X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 47252
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Jesienna moda. Kształtowanie gotowości do nauki czytania i pisania. Scenariusz zajęć w grupie dzieci 6-letnich

Scenariusz zajęć w grupie dzieci 6-letnich
Opracowała: mgr Daria Jurzak
Temat: Jesienna moda
Cel ogólny:
• Kształtowanie gotowości do nauki czytania i pisania.
Cele szczegółowe:
• Wie na czym polega zawód krawcowej;
• Wie skąd się bierze wełna;
• Wie jak wygląda litera i, I;
• Potrafi kreślić literę i, I zgodnie z właściwym kierunkiem;
• Wysłuchuje głoskę „i” na początku, w środku, na końcu danego wyrazu.
Metody:
• słowna: rozmowa, opowieść ruchowa, zagadki;
• czynna: zadań stawianych dziecku przez nauczyciela;
• oglądowa;
Formy:
• zbiorowa;
• indywidualna.
Środki dydaktyczne:
• różne przedmioty, w tym kłujące;
• plansze z atrybutami krawcowej;
• różne ubrania;
• monografia litery „I”, „i”;
• tacki z kaszą manną;
• płyta cd z muzyką do tańca igły i nitki.
Przebieg zajęć:
1. Prezentacja różnych przedmiotów, dzieci wyszukują pośród rzeczy takich, które są kłujące. Rozmowa na temat tego, jakie kłujące rzeczy jeszcze znają dzieci.
2. „Tańcowała igła z nitką” – wysłuchanie wiersza J. Brzechwy.
3. Rozmowa dotycząca wiersza: „Kto jest bohaterem wiersza?”, „Jak tańczyły igła z nitką?”, „Co uszyły igła i nitka?” „Czyim atrybutem jest igła i nitka?”
4. Rozmowa na temat zawodu krawcowej. Nauczyciel prezentuje na ilustracjach przedmioty związane z zawodem krawcowej, dzieci maja za zadanie odgadnąć co to za przedmiot i do czego służy - zabawa słownikowa.
5. „Skąd się bierze wełna?” – rozmowa na temat pochodzenia wełny. Jakie ubrania ubiera się jesienią? Wyszukiwanie pośród ubrań tych, które są odpowiednie na jesienną pogodę.
6. „Taniec igły i nitki” – zabawa ruchowa przy muzyce. Dzieci dobierają się w pary, jedno jest igłą, drugie nitką. Igła prowadzi nitkę w rytm muzyki. Po zakończeniu utworu dzieci zamieniają się rolami.
7. Wyszukiwanie głoski „i” – dzieci szukają na ilustracji przedmiotów, które zaczynają się na głoskę „i”.
8. Czy słychać „i”? – zabawa dydaktyczna, dzieci, gdy usłyszą głoskę „i” w wyrazie klaszczą w dłonie.
9. Monografia litery „I”, „i” na podstawie wyrazu igła, Iga.
• Wypowiadanie wyrazów podstawowych,
• Wyklaskiwanie sylab w wyrazach podstawowych,
• Wypowiadanie głosek w wyrazach podstawowych,
• Wyszukiwanie wyrazów z taką sama głoską w nagłosie, śródgłosie i wygłosie,
• Budowanie modelu wyrazów podstawowych z wykorzystaniem kolorowych kartoników,
• Przedstawienie drukowanej litery „I”, „i”,
• Demonstracja litery „I”, „i” pisanej – porównanie z literą drukowaną,
• Pokaz sposobu pisania litery „I”, „i” na tablicy, zwrócenie uwagi na kierunek kreślenia litery.
• Kreślenie litery „I”, „i” na tackach z kaszą manną.
10. Zakończenie zajęć.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.