X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 47379
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Jesienne zabawy przy muzyce

Scenariusz zajęć z zakresu edukacji ruchowej

Prowadząca: Erleta Trzebińska
Grupa wiekowa: 5-6-latki
Data: 17.11.2021r.

Temat: Jesienne zabawy przy muzyce.

Cele ogólne:
- Rozwijane cech motorycznych dzieci poprzez zabawy ruchowe.
- Kształtowanie prawidłowej postawy ciała.
- Rozwijanie ekspresji muzyczno-ruchowej dzieci.
- Skupianie uwagi, wytrzymywanie pozycji.
- Wzmacnianie pewności siebie.
- Zgodne współdziałanie z rówieśnikami w grupie.
- Rozwijanie umiejętności ruchu opartego na jodze.
- Relaks i odprężenie organizmu.

Cele szczegółowe:
Dziecko:
- poprawnie wykonuje ćwiczenia
- rozwija zwinność i zręczność, koordynację słuchowo-ruchową
- utrzymuje prawidłową postawę ciała
- wyraża siebie poprzez ruch
- wierzy we własne siły
- rozwija poczucie rytmu
- dzieli rytmicznie słowa na sylaby
- reaguje na ustalone sygnały
- współdziała w grupie
- odczuwa stan relaksu i odprężenia

Metody:
- słowne: objaśnienia i instrukcje
- czynne: zadania stawiane do wykonania, praktycznego działania
- aktywizujące: metoda C. Orffa, metoda pedagogiki zabawy – Klanza, improwizacja, ruch przy muzyce, zabawa ilustracyjna przy piosence, elementy metody W. Sherborne
- joga dla dzieci

Formy pracy:
- zbiorowa
- indywidualna
- w parach

Pomoce dydaktyczne:
- magnetofon, płyta CD lub pendrive, chusta animacyjna, piłka, kolorowe chusty do tańca, tamburyn

Realizacja podstawy programowej:
I5, I8, II2, II8, III5, III8, IV2, IV7, IV16

Kompetencje kluczowe:
KK1, KK3, KK5, KK6, KK8

Przebieg zajęć:

1. Powitanie „Wszyscy są”. Dzieci siedzą w kole i powtarzają rymowankę.
Wszyscy są, witam was,
Zaczynamy już czas ,
Jestem ja, jesteś ty
Raz, dwa, trzy.

2. Dzieci poruszają się rytmicznie po kole i powtarzają z podziałem na sylaby nazwy pór roku, dni tygodnia jednocześnie klaszczą w dłonie, potem uderzają dłońmi o uda, a następnie wytupują rytmicznie nogą nazwy.

3. Zabawa ilustracyjna przy piosence „Kasztanki”.
Dzieci tworzą duże koło.
W czasie zwrotek poruszają się rytmicznie po kole.
Natomiast w trakcie refrenu tworzą pary i tańczą w rytm muzyki.

4. „Przerzuć piłkę”- uczestnicy trzymają chustę. Na niej znajduje się piłka. Zadaniem bawiących się jest przerzucanie jej na stronę przeciwną, aby nie spadła poza chustę.

5. Joga dla dzieci - asany „Drzewo”. Wyciszenie i odprężenie organizmu.
Dzieci prostują się i wyciągają głowę w kierunku nieba i stają na jednej nodze. Opierają na niej stopę drugiej nogi i wyciągają ramiona w górę, tak jak robi to dostojna korona drzewa. Dzieci biorą trzy głębokie wdechy. Następnie zmieniają nogę.
Powtarzają ćwiczenie około 2x.

6. „Słuchamy i ćwiczymy” – marsz, bieg i podskoki w rytm muzyki. Dzieci poruszają się rytmicznie przy muzyce, reagują odpowiednim ruchem na zmiany w utworze – maszerują, biegną lub wykonują podskoki.

7. Zabawa ruchowa „Pieski” z elementem czworakowania – reagowanie na ustalone sygnały.
Dzieci poruszą się na czworakach przy dźwiękach tamburyna, gdy instrument przestaje grać dzieci siadają, jak pieski na tylnich łapach- nogach.

8. Joga dla dzieci – asany „Trzepoczący ptak”, „Łódź”. Uspokojenie i odprężenie organizmu.
- „Trzepoczący ptak”- dzieci klękają i siadają na swoich nogach, opierają czubki palców na ramionach i robią skrzydła. Biorą wdech i wyciągają w górę jeden bok i ramię. Robią wydech i wracają do początkowej pozycji. Trzepoczą ramionami - skrzydłami. Powtarzają ćwiczenie około 3x.
- „Łódź”- dzieci utrzymują równowagę siedząc na pupie. Podnoszą stopy, aby je widzieć przed sobą. Prostują ręce wzdłuż nóg i wiosłują przez chwilę na swojej łodzi. Utrzymują równowagę. Słuchają muzyki. Powtarzają ćwiczenie około 3x.

9. Zabawa ilustracyjna przy piosence „Dwóm tańczyć się zachciało”.

Dwóm tańczyć się zachciało, Dzieci tworzą pary
zachciało, zachciało, i podskakują w parach
Lecz im się nie udało naprzemiennie prawa,lewa noga
fari, fari, fara.

Kłócili się ze sobą Dzieci zatrzymują się i chwytają za
ze sobą,ze sobą ręce, przesuwają ramiona z podanym
dłońmi do siebie i od siebie

ja nie chce tańczyć z tobą, Dzieci machają do siebie na
fari, fari, fara. znak niechęci i odchodzą
w podskokach

Poszukam więc innego, innego Dzieci podskakują po Sali na
do tańca zgrabniejszego przemian lewą nogą,
fari, fari, fara. potem prawą nogą

10. „Kolorowy taniec” – improwizacja ruchowa przy muzyce z kolorowymi chustami do tańca.

11. Ćwiczenie relaksacyjne: swobodne leżenie na dywanie, głębokie oddechy, słuchanie relaksacyjnej muzyki.

12. Zakończenie zajęć:
Pożegnanie w kręgu – „Puszczanie iskierki” – uścisku dłoni.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.