Scenariusz zajęć
Przeprowadzonych w grupie dzieci 5-6 letnich
Temat zajęć: Zapoznanie z obrazem graficznym głoski „ E, e” drukowanej i pisanej, małej i wielkiej na podstawie opowiadania ,, Ema ogląda pogodę’’
Prowadzący: Anna Piasecka
Data prowadzonych zajeć: 18.10.2021
Cel główny: nabywanie umiejętności porównywania i prawidłowego rozpoznawania poznanych liter
Cele operacyjne: dziecko:
-zna podstawowe wiadomości o zjawiskach pogodowych,
-śpiewa piosenkę Taniec w deszczu,
-podaje imiona i przedmioty rozpoczynające się głoską E, e
-potrafi podzielić na sylaby i głoski wyrazy: Ema, ekran, Ela
- odszukuje wizytówkę ze swoim imieniem wśród innych,
-odnajduje wskazane litery w swojej wizytówce,
-potrafi współdziałać w zespole
- wymienia elementy pogody, która jest późną jesienią
Metody: czynna – zadaniowa, aktywność ruchowa
słowna – rozmowa, objaśnienie
oglądowa – pokaz
Formy: praca z całą grupą, praca indywidualna
Pomoce dydaktyczne: obrazki: ekran, dziewczynka o imieniu EMA, wizytówki
z imionami dzieci, plansze z literami e, E, karty pracy z zadaniami, tacka z kaszą, kasztany
Miejsce zajęć: sala zajęć
Wiek dzieci: 5-6 latki
Przebieg zajęć :
1. Część wstępna
- powitanie piosenką ,,
- przypomnienie i utrwalenie wiadomości o zjawiskach pogodowych
- inscenizacja ruchowa piosenki ,, Taniec w deszczu’’
2. Część właściwa
1. Wprowadzenie dzieci do tematu zajęć poprzez wysłuchanie piosenki ,, Taniec w deszczu’’, analiza słowna piosenki
2. Wysłuchanie krótkiego opowiadania ,, Ema ogląda pogodę’’
Pewnego dnia Ema spojrzała w telewizor, a na ekranie pojawiła się prognoza pogody. Ema zapytała tatę: ,,co to jest prognoza pogody?’’
Tata odpowiedział córce: prognoza pogody to przewidywanie pogody i zaobserwowanie jaka jest pogoda w różnych miejscach w Polsce.
Ema uważnie słuchała panią prezenterkę , która opowiadała o pogodzie, następnie zawołała:
- tato, tato , jutro u nas będzie słonecznie i cieplutko.
Tato odpowiedział:
- cudownie Emo, to w takim razie jak wrócisz z przedszkola wybierzemy się do lasu na spacer.
a) Analiza opowiadania na podstawie tablic demonstracyjnych przedstawiających zjawiska pogodowe, ekran telewizora oraz sylwetkę Emy. Nazywanie przez dzieci zjawisk pogodowych( burza, tęcza, deszcz)
b) Wyodrębnienie wyrazu podstawowego EKRAN
- analiza i synteza słuchowa słowa ekran ( podział na sylaby, głoski, liczenie sylab i głosek )
- wyszukiwanie słów rozpoczynających się na literę e, E
c) Budowa schematu słowa EKRAN ( białe kartoniki)
d) Budowa schematu słowa EMA( białe kartoniki)
e)Budowanie modeli słów EKRAN, EMA ( niebieskie i czerwone kartoniki)
- określanie rodzaju głoski e ( samogłoska, spółgłoska)
- zaznaczanie na czerwono głosek e
- zaznaczanie na niebiesko poznanych wcześniej głosek m, oraz na czerwono głosek a
f) Określanie jak wygląda litera E, e, nauczyciel wraz z dziećmi układa z kasztanów literę
E, pisanie w powietrzu, na dywanie, na plecach kolegi/ koleżanki, pisanie litery w kaszy,
g) Wykonanie zadań w kartach pracy
3. Część końcowa
Zabawa ruchowa. Inscenizacja ruchowa do piosenki ,, Taniec w deszczu’’
Zabawa paluszkowa ,, Parasol’’
Poszła Pani na spacerek.
Deszczowe chmury przywiał wiaterek.
Gdy daleko od domu już była,
deszcz zaczął padać-
parasol rozłożyła.
Gdy kropla za kroplą spadała,
Pani pod parasol się schowała.
Gdy deszczyk przestał padać,
parasol złożyła i do domu wróciła.
Anna Piasecka
Przedszkole Publiczne w Karłowicach
Grupa dzieci – 5-6 l ,, Kubusie’’