Scenariusz z zajęć „Gdzie się ukryła jedynka? Wprowadzenie cyfry 1 w grupie 6 latków
Prowadząca: Izabela Płocharczyk
Cele ogólne:
• Rozwijanie funkcji wzrokowych, słuchowych, językowych, dotykowo kinestetycznych oraz motorycznych
• Poznanie cyfry 1 i sposobu jej zapisania
• Rozwijanie aktywności muzyczno – ruchowej
• Doskonalenie umiejętności reagowania na polecenia nauczyciela
Cele szczegółowe:
• Rozwijanie sprawności manualnej
• Kształtowanie umiejętności grupowania obiektów
• Kształcenie nazw części ciała
• Chętnie wypowiada się na dany temat
• Uważnie słucha objaśnień nauczycielki
Metody:
• Rozmowa, ćwiczenia praktyczne,
Formy:
• Zbiorowa, indywidualna
Środki dydaktyczne: tablica, obrazki: kosze, lalki, misie, samochodziki, cyfra 1, płyta CD, kasza z tackami, duża jedynka w trzech fakturach (styropian, wycieraczka, materiał), plastelina, ołówek
Przebieg zajęć:
1. „Rozgrzewka” – zabawa muzyczno – ruchowa wg Klanzy.
2. „Porządkujemy zabawki”- zabawa dydaktyczna.
3. Wskazywanie części ciała i określanie ich liczby.
4. Wprowadzenie cyfry 1, uczenie się polisensoryczne.
5. Wyszukiwanie w Sali przedmiotów, których liczba wynosi 1.
6. Odtwarzanie wzoru: lepienie z plasteliny cyfry 1.
7. Pisanie po śladzie cyfry 1.
8. Relaks – krótkie zdania o 1.
Efekty dla nauczyciela:
• Współpraca z opiekunem stażu
• Prawidłowo przygotowany scenariusz zajęć
• Zdobycie cennych wskazówek do dalszej pracy od opiekuna stażu
Efekty dla dzieci:
• Kształtowanie umiejętności pracy w grupie
• Kształtowanie pojęć matematycznych - poznanie cyfry 1
• Zgodne funkcjonowanie w zabawie i sytuacjach zadaniowych