X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 47326
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Scenariusz uroczystości z okazji Dnia Niepodległości

SCENARIUSZ UROCZYSTOŚCI
Z okazji Dnia Niepodległości
(dla dzieci 5 i 6 letnich)

Cele ogólne:
• Kształtowanie postawy patriotycznej.
• Poszerzenie wiedzy na temat własnej ojczyzny.
• Doskonalenie umiejętności artystycznych.

Cele operacyjne:
Dziecko:
• rozumie znaczenie Święta Niepodległości Polski;
• recytuje wiersze i śpiewa piosenki o tematyce ojczystej;
• odnosi się z szacunkiem do symboli narodowych;
• ilustruje poprawnie ruchem piosenki i utwory.

Formy organizacyjne:
• indywidualna
• zespołowa
• z całą grupą

Środki dydaktyczne:
• podkłady muzyczne;
• flagi małe- papierowe;
• flagi duże- z materiału;
• czerwone serca z brystolu;
• biało-czerwone kwiaty do ręki;
• dekoracja przedszkola.

Przebieg uroczystości:

1.Wiersz na powitanie- tekst
(dziecko wychodzi na środek sceny i recytuje wiersz, natomiast wszyscy pozostali artyści stoją na scenie z tyłu za nim w półkolu)

Witamy wszystkich gości
Dzisiaj święto Polski- Dzień Niepodległości
Dzisiaj wielka jest rocznica- Jedenasty Listopada
Tym, co padli za Ojczyznę
Hołd wdzięczności Polska składa.
I my przedszkolacy o tym pamiętamy
i dlatego tu się spotykamy.

2.Odśpiewanie Hymnu- Mazurek Dąbrowskiego- tekst
(wszystkie dzieci stoją na baczność na środku sceny i śpiewają wszystkie 4 zwrotki Hymnu Polski)

1.Jeszcze Polska nie zginęła,
Kiedy my żyjemy.
Co nam obca przemoc wzięła,
Szablą odbierzemy.
Ref. Marsz, marsz Dąbrowski,
Z ziemi włoskiej do Polski.
Za twoim przewodem
Złączym się z narodem.

2.Przejdziem Wisłę,
przejdziem Wartę,
Będziem Polakami.
Dał nam przykład Bonaparte,
Jak zwyciężać mamy.
Ref.

3.Jak Czarniecki do Poznania
Po szwedzkim zaborze,
Dla ojczyzny ratowania
Wrócim się przez morze.
Ref.

4.Już tam ojciec do swej Basi
Mówi zapłakany
- Słuchaj jeno, pono nasi
Biją w tarabany.
Ref.

3.Inscenizacja wiersza „Katechizm polskiego dziecka” do melodii
- tekst z podziałem na role.
Autor: Wł. Bełza
(Wszyscy stoją w półkolu- dziewczynki stoją po prawej stronie i pytają „śpiewająco” a chłopcy po lewe trzymając na prawym ramieniu dużą flagę, odpowiadają)

– Kto ty jesteś?
– Polak mały.
– Jaki znak twój?
– Orzeł biały.
– Gdzie ty mieszkasz?
– Między swemi.
– W jakim kraju?
– W polskiej ziemi.
– Czem ta ziemia?
– Mą ojczyzną.
– Czem zdobyta?
– Krwią i blizną.
– Czy ją kochasz?
– Kocham szczerze.
– A w co wierzysz?
– W Polskę wierzę.
– Coś ty dla niej?
– Wdzięczne dziecię.
– Coś jej winien?
– Oddać życie.

4.Piosenka „Mój dom”- tekst
Słowa: S. Karaszewski, muzyka: T. Strąk (z płyty „Wesołe przedszkole i przyjaciele”)
(wszystkie dzieci stojące na środku sceny i śpiewają)

1.Mój dom to dom rodzinny,
Gdzie wszyscy bliscy są.
Brat, siostra, mama, tata,
To mój rodzinny dom.

Ref: Mój dom, mój dom
To właśnie jest mój dom.

2.Mój drugi dom – przedszkole,
Gdzie dzieci razem są.
Tu bawię się wesoło,
Tu jest mój drugi dom.

Ref. Mój dom, mój dom,
To właśnie jest mój dom.

3.Mój dom to cała Polska,
Tam góry, rzeki są,
Tysiące miast i wiosek
To polskich dzieci dom.

5. Taniec do piosenki pt. „11 listopada”
Słowa: M. Gowik, muzyka: A. Loska,
(taniec z podziałem na role dla chłopców i dziewczynki)

Słowa:
1.Kto ty jesteś? Polak mały,
Każdy taki wierszyk zna.

Polska, to jest kraj wspaniały,
Gdzie pod wierzbą Chopin gra.

Ref. I dziś mamy święto radości,
Święto Polski Niepodległości.
Biało-czerwono jest dookoła,
„Wiwat" każdy z dumą woła.

2.Biel i czerwień, barwy nasze,
Orzeł biały, to nasz znak.
Polska, to nasz kraj ojczysty,
Od Bałtyku, aż do Tatr.

3.Nasze serca są gorące,
Gdy mazurka słychać śpiew.
Polska, to jest kraj niezwykły,
Który kochać każdy chce.

Choreografia:
1. Wchodzą chłopcy, trzymają serca przed sobą, ustawiają się w jednej linii - w szeregu, przodem do widowni, klękają (na słowo „zna”).
Wchodzą dziewczynki, wymachując kwiatami, ustawiają się z tyłu za chłopcami, kwiaty trzymają w górze.

ref. Dziewczynki w zwartej grupie chodzą po kole, Na słowo „Niepodległości zatrzymują się na środku i tworzą posągi trzymając kwiaty w górze. Chłopcy od słów „Biało- czerwono” chodzą dokoła dziewczynek, serca trzymają na wysokości klatki piersiowej.
Na słowo „wiwat" wszyscy stoją w bezruchu, chłopcy odwracają się do widowni i podnoszą serca w górę a dziewczynki w tym samym momencie podnoszą drugą rękę także w górę i machają nią.

2.Chłopcy klękają na jedno kolano ponownie w szeregu przed dziewczynkami, natomiast dziewczynki w tym czasie łączą kwiaty w środku koła (prawa ręka w górę-skos, druga na biodro) i poruszają się w lewo, tworząc koło współśrodkowe.

3.Chłopcy ustawiają się w środku koła, w zwartej grupie, chodzą po kole i poruszają sercami na boki. Dziewczynki w siadzie klęcznym w szeregu ustawiają się w pierwszej linii tak jak chłopcy.

6.„Piosenka młodego patrioty”- tekst

Słowa i muzyka: J. Kobyliński

(wszystkie dzieci stojące na środku sceny śpiewają)

1. Dziecko to taki patriota mały na co dzień, a nie od święta. Polską znam flagę i polskie godło hymn ojczysty pamiętam.

2. Bo moje miasto, bo moja wioska to Polska, to Polska, to Polska! A biało czerwone są barwy ulubione to Polska, to Polska, to Polska!

3. Chcę jak najwięcej wiedzieć o Polsce, więc czekam na geografię uczę się pilnie polskiej historii najlepiej jak potrafię.

4. Bo moje miasto, bo moja wioska to Polska, to Polska, to Polska! A biało czerwone są barwy ulubione to Polska, to Polska, to Polska!

5. Dziecko to taki patriota mały w myślach i czynach przejrzysty. Brzydkich wyrazów ja nie używam dbam o język ojczysty.

7.Taniec do piosenki pt. „Ojczyzna”

Muzyka: G. Kusioł, słowa: G. Świerczyńska, choreografia: A. Loska
(dzieci zabierają małe flagi i ustawiają się w szachownicę na środku sceny)

Słowa:

1.Za co mam kochać moją Ojczyznę?
Zapytał Krzysiu mamy.
Za to syneczku, że w wolnym kraju
Spokojnie sobie mieszkamy.

2.Za to, że mama z tatą pracują,
Za strawę, syty brzuszek,
Za chleb, co masłem świeżym smarują
I mleka pełen garnuszek.

3.Za to, że lekarz chętnie pomoże,
Gdy czasem zachorujesz.
Za wakacyjny wyjazd nad morze,
Na którym co chcesz, kupujesz.

4.Za to, że prawa twoje szanują
I swego masz Rzecznika.
I za Dzień Dziecka, w którym króluje
Zabawa, radość, muzyka.

Choreografia: A. Loska,

1. Szachownica. Dzieci z flagami idą do ustawienia w szachownicy, flaga trzymana na skos, na klatce piersiowej.
Stoją w szachownicy, flaga powiewa nad głową. Obrót małymi krokami.

2. Pary. Dzieci w parach łączą swoje flagi, chodzą dokoła złączonych flag.
Zatrzymują się w dowolnym miejscu, flaga powiewa nad głową.
Obrót małymi krokami.

3. Czwórki. Dzieci łączą się w 4-osobowe kółka, flagi trzymają w środku i unoszą je do góry w skos.
Zatrzymują się, flaga powiewa nad głową.
Obrót małymi krokami.

4. Koło. Wszyscy idą w jedna stronę, tworząc koło, flaga na zewnątrz koła, ręka w bok.
Zatrzymują się, flaga powiewa nad głową.
Obrót małymi krokami.

8.Piosenka „Jestem Polakiem”
Autor: youtube „Niezwykłe Lekcje Rytmiki”

(śpiewają wszystkie dzieci będące na scenie, flagi (duże i małe) powiewają podczas śpiewania każdego refrenu)

Ref.: Jesteśmy Polką i Polakiem
Dziewczynką fajną i chłopakiem
Kochamy Polskę z całych sił,
Chcemy byś również kochał ją i ty i ty.

1. Ciuchcia na dworcu czeka
dziś wszystkie dzieci pojadą nią poznać kraj.
Ciuchcia pomknie daleko i przygód wiele
na pewno w drodze spotka Nas.

Ref.:
2. Pierwsze jest Zakopane miejsce wspaniałe
gdzie góry i górale są.
Kraków to miasto stare w nim piękny Wawel
obok Wawelu mieszkał smok.

Ref.:
3. Teraz to już Warszawa to ważna sprawa
bo tu stolica Polski jest .
Wisła , Pałac Kultury , Królewski Zamek
i wiele innych pięknych miejsc.
Ref.:
4. Toruń z daleka pachnie , bo słodki zapach
pierników kusi mocno nas.
Podróż skończymy w Gdańsku skąd szarym morzem
można wyruszyć dalej w świat.

Ref.:

Scenariusz opracowała
mgr Magdalena Palka

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.