycerzu Witaminku.
..
Dawno, dawno, temu w Czekoladowym Królestwie mieszkała mała księżniczka
Zuzanka. Księżniczka jadła tylko słodycze i pewnego dnia bardzo zachorowała. Ojciec Król obiecał, że jeśli ktoś ją uzdrowi to otrzyma pół królestwa, a księżniczkę będzie mógł pojąć za żonę. Nikt nie podjął się tego wyzwania. Pewnego dnia zjawił się rycerz Witaminek i obiecał, że uzdrowi Zuzankę. Przywiózł ze sobą lekarstwa. Lekarstwa były zaczarowane, ponieważ nie można ich było zobaczyć, były ukryte:
Witamina A - w mleku, serze, maśle, kapuście, marchewce
Witamina B – cebuli, śliwkach, orzechach, ziemniakach, pomidorach, jabłkach
Witamina C – ukryła się w cytrynie, czosnku, cebuli i papryce
Witamina D – w mięsie, żółtku, maśle, śmietanie.
Rycerz Witaminek przez siedem dni dawał Zuzance wszystkie te rzeczy, w których ukryte były witaminy. W ten sposób rycerz uzdrowił księżniczkę, a wy drogie dzieci poznaliście niezbędne witaminy. Księżniczka od tej pory już nigdy nie jadła samych słodyczy.
Morał z bajki:
Jedz owoce i jarzyny, w nich mieszkają witaminy.
Kto je sobie lekceważy – musi chodzić do lekarzy.
3. Rozmowa na temat wysłuchanego opowiadania.
Wspólne zrozumienie, że owoce i warzywa są bardzo ważne dla naszego zdrowia.
Podkreślenie morału z bajki.
4. Dzieci będą umieszczać ilustracje różnych owoców i warzyw pod odpowiednią nazwą witaminy.
5. Bal warzywno – owocowy – zabawa taneczna, kształtująca szybkość reakcji na pauzę w muzyce. Są ustawione krzesła w koło tyle, ile jest dzieci. Tańczą na około tych krzeseł przy muzyce, nauczyciel w tym czasie zabiera po jednym krzesełku, gdy pojawia się pauza w muzyce dzieci siadają na wolne krzesełko. Dziecko, które nie będzie miało miejsca, odpada z dalszej zabawy.
6. Rozwiązywanie zagadek.
Dzieci otrzymują kartkę przedzieloną na cztery części zaznaczonymi kodem kostkowym. Ich zadaniem będzie narysować rozwiązanie zagadki czytanej przez nauczyciela:
„Latem w ogrodzie wyrósł zielony, a zimą w słoiku leży kiszony.”
„Żółty owoc wszyscy znacie, sok jego smakuje w herbacie.
Kwaśny, aż wykrzywia usta, lecz różne bywają gusta.”
„Jest czerwony z każdej strony, a barszcz z niego też czerwony.
Ma gruby brzuszek i ogonek mały. Będzie z niego barszczyk doskonały.”
„Żółciutkiej skórki tego owocu, gdy go obierasz nie spuszczaj go z oczu.
Ta skóra groźna jest niesłychanie, łatwo się można poślizgnąć na niej.
7. „ Wędrująca dynia” - zabawa integracyjna w kole.
Dzieci przekazują sobie dynię z ręki do ręki do muzyki, na przerwę w muzyce nauczyciel opisuje dynię, mówi o niej ciekawostki.
8. Praca plastyczna – wyklejanie plasteliną dyni, gruszki, jabłka, winogrona.
9. Na koniec wspólny taniec do piosenki pt.: „Witaminki”.