X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 47361
Przesłano:
Dział: Rewalidacja

Trening umiejętności społecznych - smutek. Rozpoznawanie, modelowanie zachowań. Ćwiczenia językowe

Scenariusz zajęć rewalidacyjnych

prowadzący zajęcia: Przemysław Wożniak

Temat zajęć: Trening umiejętności społecznych- smutek. Rozpoznawanie, modelowanie zachowań. Ćwiczenia językowe.

Cele zajęć:
Kształtowanie umiejętności społecznych i własnego odczytywania emocji.

Forma pracy: indywidualna

Metody i techniki:
Słowno-objaśniająca, pokazu, praktycznego działania,elementy treningu umiejętności społecznej, wzmacniania pozytywnego.

Pomoce dydaktyczne: kostki aktywności, zegar uczuć, zdjęcia emocji wydawnictwa Harmonia, tablet lub aparat, karta pracy-chmura wyrazów.

Przebieg zajęć:

Zajęcia wprowadzające:
Przywitanie ucznia, omówienie przebiegu zajęć, ćwiczenia aktywizujące ucznia (ćw. ruchów naprzemiennych koordynujących półkule mózgowe), barometr uczuć (jak się dzisiaj czujesz)
Zajęcia właściwa
Karta pracy-określ cechy podstawowych emocji (ćw.usprawniające określenie charakteru cech każdej emocji, które ujawniają się na twarzy i w postawie.
Karty emocji-przyporządkowanie.Emocja dobra, emocja, zła. Naprowadzanie ucznia, jeśli to konieczne (kształcenie umiejętności rozpoznawania emocji na zdjęciach, nazywanie ich, kategoryzowanie)
Smutek-kiedy go odczuwamy, co czujemy w ciele (ćw.rozwijające zdolności myślenia abstrakcyjnego, empatię).
Chwila na relaks. Ćwiczymy równowagę- chłopiec ma za zadanie przenieść piłeczkę na plastikowym talerzyku przemierzając pokój z jednego końca na drugi slalomem bez strącenia piłeczki.
Modelowanie zachowań:
Ćwiczenie 1: "Zrób mi zdjęcie z odpowiednią miną" – najpierw nauczyciel zadaje uczniowi, potem uczeń nauczycielowi, wykorzystujemy tablet lub aparat.
Ćwiczenie 2: " Co mogę zrobić kiedy widzę, że ktoś jest smutny" (ćw.umiejętności zachowania się w określonej sytuacji)
Ćwiczenia językowe związane z emocją smutek- chmura wyrazów.

Zajęcia końcowe: barometr uczuć, podziękowanie za uczestnictwo w zajęciach, wzmocnienie pozytywne, słowne.

Ćwiczenia ruchów naprzemiennych koordynujących półkule mózgowe:
-dotykanie na zmianę prawą ręką lewego kolana i lewą ręką prawego kolana,
- prawym łokciem lewego kolana i lewym łokciem prawego kolana,
- lewą dłonią prawej pięty i prawą dłonią lewej pięty,
- prawą ręką lewego pośladka i lewą ręką prawego pośladka,
- wyciąganie na przemian na boki prawej ręki z lewą nogą i lewej ręki z prawą nogą.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.