Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej w 2 klasie
Opracowała: mgr Beata Tarczewska
Krąg tematyczny: Smacznie, zdrowo, kolorowo.
Temat: Jem to, co zdrowe.
Cele:
Uczeń:
- zna podstawowe zasady racjonalnego odżywiania się,
- ma świadomość znaczenia odpowiedniej diety dla utrzymania zdrowia.
- wie, że należy ograniczać spożywanie niezdrowych produktów,
- wypowiada się na podany temat,
- słucha wypowiedzi innych osób,
- określa położenie przedmiotów na płaszczyźnie,
- potrafi współpracować z innymi,
- wykonuje pracę plastyczną wybraną techniką.
Metody:
- rozmowa kierowana,
- pokaz i obserwacja,
- doświadczenie,
- gra dydaktyczna.
Formy pracy: zbiorowa, indywidualna jednolita i zróżnicowana, w parach.
Środki dydaktyczne: zdrowe i niezdrowe produkty żywnościowe, cukier, łyżeczka, woreczki foliowe, plansza – piramida zdrowego żywienia, karty pracy (krzyżówka, wykreślanka, omijanka literowa, szachownica do gry w statki), papierowe talerzyki, wycinanki, plastelina, kredki, klej, nożyczki.
Przebieg zajęć:
1. Udzielanie odpowiedzi na kluczowe pytania: Co to znaczy zdrowo/niezdrowo się odżywiać?
2. Segregowanie żywności na zdrową i niezdrową. Uzasadnienie wyboru przez uczniów.
3. Ile cukru znajduje się w danych produktach? – wykonanie doświadczenia.
4. Omówienie piramidy żywienia.
5. Przerwa śródlekcyjna – Quiz żywieniowy. Dzieci udzielają odpowiedzi na pytania nauczyciela, typu prawda/fałsz.
6. Praca indywidualna zróżnicowana.
• 1 zadanie: rozwiązanie krzyżówki
• 2 zadanie: omijanka literowa
• 3 zadanie: wykreślanka wyrazowa
7. Owocowo-warzywne statki – gra matematyczna. Dzieci otrzymują karty do gry, na których rysują 3 owoce lub warzywa. Następnie koleżanka/kolega z ławki podają na zmianę współrzędne np. A2, B6. Wygrywa ten, kto pierwszy odnajdzie ukryte owoce/warzywa.
8. „ Zdrowie na talerzu”. Praca plastyczna dowolną techniką. Dzieci umieszczają na papierowym talerzu własnoręcznie wykonane ulubione zdrowe produkty.
9. Zadanie domowe. Ułożę jadłospis na cały dzień.
10. Posumowanie zajęć i samoocena uczniów.