X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 47313
Przesłano:

Las jesienią

Konspekt zajęć
w klasie III
Krąg tematyczny: Las jesienią
Temat: W lesie.
Cele ogólne lekcji:
- Wdrażanie uczniów do rozpoznawania warstw lasu.
- Doskonalenie umiejętności rozpoznawania i nazywania rośli oraz zwierząt żyjących w lesie.
- Kształtowanie umiejętności wypowiadania się na zadany temat.
Cele operacyjne:
Uczeń:
- czyta ze zrozumieniem tekst informacyjny, wyszukuje w nim potrzebne informacje,
- wymienia i rozpoznaje warstwy lasu,
- wymienia rośliny występujące w poszczególnych warstwach lasu,
- wymienia zwierzęta występujące w poszczególnych warstwach lasu,
- układa i zapisuje pytania do tekstu,
- opisuje (ustnie) wybrane leśne zwierzę,
Cele sformułowane w języku ucznia:
- przeczytasz tekst i wyszukasz w nim potrzebne informacje,
-poznasz warstwy lasu,
- wymienisz rośliny występujące w poszczególnych warstwach lasu,
- wymienisz zwierzęta występujące w poszczególnych warstwach lasu,
- ułożysz i zapiszesz pytania do tekstu,
- opiszesz ustnie wybrane leśne zwierzę,
Metody pracy:
Rozmowa, pokaz, samodzielne dochodzenie do wiedzy, ćwiczenia aktywizujące.
Formy pracy:
Zbiorowa, indywidualna.
Środki dydaktyczne:
Podręcznik „Elementarz odkrywców” klasa 3 cz. 1, zeszyt ćwiczeń, prezentacja, karteczki z nazwami zwierząt, roślin, duża kartka papieru, mazak.

Przebieg lekcji:
Część wstępna
1. Wprowadzenie do tematu lekcji: zabawa dydaktyczna „Pudełko”
Chętni uczniowie wyciągają ukryte przedmioty z pudełka, nazywają je i podają dalej. Uczniowie podają pomysły tematu lekcji.
2. Wyjaśnienie celu i tematu zajęć.
Część właściwa:
1. Omówienie ilustracji lasu i zwrócenie uwagi na szczegóły w części górnej, środkowej i dolnej.
2. Głośne czytanie informacji o warstwach lasu i krótkie omawianie przeczytanych tekstów.
Z jakich warstw składa się las?
Jakie zwierzęta żyją w : najwyższej warstwie lasu,, w podszycie, runie leśnym, ściółce?
Jakie rośliny występują w: najwyższej warstwie lasu, w podszycie, runie leśnym, ściółce?
3. Oglądanie prezentacji o lesie.
4. Wykonanie ćwiczeń w zeszycie ćwiczeń.
Układanie i zapisywanie pytań dotyczących wybranej warstw lasu.
Rozpoznawanie, nazywanie roślin, grzybów charakterystycznych dla poszczególnych warstw lasu.
Rozpoznawanie i nazywanie zwierząt żyjących w różnych warstwach lasu.
5. Tworzenie mapy myśli do hasła „Las”.
6. Zabawa dydaktyczna: „Warstwy lasu”.
7. Uczniowie dostają kartkę z nazwą rośliny charakterystycznej dla poszczególnej warstwy lasu. Kolor kartki oznacza warstwę lasu. Uczniowie chodzą po sali, jeśli nauczyciel podniesie do góry kartkę z napisem: korony wysokich drzew uczniowie z nazwami charakterystycznych roślin stają w rozsypce, podszyt: kucają, runo leśne: siadają, ściółka; kładą się.
8. Wykonywanie ćwiczenia w zeszycie ćwiczeń. Czytanie informacji o jeżu. Zapisywanie tekstu w formie wypowiedzi jeża.
9. Zabawa dydaktyczna: „Jakie to zwierze”.
Chętny uczeń opowiada o wybranym leśnym zwierzęciu. Uczniowie mają za zadanie odgadnąć co to za zwierze.
Podsumowanie zajęć:
1. Zabawa prawda czy fałsz? Jeśli prawda uczniowie wstają, jeśli fałsz siedzą.
• Las składa się z kilku warstw: korony wysokich drzew, podszyt, runo leśne, ściółka. P
• Korony wysokich drzew to najniższa warstwa lasu. F
• Ściółka to najniższe piętro lasu znajdujące się tuż przy ziemi. P
• Na drzewach można znaleźć dziuple dzięciołów oraz gawry niedźwiedzi. F
• Mchy, paprocie, krzaki jagód znajdziemy w runie leśnym. P
• Wrzosy, tulipany i budleje to rośliny, które można spotkać w lesie. F
• Owoce i nasiona drzew SA przysmakiem mieszkańców lasu.

Katarzyna Lewandowska

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.