X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 47381
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Mikołaj w Polsce i na świecie

SCENARIUSZ ZAJEĆ
I. Część informacyjna:
Grupa wiekowa: 4-latki
Prowadząca: Magdalena Kroplewska

II. Część metodyczna

Temat: Mikołaj w Polsce i na świecie – zabawa tropiąca połączona
z rozmową.

Cel główny: Stwarzanie sytuacji edukacyjnych sprzyjających wzmacnianiu przez dziecko poczucia tożsamości narodowej przy równoczesnym otwarciu się na kulturę innych państw.

Cele operacyjne:
Dzieci będą:
- poznawały tradycje świąteczne innych państw,
- przeliczały w dostępnym zakresie,
- segregowały wg jednej cechy,
- wzmacniały poczucie własnej tożsamości,
- wdrażały się do poszanowania kultury innych państw.

Metody: obserwacja, samodzielnych doświadczeń, zadań stawianych do wykonania

Formy pracy: praca z grupą, praca indywidualna

Materiały dydaktyczne:
list od św. Mikołaja; koperty z zadaniami; ilustracja: Czarnego Piotrusia, Trzech Króli, czarownicy Befany, krasnali; kontur: Luksemburga, Hiszpanii, Włoch, Szwecji, Polski, cukierki, pocięty obrazek z wizerunkiem Befany; płyta CD z nagraniem świątecznej muzyki, mapa Europy.

Przebieg:
1. List od św. Mikołaja:

Kochane Dzieci,

od dawna Was obserwuje. Wraz z moimi pomocnikami przygotowuję dla Was świąteczne niespodzianki. Wiem, że niektórzy z Was napisali do mnie list. Wszystkie oczywiście odczytałem. Wy już dobrze wiecie, co robić, żeby dostać wymarzone prezenty. Prezenty, prezentami, ale nie uwierzycie w to, co Wam powiem! Okazało się, że w Polsce prezenty przynoszę właśnie ja, czyli święty Mikołaj, ale są państwa, gdzie prezenty przynosi... No właśnie, kto? Chcecie się dowiedzieć? Zapraszam Was na małą przedświąteczną wędrówkę. Ubierzcie się porządnie. Pierwszej wskazówki szukajcie na korytarzu na tablicy z Waszymi pracami plastycznymi.

2. Dzieci pokazują, jak zakładają buty, szaliki, czapki, rękawiczki i kurtki. Następnie ustawiają się przy drzwiach.

3. I koperta:
• fragment mapy z konturem Luksemburga.
• tam słodycze rozdaje św. Mikołaj wraz z Czarnym Piotrusiem (ilustracja).
• cukierki, które dzieci dzielą wg wybranej cechy.
• Kolejnej wiadomości szukajcie w okolicach sali przyrodniczej.

II koperta:

• Fragment mapy z konturem Hiszpanii.
• tam słodycze rozdają Trzej Królowie (ilustracja).
• Liczenie cukierków.
• Kolejnej wiadomości szukajcie w sali multimedialnej.

III koperta
• Fragment mapy z konturem Włoch.
• tam prezenty przynosi czarownica Befana (ilustracja).
• Układanie puzzli z obrazkiem Befany.
• Kolejnej wiadomości szukajcie w sali gimnastycznej.

IV koperta:
• Fragment mapy z konturem Szwecji.
• Tam prezenty przynoszą Krasnoludki.
• Zabawa – gdy muzyka jest włączona dzieci maszerują, jak krasnale, gdy wyłączona zastygają
w bezruchu.

To już koniec naszej wyprawy. Teraz już wiecie, ilu mam pomocników. Nie musicie się martwić o Wasze prezenty, ja już biegnę do mojej fabryki. Do zobaczenia za kilka dni! Wracajcie do sali, Wasza pani powie Wam, co teraz powinniście zrobić.
Wasz św. Mikołaj
4. Dzieci dopasowują fragmenty mapy do dużej mapy (ze szczególnym uwzględnieniem Polski). Przypominają sobie, kto i gdzie przynosi prezenty.
5. Ewaluacja – dzieci, którym zajęcia się podobały podskakują, a te którym zajęcia się nie podobały siedzą w bezruchu.

Opracowała:
Magdalena Kroplewska

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.