Scenariusz zajęć otwartych - elementy planu daltońskiego
Temat: Gleby w Polsce
Cel: Dowiesz się, jakie gleby występują w Polsce
NaCoBeZU:
1. Uczeń wyróżnia najważniejsze cechy gleby brunatnej, bielicowej, czarnoziemu, mady i rędziny.
2. Wymienia czynniki glebotwórcze
Zapis w podstawie programowej: IX.11
Forma pracy: indywidualna, grupowa, w parach
Metoda: burza mózgów, elementy planu daltońskiego
Środki dydaktyczne: słoiki, ziemia, trawa, piasek, fasola, kakao, instrukcja, tablica multimedialna
Przebieg lekcji:
1. Czynności organizacyjne.
2. Nauczyciel prosi uczniów, aby wyjaśnili, czym jest gleba. Uczniowie metodą burzy mózgów ustalają wspólną definicję gleby. Nauczyciel weryfikuje i wraz z uczniami zapisują prawidłową wersję na tablicy. W ten sam sposób zostaje ustalona definicja pedosfery.
3. Nauczyciel, korzystając ze schematu profilu glebowego, prezentuje przebieg procesu glebotwórczego.
4. Podczas krótkiej pogadanki nauczyciel wraz z uczniami omawia czynniki glebotwórcze.
5. Następnie dzieli klasę na sześć grup. Na każdym stoliku leży jeden brystol, na środku napis „Czynniki glebotwórcze”. Zadaniem każdej z grup jest napisanie jednego czynnika glebotwórczego za pomocą symbolu + podpis obrazka jednym słowem. I przekazaniem kartki grupie następnej, tak, by na każdym plakacie znalazło się 6 czynników glebotwórczych. (Bez pomocy podręcznika – utrwalanie wiadomości). (Ekspert – sprawdza poprawność wszystkich elementów na plakacie).
6. Omówienie głównych typów gleb w Polsce.
7. Praca z instrukcją – stworzenie modelu wybranej przez siebie gleby. (Zegar -10 min)
8. Wymiana słoikiem (w parach) i opowiedzenie o swojej glebie.
9. Posumowanie zajęć.