Scenariusz zajęć integracji sensorycznej dla uczennicy w normie intelektualnej (7 lat)
Data: 15.11.2021 r.
Czas: 30 minut
Temat: „Wycieczka do ZOO”
Kompetencje:
- wspomaganie rozwoju układu przedsionkowego i proprioceptywnego
Cele główne:
- poprawa działania systemu przedsionkowego i proprioceptywnego,
Cele szczegółowe:
- doskonalenie orientacji w schemacie ciała i w przestrzeni,
- utrwalanie nazw części ciała,
- ćwiczenia obustronnej koordynacji ruchowej i planowania ruchowego,
- ćwiczenia ruchów naprzemiennych, przekraczanie linii środkowej ciała,
- zachęcanie do wypowiadania się na temat zwierząt zamieszkujących ZOO
Forma zajęć:
- zajęcia indywidualne
Metody pracy:
- integracja sensoryczna
- pedagogika zabawy
- ćwiczenia logopedyczne
Środki dydaktyczne:
karty z nazwami i wizerunkiem zwierząt mieszkających w ZOO, woreczki gimnastyczne, podwieszony hamak, karty z wizerunkiem oraz dźwiękami dziękonaśladowczymi wydawanymi przez te zwierzęta, duża piłka, lustro.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie i przedstawienie celu i tematu zajęć.
2. Zabawa i rozmowa na temat zwierząt występujących w ZOO. Naśladownictwo poruszania się zwierząt, ich ruchu oraz charakterystycznych elementów. Każde zwierze ma charakterystyczne ruchy, np. wąż – pełza, żyrafa – chodzi prosto z wyciągniętą szyją, ptaki – machają skrzydłami – rękami, żaby – podskakują itp.
3. Kalambury dotyczące zwierząt mieszkających w ZOO. Przygotowane karty – wybieramy na zmianę, raz prowadzący raz dziecko – poprzez pokazanie ruchem, wylosowanego na karcie zwierzęcia – druga osoba odgaduje co to za zwierzę.
4. Zabawa „Jestem żyrafą” – dziecko chodzi z woreczkiem gimnastycznym na głowie, jego postawa ciała jest wyprostowana – gdy woreczek spadnie – zatrzymuje się – tzn. zabrakło żyrafie jedzenia i musi poczekać, aż opiekun zwierząt (terapeuta) znów nakarmi ją. Terapeuta podnosi woreczek i jeszcze raz kładzie na głowie, ramieniu itp.
5. Zabawa w nazewnictwo. Dziecko kładzie się w hamaku terapeutycznym na brzuchu, na materacu są rozłożone obrazki zwierząt oraz ich odgłosy dźwiękonaśladowcze. Dziecko dobiera raz prawą, raz lewą ręką zwierzęta z ich odgłosem oraz na głos wypowiada powstałe połączenie.
6. Dziecko wybiera swoje ulubione zwierzę i „zamienia się w nie” – staje przed lustrem i pokazuje na sobie oraz w odbiciu w lustrze – części ciała.
7. Na zakończenie dziecko w leżeniu na brzuchu, terapeuta wykonuje masaż pleców, nóg i rąk dużą piłką.
8. Pożegnanie się z dzieckiem przez terapeutę.