X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 47288
Przesłano:
Dział: Świetlica

Poznajemy związki frazeologiczne. Scenariusz zajęć

Czas pracy: 45 minut

Miejsce: świetlica szkolna

Temat zajęć: "Poznajemy związki frazeologiczne”.

Cel główny: umiejętność wykorzystywania poznanych na zajęciach związków frazeologicznych w codziennej mowie.

Cele szczegółowe: (uczeń)

Wiedza:
· wie czym jest „związek frazeologiczny”;
· zna znaczenie kilku poznanych na zajęciach związków frazeologicznych.

Umiejętności:
· potrafi własnymi słowami określić czym jest „związek frazeologiczny”;
· potrafi własnymi słowami wyjaśnić znaczenie poznanych na zajęciach związków frazeologicznych;
· potrafi wykonać pracę plastyczną będącą zabawną ilustracją znaczenia określonego związku frazeologicznego.

Postawy:
· bierze aktywny udział w zajęciach;
· wyrabia w sobie nawyk czekania na swoją kolej;
· współpracuje w grupie.

Metody: aktywizująca, słowna, czynna.

Formy pracy: zbiorowa, indywidualna.

Środki dydaktyczne i pomoce: kredki, blok rysunkowy, książka Grzegorza Kasdepke „Co to znaczy... 101 zabawnych historyjek, które pozwolą zrozumieć znaczenie niektórych powiedzeń”.

Przebieg zajęć:

1. Powitanie dzieci.

2. Wprowadzenie do tematu zajęć.

Dzieci odpowiadają na pytanie „Czy spotkaliście się kiedyś z terminem „związek frazeologiczny”? Wyjaśnienie dzieciom pojęcia: związek frazeologiczny to połączenie wyrazów utrwalone i powszechnie używane w danym języku, na przykład „kupować kota w worku”. W związku frazeologicznym nie są istotne znaczenia poszczególnych słów, lecz odczytuje się go jako całość, na przykład kupować kota w worku oznacza nabywać coś bez obejrzenia, bez sprawdzenia, a nie - kupować kota zapakowanego w worek.

Frazeologizm(związek)-to utarte, stałe połączenie wyrazów ,które oznacza co innego niż to wynika ze znaczenia poszczególnych wyrazów wchodzących w jego skład. Do związków frazeologicznych zaliczane mogą być także przysłowia, porzekadła.

3. Dzieci podają przykłady związków frazeologicznych, które znają z codziennego życia. Nauczyciel na bieżąco dokonuje syntezy informacji, wyjaśnia, dopowiada, podaje przykłady, które dzieci znają, ale na to nie wpadły.

4. Nauczyciel czyta dzieciom wybrane opowiadania z książki Grzegorza Kasdepke „Co to znaczy... 101 zabawnych historyjek, które pozwolą zrozumieć znaczenie niektórych powiedzeń”.

5. Dzieci wykonują pracę plastyczną, w której przedstawiają wylosowany wcześniej związek frazeologiczny. Dzieci mają za zadanie przedstawić wylosowane hasło w sposób zabawny, humorystyczny, przywodzący od razu na myśl dane powiedzenie. Po skończonym rysowaniu dzieci porządkują stanowisko pracy.

6. Zakończenie i podziękowanie uczniom za udział w zajęciach.

Wybrane związki frazeologiczne: Ranny ptaszek, Słomiany zapał, Myśleć o niebieskich migdałach, Wpaść z deszczu pod rynnę, Mieć duszę na ramieniu, Czarna owca, W gorącej wodzie kąpany, Drzeć z kimś koty, Mydlić komuś oczy, Siedzieć komuś na karku, Siedzieć jak mysz pod miotłą, Iść komuś na rękę, Gruba ryba, Maczać w czymś palce, Mieć dwie lewe ręce, Zrobić kogoś w konia, Upaść na głowę, Wieszać na kimś psy, Wpuścić kogoś w maliny

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.