SCENARIUSZ ZAJĘĆ
Prowadzący: Elżbieta Wrzesińska
Klasa – 1b
Dzień: 12.02.2019
I Zagadnienia programowe: Poznawanie architektury, malarstwa i rzeźby. Wyrażanie własnych myśli i uczuć w różnorodnych formach plastycznych.
II Temat lekcji: Nasz bajkowy zamek.
III Cele lekcji:
a) główne:
• zapoznanie z charakterystycznymi cechami architektury zamków,
• doskonalenie sprawności manualnej,
b) szczegółowy:
Uczeń:
• rozwija aktywność twórczą i kreatywną,
• posługuje się nożyczkami, dba o bezpieczeństwo swoje i innych,
• zgodnie współpracuje w parze,
• zapamiętuje elementy budowy zamku,
• aktywnie uczestniczy w zajęciach,
• utrzymuje porządek wokół siebie,
IV Metody nauczania: podająca, ćwiczeniowa,
V Formy pracy: praca indywidualna, praca grupowa, praca zespołowa
VI Pomoce dydaktyczne: ekran, projektor, komputer, prezentacja multimedialna, koperty
z zadaniami w parach-karta pracy , książki o zamkach, nożyczki, klej, kredki , kartki a3
VII Przebieg zajęć:
a) faza wprowadzająca:
- czynności organizacyjne: przywitanie, zaprezentowanie i przywitanie Gościa sprawdzenie obecności, ( 3’),
faza realizacyjna:
- przedstawienie tematu pracy plastyczno- technicznej: nauczyciel rozpoczyna przypomnienie tematu zajęć dnia: (2’)
Przypomnijcie mi o czym my wcześniej rozmawialiśmy?
Posłuchajcie teraz zagadki :
Dom gdzie mieszka królewska rodzina i na literę „z” to słowo się zaczyna.
Spójrzcie teraz na ekran i przyjrzyjcie się prezentacji. Prezentacja pokazuje wygląd zamku rycerskiego, jego mieszkańców, drogę do rycerstwa, pasowanie na rycerza, turnieje i kodeks rycerski.
Starajcie się zapamiętać jak najwięcej informacji. 3”
- krótka rozmowa na temat podanych informacji utrwalenie nazw poszczególnych części zamku
- zadanie w parach:
Słuchajcie mam teraz dla was rycerskie zadanie. Otwórzcie koperty:
(nauczyciel prosi, by uczniowie otworzyli koperty w których ukryte jest zadanie.
Prosi by wyjęli karty pracy na stół i przygotowali kredki. Tłumaczy zadanie: POKLORUJCIE FIGURY, WYTNIJCIE I UŁÓŻCIE W PARACH BAJECZNY ZAMEK. PRZYKLEJCIE ZAMEK NA DUŻYCH KARTKACH I DORYSUJCIE MIESZKANCÓW.
b) faza podsumowująca:
- Nauczyciel przypomina uczniom o czym dziś rozmawialiśmy. Prosi dzieci by podpisały zawiesiły swoje prace na tablicy magnesami.
Narysujcie na kartach pracy jeśli dzisiaj lekcja wam się podobała - uśmiechniętą buzię- jeśli nie to smutną itp.
VIII Informacje dodatkowe:
a) zadania dodatkowe (w przypadku nadmiaru czasu): karty pracy z zadaniami matematycznymi
b) przewidywane problemy i sposoby ich rozwiązania: Jeżeli zadanie będzie wymagało dłuższego czasu wykonania nauczyciel zmniejsza liczbę elementów do wycinania.
Opracowała: E.Wrzesińska