X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 47302
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Symbole narodowe. Scenariusz zajęć dla grupy 3-latków

Scenariusz zajęć
Data: 8.11.2021 r.
Przedszkole: Sacré Coeur w Tarnowie
Nauczyciel: Ewa Faryj
Grupa: 3 - latki „Pszczółki”
Temat tygodniowy: Jesienna pogoda.
Temat dnia/zajęć: Symbole narodowe.
Obszar z podstawy programowej: I: 5, 6, II: 1, 8, III: 5, 7, IV: 2, 7, 20
Realizowany program nauczania (autor i tytuł): „Plac zabaw” autorstwa Ewy Janus
Wydawnictwo: Wsip.
Cel ogólny: Zapoznanie z polskimi symbolami narodowymi.
Cele szczegółowe (dziecko):
- śpiewa piosenkę na powitanie oraz przyśpiewkę do utworzenia koła,
- siada w kole.
- rozwiązuje zagadkę wprowadzającą w temat dnia,
- uważnie słucha czytanej książki,
- ogląda z zaciekawieniem ilustracje,
- wie jak należy się zachować podczas słuchania hymnu polskiego „Mazurka Dąbrowskiego”,
- bierze udział w zabawie orientacyjno – porządkowej,
- reaguje na polecenia nauczyciela,
- potrafi ruchem naśladować latającego orła,
- wykonuje pracę plastyczną według instrukcji nauczyciela,
- potrafi posługiwać się klejem,
- porządkuje po sobie miejsce pracy,
- podaje nazwy symboli narodowych,

Metody nauczania:
czynna:
zabawa, metoda zadań stawianych dziecku,samodzielnych doświadczeń,
słowna:
zagadka, wiersz, rozmowa, wyjaśnienia,
oglądowa:
odwołanie do mapy Polski,pokaz i obserwacja

Formy nauczania:
zbiorowa i indywidualna

Środki dydaktyczne:
- odtwarzacz Cd, płyta z nagraniem, treść zagadki, mapa Polski dla dzieci, książka „Polskie symbole narodowe”, nagranie hymnu polskiego „Mazurka Dąbrowskiego na płycie CD, ilustracje symboli narodowych, kolorowe szarfy, nagranie piosenki z repertuaru dziecięcego na płycie CD, czerwone kartki w kształcie herbu, wycięty szablon sylwety orła bez skrzydeł, korony, kleje, farba biała.

Przebieg zajęć:

1. Powitanka „Wszyscy są”.
2. Zaproszenie dzieci do koła przyśpiewką „Kółeczko zwijamy”.
3. Wprowadzenie do tematu dnia: Zagadką
„Pytanie to nietrudne, to każdy z was przyzna. Jak się nazywa nasza ojczyzna?”
(POLSKA)
Prezentacja mapy Polski dla dzieci
Podanie celu zajęć: Zapoznanie z polskimi symbolami narodowymi.
4. Prezentacja książki „Polskie symbole narodowe”
Wysłuchanie czytanego tekstu przez nauczyciela z prezentacją ilustracji.
5. „Mazurek Dąbrowskiego” wysłuchanie hymnu.
Wysłuchajcie hymnu państwowego. Zwrócenie uwagi na konieczność przyjęcia postawy „na baczność”, z zachowa-niem należytej powagi.
6. Krótka rozmowa o symbolach narodowych.
Nauczyciel wyjaśnia dzieciom, że każdy kraj ma swoje symbole narodowe, czyli znaki reprezentujące kraj – należy je szanować i o nie dbać.
7. „Orły do gniazd” zabawa orientacyjno – porządkowa.
Nauczyciel układa szarfy na dywanie jako gniazda orłów. Dziecko w trakcie muzyki biega po sali, udając latającego orła. Na zatrzymanie muzyki zajmuje miejsce w gnieździe.
8. „Godło Polski” – praca plastyczna.
Wykonanie pracy plastycznej z wykorzystaniem farb, rączek dzieci i gotowych elementów z papieru.
9. „Sprawdź czy wiesz” – quiz podsumowujący zajęcia.
Nauczyciel podnosi do góry ilustracje, a dzieci rozpoznają i podają nazwę czy jest to hymn, flaga lub godło.
10. Podziękowanie za zajęcia.

Opracowała mgr Ewa Faryj

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.