Scenariusz zajęć dla dzieci 4-letnich
Temat zajęć: Pomagamy mamie i tacie - wdrażanie dzieci do pomocy rodzicom w prostych pracach domowych.
Cele ogólne:
- uświadomienie dzieciom znaczenia rodziny w życiu człowieka;
- budzenie uczucia przywiązania i szacunku dla rodziców;
- zapoznanie z techniką stemplowania;
- kształtowanie umiejętności dekodowania informacji (rozpoznawanie i nazywanie kształtów);
Cele szczegółowe (dziecko):
- rozumie, że rodzina jest ogromną wartością;
- wyjaśnia znaczenie wyrazu dom;
- rozpoznaje figury geometryczne: koło, kwadrat, trójkąt;
- wykonuje starannie pracę plastyczną poznaną techniką - stemplowanie;
- chętnie uczestniczy w zabawach muzyczno-ruchowych.
Metody: czynne, oglądowe, słowne.
Formy: zbiorowa, praca w grupach, indywidualna.
Środki dydaktyczne: ilustracje przedstawiające różne domy, małe karteczki z domkami, lista przebojów domowej pomocy, ilustracje - jak pomagam w domu, papierowe kolorowe kropki, klej, zestawy figur geometrycznych w różnych kształtach i wielkościach dla każdego dziecka, karteczki z zaszyfrowaną informacją, 4 pudełka, muzyka do zabawy ,,Pieczemy ciasto", brązowy blok techniczny, biała farba, marchewkowe stemple, foremki do ciasta
w kształcie figur geometrycznych.
Przebieg zajęć
1. Wprowadzenie do tematu - zagadka rysunkowa (dom). Nauczyciel rysuje na tablicy fragmentami treść zagadki. Zadanie dzieci polega na jej odgadnięciu.
2. Rozmowa na temat rodzajów domów i ich znaczenia dla ludzi.
Nauczyciel przedstawia dzieciom ilustracje przedstawiające różne domy.
- Czym one są dla tych ludzi ?
- Do czego są im takie miejsca potrzebne?
- Z czego są zbudowane?
- Co znajduje się w domach?
Dzieci opisują budowle, które znajdują się na przygotowanych ilustracjach. Nauczyciel pomaga im zrozumieć, dlaczego domy są tak bardzo różne. Rozmowa ma prowadzić do wniosku, że na całym świecie, w różnych domach mieszkają ludzie, których łączą silne więzy rodzinne. Dzieci z pomocą nauczyciela próbują określić, co kryje się pod nazwą „dom”. Nauczyciel wyjaśnia dzieciom, że dom to nie tylko budynek, zawarte w nim pomieszczenia (pokoje) oraz znajdujący się w nim sprzęt, ale dom to również rodzina, która stanowi olbrzymią wartość dla człowieka.
3. Zabawa dydaktyczna - ,,W którym domku mieszkasz?"
Nauczyciel rozdaje dzieciom, które siedzą w kole, małe karteczki przedstawiające domki. Domki różnią się miedzy sobą np. kolorem dachu, ilością okien. Nauczyciel mówi,
że na spacer idą dzieci, które mieszkają w domkach:
- z czerwonym dachem i jednym oknem,
- z czerwonym dachem i trzem oknami,
- z zielonym dachem i dwoma oknami, itp.
Wywołane dzieci obiegają jeden raz koło i siadają na swoim miejscu.
4. Wspólne opracowanie „ Listy przebojów domowej pomocy”.
Nauczyciel przygotowuje duży arkusz papieru z nagłówkiem „Lista przebojów domowej pomocy”, na którym znajdują się ilustracje przedstawiające różne sposoby pomocy rodzicom w domu (np. odkurzanie, mycie naczyń, podlewanie kwiatów, zabawa z młodszym rodzeństwem itp.). Dzieciom rozdaje kolorowe kwiatki. Następnie prosi dzieci, aby zastanowiły się i przykleiły kropkę pod nazwą czynności, którą rzeczywiście wykonują. Pod kierunkiem nauczyciela następuje liczenie podpisów. Największa liczba kropek pod określoną czynnością decyduje o jej miejscu na liście przebojów. Nauczyciel zachęca, chwali dzieci za pomoc w prostych czynnościach domowych i jednocześnie prosi, aby dzieci zawsze po skończonej zabawie, pracy sprzątały po sobie zabawki czy inne przedmioty.
5. Zabawa ilustrowana przy muzyce ,,Pieczenie ciasta".
Zagadka ,,Ciastka" - wprowadzająca do zabawy przy muzyce.
Gwiazdki, kółka i serduszka
w lukrze oraz z bakaliami.
Takie słodkie niespodzianki,
upieczemy dziś dla mamy. (ciastka)
Nauczyciel odwołuje się do doświadczeń dzieci związanych z pieczeniem ciastek. Wspólnie omawiają etapy procesu wykonania ciasta, następnie przy muzyce naśladują czynności związane z tym procesem.
6. Zabawa matematyczna ,,Robimy ciasteczka " - dekodowanie informacji.
Nauczyciel pokazuje dzieciom, jak wyglądają foremki, omawia z dziećmi ich: kształty: koło, kwadrat, trójkąt. Rozdaje dzieciom zestaw figur geometrycznych o różnych kształtach
i wielkościach. Następnie daje dzieciom na karteczkach zamówienia, czyli zakodowane
za pomocą rysunków kształty ciasteczek i ich liczbę do wykonania. Jeżeli na karteczce jest np. rysunek - trójkąt, koło, trójkąt, koło, to znaczy, że dziecko ma zrobić 1 ciasteczko w kształcie trójkąta, 1 w kształcie koła, 1 w kształcie trójkąta i 1 w kształcie koła.
Następnie dzieci prezentują swoje ,,ciasteczka", informują, ile ciasteczek i w jakim kształcie zrobiły. Nauczyciel sprawdza zgodność pracy z zaleceniami.
7. Praca plastyczna - Dekorowanie ciasteczek - technika stemplowania.
Nauczyciel rozdaje dzieciom ciasteczka - brązowy papier wycięty w różnych kształtach. Zadanie dzieci polega na udekorowaniu ciasteczka za pomocą stempli wykonanych
z marchewki i maczanych w białej farbie. Po skończonej pracy następuje prezentacja udekorowanych ciastek (prace plastyczne).
8. Podsumowanie zajęć.
Nauczyciel dziękuje wszystkim dzieciom brawami za aktywne uczestnictwo z zajęciach.