X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 47394
Przesłano:

Czym jest tolerancja? Praca ze słownikiem, burza mózgów - blok zajęć "Emocje"

Przykładowy scenariusz zajęć np. Godziny Wychowawczej (blok zajęć Emocje)
Czym jest Tolerancja? Praca ze słownikiem, burza mózgów

Obecnie można zaobserwować częściej w szkole zjawisko braku tolerancji wobec drugiego człowieka. Dzieci zdecydowanie łatwiej i chętniej zauważają czyjeś wady, nie potrafią dostrzegać istotnych cech zarówno swoich jak i innych osób. Aby zaradzić takim postawom należy uświadomić dzieciom jak wiele pozytywnych cech charakteru można odkryć w każdym człowieku, oraz to jak są one istotne w życiu każdego człowieka.

Temat; Czym jest tolerancja? Praca ze słownikiem, burza mózgów

Cele;
Kształtowanie umiejętności uczestnictwa w dyskusji i wypowiadaniu się na forum grupy (dyskusja)
Uczenie się wspólnej pracy nad zadanym problemem (,,burza mózgów’’)
Zapoznanie uczniów z ideą i sensem tolerancji

Po zrealizowanej lekcji uczeń potrafi;
Rozumie pojęcie tolerancji
Ma świadomość istnienia granic tolerancji
Podaje przykłady z życia szkolnego; tolerancji i nietolerancji
Pracuje aktywnie w grupie
Korzysta ze słownika języka polskiego

Czas trwania zajęć; 45 minut ( można rozłożyć zajęcia na dwie jednostki lekcyjne po 45 minut)
Grupa; Uczniowie szkoły podstawowej klas 5
Miejsce; Klasa szkolna
Metody i formy pracy;
Dyskusja, pogadanka, praca w grupach, burza mózgów, techniki niedokończonych zdań, metoda zadaniowa, łańcuch skojarzeń. Praca z klasą, praca w grupach, praca indywidualna
Materiały i środki dydaktyczne;
Przygotowane wcześniej ksero kartki z niedokończonymi zdaniami, test czy jestem tolerancyjny, słowniki języka polskiego i wyrazów obcych, arkusze papieru, długopisy, mazaki, plakaty tematyczne, prezentacja multimedialna – UNICEF ,,Każde dziecko marzy o tolerancji’’

Przebieg
1.Powitanie i wprowadzenie do tematu przez nauczyciela
2.Podział uczniów na grupy
3.Co to właściwie jest tolerancja (wypowiedzi zgłaszających się uczniów, określenie tolerancji metodą łańcucha skojarzeń). Wszyscy zgłaszają swoje pomysły.
4.Każda grupa szuka w słoniku definicji tolerancja. Liderzy grup odczytują ją na głos.
5.Wykonanie w grupach plakatu – (mapa myśli) TOLERANCJA TO; przedstawienie przez liderów na forum (można przyczepić plakaty np.: do tablicy ). Dyskusja.
6.Praca w grupach
Kontynuowanie pracy w grupach, przygotowanie scenek przedstawiających różne postawy – tolerancyjne lub ich brak. Można przygotować gotowe scenki, grupy losują i przedstawiają je, mogą przygotować kilka wariantów tej samej sytuacji.
7.Prezentacja scenek, reszta klasy odgaduje postawy. Dyskusja, uczniowie mogą określić - nazwać dodatkowo jakie przedstawione scenki wzbudziły w nich emocje.
8.Przeprowadzenie testu – czy jestem osobą tolerancyjną?
Prowadzący czyta przygotowane pytania, uczniowie odpowiadają TAK lub NIE, (można też rozdać przygotowane wcześniej kartki z pytaniami – ksero). Wynik testu jest tylko do wiadomości ucznia wykonującego test, nie informuje o jego wyniku forum – analiza siebie.
9.Na zakończenie uczniowi oglądają prezentację multimedialną ,,Każde dziecko marzy o tolerancji’’ – UNICEF
10.Podsumowanie lekcji.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.