Numer: 47340
Przesłano:

Psy w naszych rodzinach. Scenariusz zajęć

SCENARIUSZ ZAJĘĆ
Prowadzący: Elżbieta Wrzesińska
Klasa – 2 b
Dzień: 07.12.2020 rok
Ksiażki :Nowi Tropiciele cz.2 kl 2.

I Zagadnienia programowe:
Wie, jakie warunki są konieczne do rozwoju roślin i zwierząt domowych,
Wie, jaki pożytek przynoszą zwierzęta środowisku, i podaje proste przykłady;
Zna potrzeby psów ,
Zna różne role psów w służbie człowieka.

II Temat lekcji: Psy w naszych rodzinach.

III Cele lekcji:
a) główne:
Wzbogacanie wiadomości dzieci na temat zwierząt domowych (właściwa opieka, rola psa w życiu ludzi,)

b) szczegółowy:
Zna potrzeby psów i sposoby opieki nad nimi;
Ma poczucie odpowiedzialności za warunki życia tych zwierząt;
Poznaje różne rasy psów i ich charakterystyczne cechy;

Uczeń:
• rozwija aktywność twórczą i kreatywną,
• słucha ze zrozumieniem tekstu literackiego,
• odpowiada na pytania związane z treścią wysłuchanego utworu,
• określa warunki niezbędne do prawidłowego rozwoju psa,
• określa potrzeby psa,
• rozpoznaje najczęściej spotykane rasy psów,
• współpracuje w parze,
• aktywnie uczestniczy w zajęciach,

IV Metody nauczania:
Podająca: pogadanka,
Problemowa: rozmowa kierowana,
Programowana: z użyciem komputera,
Praktyczna: ćwiczenia.

V Formy pracy: praca indywidualna, praca grupowa, praca zespołowa
VI Pomoce dydaktyczne: ● Sprzęt multimedialny (komputer, tablica interaktywna, projektor multimedialny).Zasoby multimedialne: prezentacja multimedialna „Psy w naszych domach”, ćwiczenie interaktywne „Jak opiekować się psem?”, wydrukowana fotografia psa, atlasy psów rasowych, wycięte przez nauczyciela z papieru kształty kości, nagranie na CD-piosenka „Jak rozmawiać trzeba z psem”, karta pracy „Co wynika z posiadania psa?”, karta pracy
Prawda-fałsz., karta pracy dodatkowa dodawanie i odejmowanie w zakresie 20.

VII Przebieg zajęć:
a) faza wprowadzająca:
- czynności organizacyjne: przywitanie, zaprezentowanie i przywitanie Gościa sprawdzenie obecności, ( 3’),
b) faza realizacyjna:
- przypomnienie tematu lekcji: nauczyciel rozpoczyna przypomnienie tematu zajęć dnia: (2’)
O kim dziś rozmawialiśmy?
Co wcześniej oglądaliśmy?

-Praca z podręcznikiem str. (5’)
Rozmowa z uczniami na temat tekstów przeczytanych przez nauczyciela:
-Kto z was chciałby opowiedzieć jak molo i Tropik trafiły do swoich rodzin?
-Jak Dorka pomaga Łucji?
-Co przydarzyło się Noskowi?

-Pokaz prezentacji multimedialnej „Psy w naszych rodzinach” (7’)
-krótka rozmowa z uczniami na temat prezentacji.
-rozwiązanie quizu

- „Co lubi każdy pies?”(zadanie w parach) Nauczyciel przypina na tablicy wydrukowaną fotografię psa dzieci otrzymują po 2–3 „kości” wycięte z papieru. Zadanie polega na napisaniu na nich odpowiedzi na pytanie: Co lubi każdy pies? (5’)

-Nauczyciel proponuje ćwiczenie interaktywne z zasobu multimedialnego, które pomoże dzieciom utrwalić wiadomości (uczniowie dopasowują czynności, jakie wykonują opiekując się pupilem, do odpowiednich pór dnia). (5’)

- Co wynika z posiadania psa?- karta pracy (zadanie w parach) .Uczniowie klasyfikują wyrazy i wyrażenia do dwóch grup. Jedna grupa wyrazów wskazuje na korzyści z posiadania psa, a druga na obowiązki wobec tego zwierzęcia. ( 5’)

-„Prawda –fałsz”( praca indywidualna) wykreślanie zdań nie prawdziwych i przepisywanie do zeszytu tylko prawdziwych zdań. (10’)

Piosenka :Jak rozmawiać trzeba z psem?( 2’)

b) faza podsumowująca:
- Nauczyciel przypomina uczniom o czym dziś rozmawialiśmy. Prosi o zaznaczenie pracy domowej w ćwiczeniach str.19 ćw.1i 2.(wytłumaczenie zadania) (3’)

VIII Informacje dodatkowe:
a) zadania dodatkowe (w przypadku nadmiaru czasu): karty pracy z zadaniami matematycznymi
b) przewidywane problemy i sposoby ich rozwiązania: Jeżeli któreś z zadań będzie wymagało dłuższego czasu wykonania nauczyciel rezygnuje z jednego z następnych zadań .
Jeżeli zostanie czasu nauczyciel pracuje z ćwiczeniami str. 18 zadanie 1 i 2.

Opracowała E.Wrzesińska

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.