Scenariusz zajęć
Temat: „Jak sójka za morze”
Grupa: 6-latki (integracyjna)
Cel główny:
rozwijanie zainteresowań przyrodniczych
zapoznanie ze znaczeniem powiedzenia „Wybierać się jak sójka za morze”
Cele szczegółowe:
- potrafi rozpoznać sójkę
- potrafi uważnie słuchać
- odpowiada na pytania związane z treścią utworu
- rozumie sens poznanego powiedzenia
- umiejętnie komunikuje się i współdziała z rówieśnikami podczas wspólnej zabawy
- ćwiczy sprawność manualną
Metody pracy: słowna, czynna, aktywizująca
Formy pracy: zbiorowa, indywidualna
Środki dydaktyczne: kolorowe rączki na drewnianych szpatułkach do zabawy na powitanie i do ewaluacji, dwa pojemniki plastikowe do ewaluacji zajęć, ilustracja przedstawiająca ptaka – sójkę, nośnik dźwiękowy z odgłosami sójki, tekst opowiadania L. Krzemienickiej „Jak się krasnal z sójkami za morze wybierał”, szarfy, tamburyn, karta pracy (ćwiczenia grafomotoryczne).
Przebieg zajęć:
1. Zabawa integracyjna na powitanie: Witam dzieci, które... (np. mają dziś dobry nastrój, przyszły do przedszkola z mamą, itp.). Dzieci otrzymują kolorowe rączki na drewnianych szpatułkach i witają się z nauczycielem.
2. Wprowadzenie do tematu zajęć:
Nauczyciel prezentuje ptaka – sójkę na ilustracji i krótko o nim opowiada.
3. Nauczyciel zaprasza dzieci do wysłuchania opowiadania „Jak się krasnal z sójkami za
morze wybierał” L. Krzemienickiej (z książki „Z przygód krasnala Hałabały).
4. Rozmowa na temat opowiadania:
Jakie ptaki odleciały do ciepłych krajów?
Kto pozostał w lesie?
Jak sójki szykowały się do odlotu?
Czy krasnal z sójkami doleciał do celu podróży? Dlaczego?
Jakie ptaki zostają w Polsce na zimę?
5. „Wybierać się jak sójka za morze” - burza mózgów. Dzieci wyjaśniają znaczenie przysłowia, które oznacza „szykować się długo, ale nigdzie w końcu nie wyjechać”. Starają się odnieść znaczenie do znanych sobie sytuacji.
4. "Sójki w gniazdach" – zabawa ruchowa orientacyjno-porządkowa. Na podłodze ułożone są szarfy – gniazda sójek. Na sygnał – uderzenie w tamburyn: sójki wylatują z gniazd - dzieci biegają swobodnie z dala od „gniazd”. Na hasło: "Sójko do gniazda!" – ptaszki szybko wracają do „gniazd”.
5. Dzieci otrzymują karty pracy – rysują sójkę poprzez łączenie kropek, a następnie kolorują według załączonego wzoru (ćwiczenia grafomotoryczne).
6. Ewaluacja zajęć. Każde dziecko umieszcza swoją kolorową rączkę, albo w pojemniku z uśmiechniętą buźką, kiedy zajęcia podobały mu się, albo w pojemniku ze smutną buzią, w przypadku, gdy ocenił zajęcia na nieatrakcyjne.