Scenariusz zajęć dla grupy 3-latków
Temat kompleksowy: „Idzie jesień... z deszczem”
Temat zajęć: „Jesienna szaruga”
Cel główny:
- poszerzanie wiedzy na temat wybranej pory roku – jesieni
- wykorzystanie metod aktywizujących w integrowaniu dzieci
- integrowanie dzieci poprzez wspólne zabawy podczas zajęć
Cele szczegółowe:
Dziecko:
- wie, jakie zjawiska pogodowe są charakterystyczne dla jesieni
- rozpoznaje przedmioty/ubrania związane z jesienią
- ćwiczy aparat artykulacyjny
- współpracuje z innymi dziećmi
- dobiera się w pary
Metody:
- aktywizujące
- praktycznego działania dzieci
Formy pracy:
- zbiorowa
- grupowa
Pomoce dydaktyczne:
Pocięte na trzy części obrazki przedstawiające: kalosze, parasol, kałużę, płaszcz przeciwdeszczowy. Odtwarzacz CD, nagranie piosenki „Hej pada, pada deszczyk” , tamburyn, chusta animacyjna, papierowe krople deszczu, gazety, 2 koszyczki, papierowe słoneczka i chmurki.
Przebieg zajęć:
1. Zabawa integracyjna z piosenką „Wszyscy są, witam Was” połączona z wykorzystaniem Metody Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne – witamy się różnymi częściami ciała.
2. Zapoznanie dzieci z tematem dnia poprzez podział dzieci na grupy, w których mają za zadanie ułożenie obrazków (parasol, kalosze, płaszcz przeciwdeszczowy, kałuża) składających się z 3 części.
3. Rozmowa na temat efektów pracy – wypowiedzi dzieci.
4. Zabawa przy piosence „Hej pada, pada deszczyk”. Dzieci dobierają się w pary i tańczą w kółeczku. Na słowa: kap, kap, kap : klaszczą w dłonie koleżanki/kolegi, krople deszczu złap: próbują łapać krople. Kap, kap, kap - klaszczą w dłonie koleżanki/kolegi, po kałużach skacz – skaczą w miejscu.
5. Zabawa ruchowa ”Słońce świeci, deszcz pada” – nauczyciel dobiera dzieci w trójki. Spośród nich wybiera dwie osoby, które łapią się za ręce, podnoszą je do góry, tworząc z nich parasol. Gdy nauczyciel gra na tamburynie i mówi: „Słońce świeci” - pozostałe dzieci biegają swobodnie po sali. Na hasło: „Deszcz pada” – dzieci chowają się pod dowolny parasol.
6. „Mały deszczyk – duży deszcz” – zabawa z chustą animacyjną. Na chuście nauczyciel rozsypuje wycięte z papieru krople deszczu. Na hasło: „Mały deszczyk” – dzieci delikatnie poruszają chustą. Na „Duży deszcz” – poruszają szybko i mocno.
7. Zabawa w parach: „Wiatr”. Dzieci dobierają się w pary. Jedno dziecko trzyma w rękach gazetę. Zadaniem drugiego dziecka jest dmuchanie na gazetę tak żeby się poruszała. Po kilku próbach dzieci zamieniają się rolami.
8. Podsumowanie zajęć i dokonanie ewaluacji. W koszyczkach na dywanie leżą chmurki i słoneczka. Zadaniem dziecka jest wybranie chmurki lub słoneczka, w zależności od tego, czy podobały się zajęcia, czy nie. Słoneczko – zajęcia się podobały. Chmurka – zajęcia się nie podobały.
Opracowała: Magdalena Ołtarzewska
Literatura:
„ Metoda Weroniki Sherbone w terapii i wspomaganiu rozwoju dziecka” M. Bogdanowicz, B. Kisiel, M. Przasnyska
„ Wychowanie fizyczne w przedszkolu” K. Wlaźnik
„ Witajcie w krainie zabawy” M. Malkiewicz
Materiały własne zgromadzone podczas szkoleń, kursów i studiów licencjackich i magisterskich, długoletniej pracy , zbiór wierszy własnych rożnych autorów
Piosenka „Hej pada, pada deszczyk” słowa Monika Kluza, tekst Mateusz Kluza https://teczowamuzyka.pl/pl/p/Hej-pada-pada-deszczyk-mp3-wersja-wokalna/230