PLAN ROZWOJU ZAWODOWEGO NAUCZYCIELA MIANOWANEGO
UBIEGAJĄCEGO SIĘ O STOPIEŃ NAUCZYCIELA DYPLOMOWANEGO
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 26 stycznia 1982r. Karta Nauczyciela (Dz. U. 2018 poz.967) z późniejszymi zmianami.
Rozporządzenie MEN z dnia 26 lipca 2018 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli (Dz. U. 2018 poz. 1574) z późniejszymi zmianami.
Cele stażu:
• uzyskanie stopnia awansu zawodowego nauczyciela dyplomowanego
• doskonalenie własnych umiejętności zawodowych, służące własnemu rozwojowi oraz podniesieniu poziomu pracy szkoły
• wzbogacenie własnego warsztatu i metod pracy
Długość stażu: 2 lata 9 miesięcy
Data rozpoczęcia stażu: 01.09.2017
Data zakończenia stażu: 2021
CZYNNOŚCI ORGANIZACYJNE:
Zadania do realizacji Forma realizacji Termin
Poznanie procedury awansu zawodowego, przygotowanie planu rozwoju
• Zapoznanie się z obowiązującymi przepisami prawa oświatowego dotyczącymi awansu zawodowego nauczycieli
• Napisanie wniosku o rozpoczęcie stażu
• Opracowanie planu rozwoju zawodowego
wrzesień 2017
Dokumentowanie realizacji planu rozwoju zawodowego
• Systematyczne gromadzenie materiałów i dokumentów potwierdzających realizację przyjętych w planie rozwoju zadań: zaświadczenia, dyplomy, scenariusze zajęć, itp. przez
cały okres stażu
Opracowanie sprawozdania z realizacji planu rozwoju zawodowego
• Uporządkowanie zgromadzonych dokumentów
• Autorefleksja, analiza i opis realizacji planu rozwoju zawodowego
2021
§ 8 ust. 3 pkt. 1
Umiejętność wykorzystania w pracy metod aktywizujących ucznia oraz narzędzi multimedialnych i informatycznych, sprzyjających procesowi uczenia się.
Zadania Formy realizacji Termin realizacji
1. Udział w formach doskonalenia i stosowanie wiedzy i umiejętności do doskonalenia warsztatu pracy • Udział w kursach i konferencjach na temat metodyki nauczania, wykorzystania technologii w edukacji itp. przez
cały okres stażu
2. Wykorzystanie metod aktywizujących, sprzyjających procesowi uczenia się
• Międzynarodowa i/lub ogólnopolska wymiana listowna, mailowa
• Systematyczne stosowanie aktywnych metod na lekcjach języka niemieckiego przez
cały okres stażu
3. Wykorzystanie technologii informacyjnej i komunikacyjnej w pracy nauczyciela
• Korzystanie z internetu i komputerowych programów edukacyjnych, przesyłanie dokumentów i prac drogą internetową
• Spotkania i prowadzenie korespondencji za pośrednictwem poczty elektronicznej, telefonicznie, listownie z przedstawicielami wydawnictw oświatowych
• Opracowanie dokumentacji szkolnej, scenariuszy zajęć, sprawdzianów, testów, ćwiczeń przy pomocy komputera
• Wykorzystanie komputera do sporządzania dokumentacji pedagogicznej i innych czynności związanych z odbywaniem stażu
• Tworzenie autorskich dyplomów za udział w różnych konkursach
• Tworzenie prezentacji multimedialnych
• Korzystanie z publikacji edukacyjnych zamieszczonych w internecie
• Uczestnictwo w kursach i szkoleniach komputerowych doskonalących umiejętność wykorzystywania komputera w codziennej pracy
• Komunikowanie się z nauczycielami, rodzicami, uczniami poprzez e –dziennik, e-mail, Teams i/lub inne komunikatory
• Prowadzenie lekcji z wykorzystaniem programów multimedialnych, internetu, aplikacji, Kahoot, Dysku Google, Padlet, Learning Apps, kody QR, Facebook, korzystanie w czasie zajęć z tablicy multimedialnej, tabletów, smartfonów
• Korzystanie z edukacyjnych serwisów oraz platform internetowych np.. instaling, Teams
• Konsultowanie się z innymi nauczycielami poprzez fora internetowe różnych portali edukacyjnych
• Tworzenie interaktywnych kart pracy przez
cały okres stażu
3. Dzielenie się wiedzą z innymi
• Znajdowanie w sieci i rozpropagowanie materiałów dla uczniów, zachęcanie uczniów do wykorzystywania internetu do nauki języka niemieckiego
• Zachęcanie uczniów do przekazywania własnych prac w formie multimedialnej
• Propagowanie wśród uczniów portali zawierających gry, zabawy dydaktyczne, ćwiczenia; zachęcanie do pogłębiania swojej wiedzy i powtarzania w ten sposób materiału
• Zachęcanie uczniów do odwiedzania niemieckich portali internetowych przez
cały okres stażu
4. Organizowanie warsztatu pracy przy użyciu techniki komputerowej w razie konieczności prowadzenia nauczania zdalnego
• Przygotowywanie notatek, materiałów dla uczniów
• Prowadzenie lekcji online za pośrednictwem wskazanej platformy interaktywnej
W przypadku konieczności pracy zdalnej z uczniami
§ 8 ust. 3 pkt. 2
Umiejętność dzielenia się wiedzą i doświadczeniem z innymi nauczycielami, w tym przez prowadzenie zajęć otwartych, w szczególności dla nauczycieli stażystów i nauczycieli kontraktowych, prowadzenie zajęć w ramach wewnątrzszkolnego doskonalenia zawodowego lub innych zajęć dla nauczycieli.
Zadania Formy realizacji Termin realizacji
1. Prowadzenie 3 godzin zajęć otwartych dla nauczycieli
• Opracowanie scenariusza zajęć
• Ustalenie terminu zajęć otwartych
• Zaproszenie doradcy metodycznego
• Prowadzenie zajęć
• Omówienie z nauczycielami przebiegu zajęć przez
cały okres stażu
2. Dzielenie się własną bazą dydaktyczną
• Opracowanie oraz udostępnienie wybranych scenariuszy lekcji języka niemieckiego oraz własnych materiałów dydaktycznych
• Publikacja/udostępnianie w internecie własnych materiałów, kart interaktywnych itp.
• Publikacja własnego planu rozwoju zawodowego, scenariuszy zajęć oraz autorskich materiałów edukacyjnych przez
cały okres stażu
3. Współpraca wewnątrzszkolna
• Konsultacje z nauczycielami, wymiana doświadczeń
• Współpraca z nauczycielami w zespole ds. ewaluacji wewnętrznej i komisjach szkolnych
• Opracowanie i zreferowanie wybranych zagadnień i problemów zgodnie z bieżącymi potrzebami szkoły.
• Aktywny udział w zespole językowym i wychowawczym
• Współpraca z gronem pedagogicznym i dyrektorem szkoły przez
cały okres stażu
§ 8 ust. 3 pkt 3
Poszerzenie zakresu działań szkoły, w szczególności dotyczących zadań dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych.
Zadania Formy realizacji Termin realizacji
1. Rozwój własnego warsztatu pracy
• Studia podyplomowe, odbycie praktyk
• Uczestnictwo w różnych formach doskonalenia zawodowego: Kursy, szkolenia, konferencje metodyczne
• Aktualizowanie wiedzy z zakresu pedagogiki, psychologii, dydaktyki, metodyki przedmiotu: lektura odpowiednich książek, stron internetowych, wymiana poglądów na forach nauczycielskich
• Współpraca z wydawnictwami podręczników
• Ocena własnej pracy i podejmowanych działań przez
cały okres stażu
2. Aktywne uczestnictwo w pracach związanych z usprawnieniem funkcjonowania szkoły
• Współorganizowanie imprez promujących szkołę, uroczystości szkolnych np.: Dzień Patrona, Drzwi Otwarte, wymiana poglądów, materiałów pomocniczych, tworzenie scenariuszy, planów pracy służących organizacji imprez szkolnych
• Prowadzenie dokumentacji szkolnej, wpisy w dziennikach lekcyjnych i pozalekcyjnych
• Angażowanie się w działania wychowawcze szkoły, działania mające na celu wychowanie do wartości, kształtowanie postaw i respektowanie norm społecznych
• Aktywny udział w uroczystościach szkolnych przez
cały okres stażu, zgodnie z harmonogramem pracy szkoły
3. Rozwijanie zainteresowań uczniów
• Przygotowywanie uczniów do konkursów z języka niemieckiego
• Organizacja szkolnych konkursów z języka niemieckiego, pozyskiwanie sponsorów do konkursów
• Dbanie o estetykę i wystrój przydzielonej sali, tworzenie gazetki i wystroju sali wraz z uczniami przez
cały okres stażu, wg potrzeb uczniów
4. Współpraca z pedagogiem szkolnym, rodzicami oraz innymi nauczycielami. Praca z uczniem z problemami
• Uczestniczenie w zebraniach, konsultacjach i spotkaniach indywidualnych z rodzicami
• Współpraca z rodzicami uczniów sprawiających problemy wychowawcze i dydaktyczne
• Podejmowanie działań na rzecz uczniów z problemami w nauce i dysfunkcjami
• Diagnozowanie potrzeb uczniów i dostosowanie wymagań do potrzeb uczniów
• Indywidualizacja procesu nauczania
• Opracowanie i wdrażanie dostosowań dla uczniów z orzeczeniami, opiniami PPP
• Wspieranie rozwoju młodzieży, rozwiązywanie problemów wychowawczych
• Zachęcanie rodziców do aktywnego uczestnictwa w życiu szkoły
• Pogłębianie wiedzy na temat problemów uczniów, ich sytuacji rodzinnej i stosunków interpersonalnych
• Indywidualne rozmowy z rodzicami, wychowawcami, nauczycielami, pedagogiem
• Pogłębianie wiedzy i umiejętności w zakresie zaspokajania potrzeb wychowawczych, w tym studiowanie fachowej literatury
• Opis i analiza przypadku rozpoznawania i rozwiązywania problemów edukacyjnych, wychowawczych lub innych (ustalenie metod pracy i oddziaływań wychowawczych, systematyczna praca nad rozwiązaniem problemu)
przez cały okres stażu
5. Akcje i zbiórki charytatywne / Szkolne Koło Wolontariatu
• Współorganizowanie imprez charytatywnych
• Współpraca z koordynatorami akcji charytatywnych prowadzonych na terenie szkoły
przez cały okres stażu
6. Samodzielne pogłębianie wiedzy i umiejętności
• Samodzielne studiowanie ciekawych i przydatnych pozycji literatury pedagogicznej, wychowawczej, metodycznej
• Poszerzanie wiedzy na temat aktywizujących metod
• Uaktualnianie wiadomości z zakresu prawa oświatowego
• Wykorzystanie zasobów portali edukacyjnych do doskonalenia pracy własnej, korzystanie z dostępnych na portalach internetowych publikacji z zakresy dydaktyki, metodyki, psychologii, pedagogiki przez
cały okres stażu
§ 8 ust. 3pkt. 4a
Opracowanie i wdrożenie programu, innowacji lub innych działań dydaktycznych, wychowawczych, opiekuńczych lub innych związanych z oświatą, powiązanych ze specyfiką szkoły, w szczególności na rzecz uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.
1. Opracowanie i wdrożenie innowacji pedagogicznej
• Opracowanie i wdrożenie innowacji „Eine virtuelle Reise durch deutschsprachige Länder”.
• Realizacja innowacji na zajęciach obowiązkowych z języka niemieckiego
• Ewaluacja innowacji
2020/2021
§ 8 ust. 2 pkt 4b
Wykonywanie zadań opiekuna stażu, opiekuna praktyk pedagogicznych, nauczyciela-doradcy metodycznego, przewodniczącego zespołu nauczycieli, koordynatora wolontariatu, koordynatora projektu, kuratora społecznego, egzaminatora okręgowej komisji egzaminacyjnej, rzeczoznawcy do spraw podręczników, a w przypadku nauczycieli szkół artystycznych - także nauczyciela-konsultanta współpracującego z Centrum Edukacji Artystycznej.
1. Pełnienie funkcji opiekuna praktyk pedagogicznych
• Ustalenie zasad współpracy z praktykantem/praktykantką
• Pomoc w tworzeniu scenariuszy zajęć
• Omawianie przebiegu zajęć, stosowanych metod
• Obserwacja zajęć prowadzonych przez praktykanta/praktykantkę, omówienie przebiegu zajęć, ewentualne wnioski do pracy
• Przygotowanie opinii na temat przebiegu praktyk
wg potrzeb
2. Pełnienie funkcji przewodniczącego zespołu nauczycieli języków obcych
• Aktywny udział w pracach zespołu, koordynowanie prac zespołu
• Prowadzenie dokumentacji zespołu
2020/2021
3. Pełnienie funkcji koordynatora projektu
• Koordynowanie projektu ogólnopolskiej wymiany e-maili w języku niemieckim „Übung macht den Meister” (tłum. „Praktyka czyni mistrza”)
§ 8 ust. 2 pkt 4c
Uzyskanie umiejętności posługiwania się językiem obcym na poziomie podstawowym, a w przypadku nauczycieli języków obcych - umiejętności posługiwania się drugim językiem obcym na poziomie podstawowym.
Uzyskanie umiejętności posługiwania się językiem angielskim na poziomie podstawowym
• Zdobywanie umiejętności posługiwania się językiem angielskim
• Zdanie certyfikowanego egzaminu
• Uzyskanie certyfikatu zgodnego z załącznikiem do rozporządzenia MEN w sprawie kwalifikacji
• Wykorzystanie drugiego języka w pracy nauczyciela
• Opracowanie i wdrożenie innowacji „Deutsch is easy”
• Realizacji innowacji na zajęciach obowiązkowych z języka niemieckiego
• Ewaluacja innowacji przez
cały okres stażu
*Plan rozwoju ma formę otwartego projektu i może ulec modyfikacji zgodnie z potrzebami szkoły i własnymi, które mogą zaistnieć
w czasie trwania stażu.
data i podpis dyrektora szkoły data i podpis nauczyciela
........................................ ........................................