Scenariusz zajęć lekcyjnych dla klasy I szkoły podstawowej.
Temat: Pomagamy zwierzętom przetrwać zimę.
Cele operacyjne:
Uczeń:
-wymienia zwierzęta i ptaki, które trzeba dokarmiać w zimie,
- rysuje, w jaki sposób pomaga zwierzętom w zimie,
- poznaje rzeczywistość przyrodniczą ,
- wypowiada się na temat ilustracji,
- rozpoznaje odpowiednią ilość sylab w wyrazach,
- przelicza w zakresie do 10.
Metody pracy:
- oparte na słowie,
- oparte na obserwacji,
- aktywizacyjne,
- praktyczne.
Formy pracy :
-Zbiorowa
-Indywidualna
Środki dydaktyczne:
ilustracje przedstawiające zwierzęta i pokarmy: sarna, dzik, sikorka, wróbel, gil, zając, jarzębina, marchewka, bryła soli, ziarna, siano, żołędzie, słonina, kasztany,
karty pracy dla ucznia (obliczenia ze zwierzętami leśnymi),
(sylaby we wyrazach ), wiersz „ Kto pamięta o zwierzętach”
S. Szuchowa, karmnik, nasiona dla ptaków.
Przebieg zajęć:
1.Nauczyciel wprowadza do tematu zajęć. Rozpoczyna od zagadnień związanych z porą roku jaką jest zima. Tłumaczy dlaczego zimą trudno zdobywa się pokarm zwierzętom, ptakom.
Nauczyciel czyta dzieciom wiersz pt. ,,Kto pamięta o zwierzętach” S. Szuchowa.
Leśnik sarnom wyniósł siano i sól do solniczki,
a wiewiórka chowa w dziupli swoje smakołyczki.
Lis futerko kupił nowe, wróble zaś zmieniły piórka.
W sen zapadły jeże, żaby, śpi już nawet mała pszczółka.
Cisza w lesie coraz głębsza, pochowały się zwierzęta.
Co też zimą będą jadły?
Czy też o nich ktoś pamięta?
Pan leśniczy dba o sarny w swej leśnej zagrodzie.
My o ptaki dbać musimy, lecz w naszym ogrodzie.
Rozmowa kierowana w oparciu o przeczytany wiersz:
- jakie zwierzęta zapadają w sen zimowy,
- sposoby/ zasady dokarmiania zwierząt, ptaków w zimie,
- kto zajmuje się dokarmianiem zwierząt leśnych,
- dlaczego należy dokarmiać zwierzęta zimą,
- wyjaśnianie pojęć : karmnik, paśnik, lizawka.
Oglądanie ilustracji związanych z dokarmianiem zwierząt.
2.Wykonywanie kart pracy:
a)Podziel na sylaby i zamaluj tyle kropek ile słyszysz sylab w podanych wyrazach (zwierzęta leśne)
b)Las zimą- przelicz i zapisz w okienkach ile widzisz na obrazku: saren, dzików, wiewiórek.
3.Praca plastyczna. Narysuj jak Ty pomagasz zwierzętom w zimie. Własna inwencja twórcza. Praca plastyczna wykonana pastelami.
4.Uczniowie wraz z nauczycielem umieszczają karmnik dla ptaków w odpowiednim miejscu na terenie szkoły. Wsypują do niego nasiona dla ptaków. Codziennie dbają oto, aby było w nim pożywienie.
5. Ewaluacja zajęć: wypowiedzi uczniów co zaciekawiło mnie na dzisiejszych zajęciach.