Scenariusz zajęć dydaktyczno-wychowawczych dla dzieci 5-letnich
Temat: Pierwsza ślizgawka.
Cel główny:
Zwrócenie uwagi na konieczność przestrzegania zasad bezpieczeństwa podczas zimowych zabaw.
Cele operacyjne:
- dziecko potrafi rozwiązać zagadki tekstowe,
- dziecko potrafi opowiadać ilustracje,
- dziecko dostrzega związki przyczynowo – skutkowe pomiędzy obrazkami,
- dziecko łączy w pary takie same sylwety rękawiczek,
- dziecko składa z części sylwety rękawiczek,
- dziecko potrafi ruchem ilustrować treść słowną piosenki,
- dziecko potrafi oczekiwać na swoją kolej.
Metody pracy: słowne, czynne, oglądowe, stawiania zadań, aktywizujące.
Formy pracy: zbiorowa, indywidualna, grupowa.
Środki dydaktyczne: zagadki tekstowe, ilustracje historyjki obrazkowej: „Pierwsza ślizgawka”, rysunki przedstawiające niebezpieczne sytuacje podczas zabaw zimowych, sylwety rękawiczek, piosenka: „Sanna”, sylwety szeregu rosnącego, rysunki nart.
Przebieg:
1. Powitanie: zabawa ruchowa do słów piosenki
I. Maszerujemy, maszerujemy, maszerujemy – stop (2x)
Ref. Szukamy pary, szukamy pary, szukamy pary raz i dwa – (2x)
II. A teraz:
łokcie witamy, łokcie witamy, łokcie witamy raz i dwa (2x)
A teraz :
Szybko zmykamy, szybko zmykamy, szybko zmykamy stop (2x)
Ref: Szukamy pary, szukamy pary, szukamy pary raz i dwa – (2x)
A teraz:
Plecy witamy, plecy witamy, plecy witamy raz i dwa (2x)
A teraz :
Szybko zmykamy, szybko zmykamy, szybko zmykamy stop (2x)
2. Rozwiązanie zagadek o sprzętach do sportów i zabaw zimowych:
„Dwa kijki, dwie deseczki
i jeździmy już z góreczki.
Taka jazda to nie żarty!
Same na dół pędzą ...” (narty)
„Jaka to para, umie w zgodzie
tańczyć i skakać tylko na lodzie.
a kiedy z ziemi zniknie lód
nie zrobi kroku w tył, ani w przód!”. (łyżwy)
„ Nie mają kół, a zjadą w dół
po śniegu białym, po torze wspaniałym”. (sanki)
3. Opowiadanie ilustracji historyjki obrazkowej: „Pierwsza ślizgawka”.
( W zimie chłopcy wybrali się pojeździć na łyżwach po zamarzniętym stawie, pod jednym z chłopców załamał się lód, pozostali chłopcy przestraszyli się, pobiegli po pomoc do pobliskich domów, mężczyzna podaje chłopcy kij i pomaga mu wydostać się z wody).
4. Rozmowa na temat historyjki:
- Gdzie chłopcy spędzali czas?
- Jaką przygodę przeżyły dzieci?
- Jak zakończyła się ta przygoda?
- Czy dzieci dobrze postąpiły idąc ślizgać się na zamarznięty lód na stawie?
- Gdzie najbezpieczniej można pojeździć na łyżwach?
5. Omawianie ilustracji przedstawiających niebezpieczne i właściwe zachowanie się podczas zabaw zimowych na śniegu (nie rzucamy śnieżkami w głowę, w twarz, nie zjeżdżamy z górki w pobliżu ulicy, nie jeździmy po zamarzniętym stawie, zakładamy odpowiedni ubiór podczas wyjścia na zabawy na śniegu, jesteśmy ostrożni podczas zjazdów na nartach z górki itp.)
6. Zabawa ruchowa z piosenką: „Sanna” – inscenizowanie ruchem słów piosenki (dzieci tworzą dwuosobowe zaprzęgi, poruszają się po obwodzie koła śpiewając piosenkę)
1. Zima, zima, zima pada,
pada śnieg.
Jadę, jadę w świat sankami,
sanki dzwonią dzwoneczkami:
Dzyń, dzyń, dzyń, dzyń, dzyń, dzyń.
2. Jaka pyszna sanna,
parska raźno koń.
Śnieg rozbija kopytami,
sanki dzwonią dzwoneczkami:
Dzyń, dzyń, ...
3. Zasypane pola,
w śniegu cały świat.
Biała droga hen przed nami,
sanki dzwonią dzwoneczkami:
Dzyń, dzyń, ..
7. Zabawy dydaktyczne:
a) opis słowny i porównanie 4 par nart:
długie, szerokie;
długie, wąskie;
krótkie, szerokie;
krótkie, wąskie,
b) łączenie w pary sylwet rękawiczek:
- takich samych,
- sylwet rękawiczek przeciętych na połowę (rozwijanie spostrzegawczości wzrokowej)
- składanie obrazka z części (dzielimy dzieci w dwuosobowe zespoły, każda para otrzymuje obrazek pocięty na kilka 6-8 części, składa obrazek wg wzoru lub bez wzoru)
- układanie szeregów rosnących lub malejących np. sylwety bałwanka, przeliczanie liczebnikami głównymi i porządkowymi.
Beata Piszczek
Samorządowe Przedszkole nr 33
Kraków