X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 47304
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Mój przyjaciel pies

Scenariusz zajęcia z dnia 04.11.2021 r.
prowadzonego w obecności nauczyciela stażysty - psychologa

1. Nauczyciel prowadzący: Emilia Bogucka
2. Wiek dzieci: Trzylatki, czterolatki
3. Data prowadzonych zajęć: 04.11.2021 r.
4. Treści programowe:
- poznawanie świata zwierząt,
- rozwijanie uczuć empatii i zachowania bezpieczeństwa podczas spotkania obcych zwierząt.
5. Temat zajęcia: „Mój przyjaciel pies” – zabawa dydaktyczna.
6. Cele ogólne:
- rozwijanie wiedzy dzieci na temat zwierząt,
- wyrabianie opiekuńczego stosunku do zwierząt,
- wdrażanie do zachowania bezpieczeństwa podczas spotkania z nieznajomymi psami
- odpowiadanie na zadawane pytania,
- wdrażanie do uważnego słuchania, wykonywania poleceń nauczyciela.
7. Cele operacyjne: Dziecko:
- odpowiada na zadawane pytania,
- wie w jaki sposób należy traktować zwierzęta,
- naśladuje odgłosy,
- liczy w możliwie szerokim zakresie,
- rozwija koncentrację uwagi na zajęciach.
8. Metody pracy: słowne, czynne, oglądowe, praktyczne – uczenie się przez działanie, aktywizujące.
9. Forma organizacyjna: z całą grupą, indywidualna.
10. Środki dydaktyczne: obrazki piesków, tekst wiersza, maskotka psa.
11. Przebieg zajęcia.

WSTĘP:
1. Rozpoczęcie zajęć piosenką „Wszyscy są...”
2. Rozwiązanie zagadki dźwiękowej (naśladowanie przez nauczyciela odgłosu psa – szczekania/ włączenie odgłosu psa nagranego na CD)

CZĘŚĆ GŁÓWNA
1. Wysłuchanie wiersza L. Łącz „Przyjaciel ze schroniska” – rozmowa na temat wiersza, odpowiedzi dzieci na pytania dotyczące tekstu.

Był sobie pewien piesek malutki
Uroczy - mówię Wam
Czepiały się go troski i smutki
Bo był zupełnie sam
Nie miał rodziny, siostry ni braci
W schronisku mieszkał gdzieś
Aż raz ktoś przyszedł, spojrzał, zapłacił,
A był to rudy Grześ
Przytulił pieska- zostali razem
Na dobre i na złe
Znikła samotność, bo przyjaciele
Nie są samotni, nie!

- Gdzie mieszkał malutki piesek?
- Czy piesek czuł się szczęśliwy w schronisku?
- Jak miał na imię chłopiec który wziął pieska?
- Kim dla Grzesia został piesek?
- Co trzeba robić aby zwierzątko było teraz szczęśliwe?
- Jak należy opiekować się pieskiem?

2. „Liczymy pieski” – przeliczanie piesków z dostosowaniem do możliwości dzieci.
3. „Co zrobić aby piesek był szczęśliwy” – wypowiedzi dzieci.

ZAKOŃCZENIE
1. Zabawa „Pieski do budy” – dzieci poruszają się po sali jak pieski, na hasło każde znajduje sobie domek – szarfa.
2. Podziękowanie za udział w zajęciu.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.