X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 47251
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Nasze zabawki. Scenariusz zajęć w grupie dzieci 5-letnich

Scenariusz zajęć w grupie dzieci 5-letnich
Opracowała: mgr Daria Jurzak
Temat: Nasze zabawki
Cel ogólny:
• Zauważanie podobieństwa między różnymi dziećmi.
Cele szczegółowe:
• Buduje dłuższą wypowiedz na temat przeczytanego utworu,
• Dostrzega podobieństwa i różnice między sobą a rówieśnikami,
• Bawi się z innymi dziećmi,
• Rozwija swoją sprawność fizyczną,
Metody:
• słowna: rozmowa, opowieść ruchowa;
• czynna: zadań stawianych dziecku przez nauczyciela;
• oglądowa;
Formy:
• zbiorowa;
• indywidualna.
Środki dydaktyczne:
• puzzle „Dzieci świata”
Przebieg zajęć:
1. „Ludzie do ludzi” – zabawa integracyjna, przełamywanie barier w kontakcie z rówieśnikami.
2. Puzzle – układanie puzzli , na których są widoczne dzieci z różnych części świata. Rozmowa na temat obrazka, podawanie różnic i podobieństw w wyglądzie dzieci. Zwrócenie uwagi na rzeczy, które są niewidoczne, np. ulubione zabawki, ulubione książki, itp.
3. „Kłótnia zabawek” Jan Brzechwa

Chwaliła się lalka w sklepie,
Że jest bardzo droga.
„Głupia lalko, zamilcz lepiej"
Rzekła hulajnoga.
„Za mnie ludzie więcej płacą.
Bo jest za co."

Kolej nakręcana syknęła złośliwie:
"Bardzo ci się dziwię!
Chłopiec, który w ruch mnie wprawia,
Może jechać do Wrocławia,
Do Krakowa i do Kielc,
A ty przy mnie jesteś szmelc."

Usłyszały tę rozmowę
Baloniki kolorowe,
Jeden nawet pękł ze złości
I zawołał: "Powiem coś ci!
Kolej warta hulajnogi,
Bo się musi trzymać drogi,
A balonik, jeśli trzeba,
Poleci do nieba."

Rzekł samolot: "Jak się chwalą!
Nawet taki pusty balon -
On poleci! Do latania
Służą samoloty,
A samolot rzecz nietania,
Kosztuje sto złotych."

W sklepie krzyk się podniósł nagle:
Piszczał żołnierz szkocki,
Okręt machał białym żaglem,
Chrobotały klocki,
Budownictwo spadło z szafki,
Pajac zwichnął ręce.
Tak sprzeczały się zabawki:
Która warta więcej?

A skarbonka rzekła skromnie:
"Godzi się pomyśleć o mnie.
Nie chcę robić wam wymówek,
Ale stwierdzam nie bez dumy,
Że w skarbonce ze złotówek
Rosną duże sumy.
Kto oszczędza - nie jest głupi,
Bo on wie najlepiej,
Że na pewno sobie kupi
Każdą rzecz w tym sklepie."

Lalka cicho rzekła: "Mama,
Pomyślałam o tym sama."
Mruknął też pluszowy miś:
"Dość już kłótni, dość na dziś."
A pękaty bąk wybąkał:
"Jaka mądra ta skarbonka!"
4. Rozmowa z dziećmi na podstawie wysłuchanego tekstu. Jakie zabawki występują w wierszu? O co kłóciły się zabawki? Jaka jest wasza ulubiona zabawka? Czy zabawki dobrze robiły kłócąc się? Czy dzieci czasami zachowują się jak te zabawki z wiersza?
5. Droga zabawki na półkę – zabaw matematyczna z użyciem maty do kodowania, rozkodowywanie trasy, jaką musi pokonać dziecko z zabawką, aby odłożyć ja na półkę.
6. „Moja ulubiona zabawka” – wykonanie kolażu przy użyciu różnych gazet oraz innych materiałów.
7. Omówienie prac dzieci.
8. Zabawa na zakończenie zajęć „Wysyłam ci uśmiech” – budowanie pozytywnej atmosfery w grupie.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.