Numer: 47395
Przesłano:

Scenariusz zajęć dydaktyczno - terapeutycznych. Ćwiczenia i zadania usprawniające koncentrację uwagi z elementami SI. Uczeń o specjalnych potrzebach edukacyjnych

Ćwiczenia i zadania usprawniające koncentrację uwagi z elementami SI.

CEL GŁÓWNY:
- doskonalenie umiejętności koncentracji uwagi

CELE OPEREACYJNE: Uczeń potrafi:
- wykonać zadanie według podanej instrukcji
- wykonać każde powierzone mu zadanie do końca
- skupić uwagę na konkretnym ćwiczeniu i wykonać ćwiczenie zgodnie z instrukcją
- doskonalenie koncentracji uwagi w aspekcie wzrokowo – słuchowo – ruchowym
- potrafi skoncentrować się nad wykonywaną pracą utrzymuje kontakt wzrokowy

PRZEBIEG ZAJĘĆ
I. CZĘŚĆ WSTĘPNA
1.Powitanie.
2.Zapoznanie z tematem zajęć.

II. CZĘŚĆ WŁAŚCIWA
1.Strzepywanie napięcia utrzymując kontakt wzrokowy z uczniem – nauczyciel wydaje polecenie zwraca się do dziecka po imieniu: Stań w rozkroku i oddychaj głęboko, strząsając napięcie z całego ciała. Strząśnij z siebie wszystkie obciążenia: negatywne myśli, gniew i zamartwienia. Wydychaj powietrze intensywnie i głośno. (nauczyciel wykonuje ćwiczenie z uczniem utrzymując kontakt wzrokowy)
2.Siadamy do stolika. Szukanie wyrazów – uczeń otrzymuje zestaw wyrazów jego zadaniem jest wyszukanie w poniższym zestawie 10 - 15 ukrytych nazw zwierząt oraz zapisanie ich na kartce (zestaw wyrazów można przygotować samodzielnie).
3.Zapamiętywanie szczegółów – Uczeń otrzymuje kartę pracy. Zadaniem polega wskazanie dwóch identycznych zestawów obrazków (można samodzielnie wykonać zestaw, rysunki na kartce od bloku).
4.Wyszukiwanie przedmiotów – uczeń otrzymuje kartę pracy odszukuje na rysunku jak najwięcej szczegółów różniących te dwa na pozór identyczne obrazki.
5.Wczuj się w swój oddech – nauczyciel wydaje polecenie wstań i oddychaj powoli spokojnie głęboko. Połóż ręce na brzuchu i pozwól, aby się unosiły i opadały zgodnie z rytmem twoich oddechów.
6.Tworzenie nowych wyrazów – uczeń otrzymuje kartki z ćwiczeniem, zadaniem jest utworzenie nowego wyrazu przez wyeliminowanie litery w podanym słowie. Następnie mają zapisać nowo utworzone wyrazy. (karta – kata, taka – tka itp.)
7.Odwzorowywanie – uczeń otrzymuje kartkę z ćwiczeniem zadaniem jest wpisanie odpowiedniej liczby pod symbolem. (instrukcję podaje prowadzący utrzymując kontakt wzrokowy z uczniem)
8.Przenoszenie liter – uczeń otrzymuje kartkę z ćwiczeniem kolejnym zadaniem jest przeniesienie liter do odpowiednich kratek i odczytanie rozwiązania.
9.Ćwiczenia odprężające – nauczyciel wydaje polecenie: stań wyprostowany skręć głowę w prawo i napnij mięśnie szyi. Odpręż się i odwróć głowę do poprzedniej pozycji. Skręć głowę w lewo i napnij mięśnie szyi. Odpręż się i odwróć głowę do poprzedniej pozycji. Skłoń głowę w kierunki piersi. Przenieś głowę do poprzedniej pozycji. Odprężcie się.

III. ZAKOŃCZENIE
1.Podsumowanie zajęć.
2.Ocena pracy ucznia

Wybrane propozycje ćwiczeń można rozłożyć na kilka spotkań wszystko jest zależne od stanu zdrowia dziecka, od tego jak w danym dniu będzie pracowało. Zadaniem nauczyciela jest nie tylko wsparcie ucznia w procesie dydaktycznym, ale równoczesne kształtowanie umiejętności społecznych i komunikacyjnych.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.