Scenariusz zajęć dydaktyczno – wychowawczych „ Nasze kreatywne zabawy”
opracowała Ewelina Walkowiak
TEMAT ZAJĘĆ: „ Nasze kreatywne zabawy”.
CEL GŁÓWNY: Budzenie wyobraźni i kreatywności dzieci.
CELE SZCZEGÓŁOWE:
1.Rozwijanie kreatywności dziecka.
2.Inspirowanie dzieci do poszukiwania nowych form zabawy.
3.Integrowanie dzieci z grupą.
4.Wspieranie różnorodnych uzdolnień dzieci.
5.Szukanie alternatywnych form zabawy.
6.Rozwijanie sprawności manualnej.
CELE OPERACYJNE:
DZIECKO:
1.Jest sprawne manualnie.
2.Rozwija swoją wyobraźnie i pomysłowość.
3.Nawiązuje bliższe relacje z dziećmi.
4.Potrafi samodzielnie wykonać pracę techniczną ( przestrzenną).
5.Samodzielnie podejmuje decyzje.
6.Chętnie pomaga innym.
7.Cieszy się z efektów swojej pracy.
8.Rozwija swoje uzdolnienia i poznaje siebie i swoje pasje.
METODY PRACY:
- czynna – wykonywanie prac plastyczno – technicznych.
FORMY PRACY:
- indywidualna i grupowa.
POMOCE DYDAKTYCZNE:
- kartony i opakowania,
- kartonowe rurki, rolki pop papierze toaletowym i ręcznikach papierowych,
- tkaniny,
- plastikowe butelki różnych rozmiarów,
- kartki z bloków rysunkowych i kartki techniczne,
- nakrętki od butelek, korki od butelek,
- taśmy klejące, kleje,
- nożyczki,
- guziki,
- folie, szary papier,
- ołówki, kredki, mazaki, farby,
- zszywacze, zszywki,
- masa solna, plastelina,
- folie bąbelkowe... itp.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Powitanie przy piosence "Dzień dobry".
Dzień dobry, dzień dobry
wszyscy się witamy.
Dzień dobry, dzień dobry
dobry humor mamy.
Dzień dobry, dzień dobry
słońce jasno świeci.
Dzień dobry, dzień dobry
pani wita dzieci.
Dzień dobry, dzień dobry
jest bardzo wesoło.
Dzień dobry, dzień dobry
zróbmy wszyscy koło.
Dzień dobry, dzień dobry
podaj prawą rękę.
Dzień dobry, dzień dobry
zaśpiewaj piosenkę.
Dzieci dobierają się w pary stojąc w rozsypce. Podczas zwrotek dzieci witają się podając sobie ręce, natomiast w czasie przerw pomiędzy zwrotkami wyszukują partnera, z którym się jeszcze nie przywitały.
2. "Zabawki się bawią" – zabawy przy akompaniamencie wesołej muzyki. Dzieci udają swoje ulubione zabawki.
3. "Opowiedz o swojej zabawce" – swobodne wypowiedzi dzieci, prezentacja ulubionych zabawek. Nauczycielka pomaga dzieciom, zadając pytania:
Jak się nazywa twoja ulubiona zabawka? (np. powiedz sylabami, głoskami)
Dlaczego ją lubisz?
Skąd ją masz?
Rozmowa z dziećmi na temat zaplanowanego dnia. Co to znaczy, że można samemu wykonać zabawki?. Kto zrobi zabawki? Czy macie, jakieś pomysły na nowe zabawki?Co z takimi zabawkami można zrobić?
2. Zabawy plastyczne z wykorzystaniem materiałów odpadowych:
- kartony i opakowania,
- kartonowe rurki, rolki pop papierze toaletowym i ręcznikach papierowych,
- tkaniny,
- plastikowe butelki różnych rozmiarów,
- kartki z bloków rysunkowych i kartki techniczne,
- nakrętki od butelek, korki od butelek,
- taśmy klejące, kleje,
- nożyczki,
- guziki,
- folie, szary papier,
- ołówki, kredki, mazaki, farby,
- zszywacze, zszywki,
- masa solna, plastelina,
- słomki do napojów, kubki plastikowe,
- folie bąbelkowe... itp.
3. Wykonanie prac plastyczno - technicznych, robotów z kartonów i folii aluminiowej, statku kosmicznego z kartonów i papieru, pociągu z kartonów itp. -podpisywanie w galerii plastycznej prac dzieci.
4.Zabawa ruchowa „ Czarodziejka różdżka”. Wszystkie dzieci w rytm muzyki spacerują po sali, a nauczyciel bierze różdżkę wykonana z papierowej rurki i czaruje „ Zamieniam was w koty” - dzieci chodzą jak kotki, potem np. w roboty, pieski, autka, misie, żabki itp.
5. „ zoo” – wykonanie z dziećmi własnego mini zoo. Na drewnianej podkładce dzieci lepią własne zoo wraz z zwierzętami, alejkami i budynkami. Następnie słownie opisują i wspólnie się bawią.
6.Wykonanie z dziećmi gry stworzenie własnych pionków np. z masy solnej, kostki do gry i samodzielne opracowanie zasad gry.
7. Tworzenie własnych puzzli, rysowanie obrazka, a następnie po kolorowaniu rozcięcie go na kilka elementów i wspólne układanie.
8.Wspólne rysowanie ( dowolne) na arkuszach szarego papieru.
W trakcie prac plastycznych może dzieciom towarzyszyć spokojna muzyka, która podniesie poziom atrakcyjności zajęć.
9.Zabawa „ Dokończ zdanie” – dzieci siedzą w kręgu i podają sobie piłkę kończą zdanie „ Najbardziej podobało mi się...”
10.Zakończenie zajęć i swobodne wypowiedzi dzieci na temat minionego dnia.
„ Kreatywne zabawy” to całodniowa zabawa dzieci bez wykorzystania tradycyjnych zabawek oraz bez ingerencji nauczyciela – wychowawcy. Rola nauczyciela w tym dniu sprowadza się jedynie do czuwania nad bezpieczeństwem dzieci, bez organizowania dzieciom typowych zajęć. Taki dzień uczy dzieci samodzielności, kreatywności i pomaga rozwijać wyobraźnię. Dzieci poznają radość z tworzenia i osiągają satysfakcję z uzyskanych rezultatów.