Scenariusz lekcji języka angielskiego
Nauczyciel: Sylwia Markiewicz
Data: 5.11.2021r.
Klasa: 5d
Czas: 45 minut
Temat: Autumn festivals.
Cel ogólny: poznanie oraz utrwalenie słownictwa związanego
ze świętami obchodzonymi jesienią w Wielkiej Brytanii.
Cele szczegółowe:
- poznawanie kultury krajów obszaru języka angielskiego,
- rozwijanie umiejętności słuchania ze zrozumieniem,
- rozwijanie umiejętności czytania ze zrozumieniem,
- rozwijanie umiejętności wyszukiwania konkretnych informacji w tekście,
- rozwijanie postawy aktywnego uczenia się,
- utrwalanie umiejętności podporządkowania się przyjętym zasadom.
Formy pracy:
- indywidualna,
- zbiorowa.
Metody pracy:
- słowna,
- oglądowa.
Środki dydaktyczne:
- karty obrazkowe,
- płyta CD,
- podręczniki,
- zeszyty ćwiczeń.
Przebieg lekcji:
1. Czynności organizacyjne:
- sprawdzenie listy obecności,
- zapytanie uczniów o samopoczucie słowami „How are you today?”,
„How was your weekend?” etc.
- sprawdzenie pracy domowej,
- podanie tematu lekcji i omówienie celu zajęć.
2. Wprowadzenie do tematu:
- pogadanka kulturowa na temat świąt obchodzonych jesienią
w Wielkiej Brytanii,
- prezentacja nowego słownictwa za pomocą kart obrazkowych, uczniowie słuchają, powtarzają oraz zapisują nowe słownictwo
w zeszycie.
3. Rozwinięcie lekcji:
- uczniowie słuchają nagrania i śledzą tekst, następnie wykonują ćwiczenie, podpisują obrazki nazwami odpowiednich świąt,
- uczniowie czytają tekst i uzupełniają na jego podstawie tabelkę.
4. Podanie pracy domowej:
- uczniowie czytają krótki tekst pt: „A festiwal in my country” i na
przykładzie tego tekstu mają opisać swoje ulubione święto,
- nauczyciel udziela wskazówek w celu upewnienia się, że praca domowa zostanie poprawnie wykonana.
5. Zakończenie zajęć:
- nauczyciel sprawdza czy cel lekcji został osiągnięty, podsumowuje zajęcia i wystawia oceny bądź plusy za pracę na lekcji,
- pożegnanie z uczniami.