Scenariusz zajęć dla klasy II i III
Temat: Andrzejki - listopadowy dzień wróżb i zabaw.
Cele ogólne:
Doskonalenie umiejętności wypowiadania się na określony temat.
Bogacenie wiedzy o elementach tradycji polskiej.
Rozwijanie umiejętności współdziałania w grupie.
Doskonalenie umiejętności uważnego słuchania.
Doskonalenie umiejętności cichego czytania ze zrozumieniem
Cele operacyjne:
Uczeń
- zna i wypowiada się na temat zwyczajów i tradycji andrzejkowych;
- wypowiada się pełnymi zdaniami;
- zna alfabet;
- czyta ze zrozumieniem;
- uważnie słucha;
- układa tekst z rozsypanki wyrazowej
- uzupełnia tekst z lukami;
- potrafi zgodnie się bawić;
- wie, że wróżby to dobra zabawa
Metody: pogadanka, rozmowa, zadaniowa, zabawowa, aktywizująca, praktycznego działania
Formy pracy: grupowa , indywidualna
Środki dydaktyczne: sprzęt multimedialny, serduszka z sylabami, piosenka, prezentacja multimedialna, rozsypanka wyrazowa, rekwizyty do wróżb: serca z imionami chłopców, dziewczynek i z nazwami zawodów, kubeczki, pióro, pieprz, muszelka, cukierek, kamyk, instrukcje do wróżb, cukierki z przyklejonymi karteczkami z przesłaniem lub mądrością ludową,
Przebieg zajęć
Nauczyciel podaje uczniom cel lekcji (po wcześniej przeprowadzonej , krótkiej zabawie na dywanie z przygotowanymi papierowymi serduszkami): Chciałabym , aby dziś każdy z was potrafił wymienić zwyczaje andrzejkowe , ułożyć tekst z rozsypanki wyrazowe dotyczący wróżb andrzejkowych, oraz umieć przeprowadzić jedną z nich.
NCBZU: Aktywność podczas zajęć
Wprowadzenie
1.Powitanie w kręgu.
Kolejno każdy wypowiada swoje imię i otrzymuje przygotowane z imieniem serduszko.
Kolejny etap zabawy to porządkowanie imion uczestników napisanych na serduszkach w kolejności alfabetycznej. Odczytanie hasła : ANDRZEJKI- LISTOPADOWY DZIEŃ WRÓŻB I ZABAW.
(ilość serduszek uzależniona od ilości dzieci w klasie)załącznik nr 3 i 4
Część główna zajęć:
2. Zapisanie tematu na tablicy, rozmowa na temat znaczenia hasła:
- O jakim dniu mówi hasło?
- Kto wróży sobie w andrzejkowy wieczór?
- Kiedy wróżą sobie chłopcy? (w wieczór św. Katarzyny)
- Czego chcemy dowiedzieć się z wróżb?
3. Wspólne oglądanie prezentacji związanej z tradycjami wróżbami andrzejkowymi.
Wypowiedzi uczniów na temat zwyczajów andrzejkowych na podstawie obejrzanej prezentacji:
https://youtu.be/po2xnxs4LjM
https://youtu.be/YcjesXqrbtw
- w, którym roku pojawiły się pierwsze informacje o andrzejkach;
- co oznacza imię patrona Andrzeja (siła i odwaga);
- kiedy przeprowadzano wróżby;
- jaki był cel przeprowadzanych wróżb;
- o jakich wróżbach jest mowa w prezentacji
Przerwa śródlekcyjna: ćwiczenia relaksujące z wykorzystaniem piosenki pt:”Andrzejkowe wróżby”.
https://youtu.be/JFl9NLmiUuQ
4. Ułożenie zdań z rozsypanki wyrazowej lub uzupełnianie tekstu z lukami i zapisanie w zeszytach (do realizacji tego punktu zajęć przygotowano dwa zestawy w zależności od możliwości edukacyjnych ucznia.
Tekst rozsypanki: (załącznik 1 i 2)
Andrzejki to wieczór pełen wróżb i wspaniałej zabawy.
W tym dniu każdy chciałby poznać swoją przyszłość.
Najbardziej znanym andrzejkowym zwyczajem jest lanie wosku.
5. Wspólne zabawy andrzejkowe:
- przestawianie lewych butów w kierunku drzwi (która dziewczyna wyjdzie pierwsza za mąż?),
- rzucanie skórką jabłka przez lewe ramię (na jaką literę będzie imię przyszłego męża/żony),
- losowanie karteczek z imionami (imię przyszłego męża/ żony),
- wybieranie ukrytych pod kubeczkami przedmiotów (co ich czeka w przyszłości)
6. Podsumowanie i ewaluacja zajęć (wklejanie do zeszytów serduszek upamiętniających wspólne zajęcia).
Określenie stopnia samopoczucia uczniów w skali 1-10 po zakończonych zajęciach.
Źródła:
https://funkydiva.pl/
https://youtu.be/JFl9NLmiUuQ
https://youtu.be/po2xnxs4LjM
https://youtu.be/YcjesXqrbtw
Przygotowała : Teresa Kubik
Załącznik 1
Andrzejki to wieczór pełen wróżb i
wspaniałej zabawy.
W tym dniu każdy chciałby poznać swoją
przyszłość.
Najbardziej znanym andrzejkowym
zwyczajem jest lanie wosku.
Załączniknr2
Andrzejki to ............ pełen ............. i wspaniałej
zabawy.
W tym dniu ................ chciałby poznać swoją
...................... .
Najbardziej znanym ........................... zwyczajem
jest lanie .................. .
wieczór wróżb każdy przyszłość
andrzejkowym wosku
Załącznik nr 3
Załącznik nr 4 HASŁO
LISTOPADOWY
DZIEŃ WRÓŻB
I ZABAW