X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 47263
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Jesienią w sadzie

Opracowała: mgr Renata Stachowicz
SCENARIUSZ ZAJĘCIA HOSPITOWANEGO W GRUPIE 5 I 6 LATKÓW
HASŁO PROGRAMOWE: „ Jesienią w sadzie”
TEMAT ZAJĘCIA: „ Rumiane jabłka, jabłuszka”
CEL GŁÓWNY:
 zachęcenie dzieci do spożywania owoców i ich przetworów jako źródło witamin,
 uświadamianie wartości odżywczych owoców dla prawidłowego rozwoju,
CELE SZCZEGÓŁOWE:
 wyrabianie nawyku zdrowego odżywiania się,
 zrozumienie konieczności spożywania owoców,
 utrwalenie wiadomości na temat jabłek,
 dostarczenie dzieciom radości ze wspólnej zabawy
 rozwijanie umiejętności matematycznych,
 utrwalanie przeliczania na konkretach w zakresie 1 -10,
 posługiwanie się pojęciami równo, mniej, więcej,
 rozwijanie umiejętności wokalnych,
 rozwijanie słuchu muzycznego, rozróżnianie dźwięków wysokich i niskich,
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Emblematy cyfr i liter, wstążki, skrzynki, jabłka, gruszki, orzechy, marchewki, cebule, 4 arkusze papieru, wycięte emblematy czerwonych jabłek, klej, słoiki, kolorowe nakrętki, emblematy owoców: jabłka, gruszki, śliwki, papierowe półki, szablony owoców, klamerki, sznurek, płyta a z nagranymi piosenkami, podkłady muzyczne, prezentacja multimedialna.
FORMY PRACY:
Indywidualna i zbiorowa.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1.Wprowadzenie do tematu – zagadka - „Rozsypanka cyfrowo – literowa”.
Na lince wiszą pomieszane kartki z liczbami 1-10 i odpowiadającymi im literami, chwilowo zasłoniętymi. Nauczyciel zapowiada, że za chwilę przeniesiemy się do pewnej krainy, a dowiemy się, co to za kraina, jeśli prawidłowo uporządkujemy cyfry od najmniejszej do największej oraz odczytamy utworzone hasło.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
M A T E M A T Y K A
2. Zabawa ruchowa „ Gimnastyka”.
Mam dwie dłonie: lewą, prawą,
Biję nimi brawo.
Mam dwie nogi: lewą, prawą, tupię nimi żwawo.
Lewa ręka się unosi i do góry prawą prosi.
Lewa noga się ugina, prawa całe ciało trzyma.
3. Zabawa dydaktyczna „ Na straganie”
Witam was na „ Jesiennym straganie” tutaj owoców i warzyw znajdziecie mnóstwo. Mamy tutaj: jabłka, gruszki, śliwki, winogrona, marchewki ale też i orzechy znajdziecie. Są i przetwory robione z jesiennych warzyw i owoców. Mamy je ułożone na półkach.
- Popatrzcie mamy tutaj piękne, kolorowe i dorodne jabłka. Jabłka zawierają wiele witamin, jednak najważniejszą jest witamina C. Najwięcej jej jest pod skórką, dlatego trzeba zjadać jabłka surowe lub gotowane czy pieczone ze skórką.
Nauczyciel demonstruje przekrojone jabłko. Każde jabłko ma: ogonek ( szypułka), skórka, nasiono ( pestka), miąższ ( czyli to co nam najbardziej smakuje), kielich ( czarny kawałek na dole jabłka).
Nauczyciel liczy jabłka jeden, dwa, cztery, osiem. „ ale ładnie, dobrze policzyłam”...Dzieci poprawiają nauczyciela, a nauczyciel mówi” Wiecie co, dzisiaj to ja muszę poćwiczyć to moje liczenie, pomożecie mi?”
3.Zabawa dydaktyczna – „ Drzewko owocowe” Cel: rozwijanie umiejętności matematycznych.
Dzieci siedzą po obwodzie koła, a nauczyciel układa 4 arkusze szarego papieru z narysowanymi drzewami. Przy każdym drzewie jest koszyk z szablonami jabłek. Zadaniem wybranych dzieci jest rzut kostką, policzenie liczby oczek wyrzuconych na kostce i naklejenie tyle jabłek ile pokazuje liczba oczek na kostce.
4.Śpiewanie piosenki „ Idą witaminki”.
I
Zapukała raz marchewka do przedszkola,
Za marchewka idą groszek i fasola.
Z tył się marchewką toczy i przeciera złote oczy.
Do przedszkola dzisiaj chcemy wszystkie wejść.
REF:
Idą, idą witaminki, dla całej przedszkolnej rodzinki.
Samo zdrowie, samo zdrowie, każdy ci to powie!
Samo zdrowie, samo zdrowie, każdy ci to powie!
II
Nagle znowu do przedszkola dzwoni dzwonek,
A za drzwiami stoją warzywa spóźnione:
Pomidory i koperek, dwa buraczki i selerek.
Do przedszkola dzisiaj chcemy wszystkie wejść!
REF:
Idą, idą....
III
Już pietruszka tańczy na chudziutkich nóżkach,
A kalafior wkroczył prosto do garnuszka.
Dzieci szybko myją ręce i czekają, by czym prędzej,
z jarzynkami przy stolikach spotkać się.
REF:
Idą, idą....
5.Zabawa dydaktyczna „ Ile słoików razem? Cel: rozwijanie umiejętności dodawania.
Jest 7 słoików z kolorowymi nakrętkami, pod nimi emblemat owocu i cyfra tzn. pokazuje nam ile owoców trzeb włożyć do słoika. Dzieci umieszczają odpowiednią liczbę owoców w słoikach, gdy to uczynią ustawiają słoiki w spiżarce.
Tata zaniósł słoiki do spiżarni. Tam czekały na niego przygotowane półki. ( paski z szarego papieru). Tata położył na górnej półce dwa słoiki z jabłkami, po czym dołożył jeszcze jeden słoik z gruszkami. Policz, ile słoików stoi na górnej półce. Pokaż tę liczbę na palcach.
Następnie na dolnej półce tata umieścił jeden słoik z gruszkami i jeden słoik ze śliwkami. Policz, ile słoików stoi na dolnej półce. Pokaż tę liczbę na palcach.
Tata zauważył, ze zapomniał o jednym słoiku ze śliwkami. Na której półce powinien go tata położyć by było po tyle samo słoików? Policz, ile jest słoików razem na dolnej i na górnej półce. Pokaż też liczbę na palcach.
7.Zabawa ruchowa – „ Zbieramy owoce i warzywa”.
W Sali porozkładane są emblematy marchewek, gruszek, jabłek i innych warzyw i owoców. Dzieci spacerują w rytm dowolnej melodii. Na dany sygnał zatrzymują się i przyklejają stopy do podłogi i nauczyciel mówi: „ Zbieramy marchewki”. Dzieci nie mogą ruszyć swoich stóp, ile dosięgną tam mogą zebrać.
7.Zabawa muzyczna „ Cicho – głośno” rozwijająca wrażliwość słuchową oraz kształcąca percepcję słuchową.
Dzieci mają przygotowane karty pracy z narysowanymi jabłkami małymi i dużymi. Podczas słuchania muzyki maja poprawić po śladzie wybrane jabłka zgodnie z odtwarzaną muzyką.
7.Zabawa dydaktyczna „ Jedziemy windą”
Każde dziecko otrzymuje domek z narysowanymi piętrami od 1 – 6, dzieci słabe otrzymują taki sam domek z narysowanymi kropeczkami. Nauczycielka rzuca kostką i mówi „ Jedziemy na drugie piętro i przesuwamy klamerkę na okienko z 2”, „ Uwaga jedziemy na piętro 5, winda zatrzymuje się na 5 piętrze”. „ Oooo zjeżdżamy na piętro 1”.
8.Prezentacja multimedialna „ W sadzie owocowym”.
9.Ewaluacja zajęcia.
Na zakończenie zajęć dzieci biorą uśmiechnięte lub smutne jabłko.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.