X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 47248
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Na wakacje. Scenariusz zajęć

Imię i nazwisko: Joanna Mikołajczuk
Data: 22.06.2015
Temat kompleksowy: Wakacje

Temat dnia:
Cel ogólny:
- Rozwijanie umiejętności porozumiewania się
- Kształtowanie postawy patriotycznej w kontekście tożsamości narodowej
- Motywowanie do zgodnego udziału w życiu grupy przedszkola

Cele szczegółowe dziecko:
- Koncentruje uwagę,
- Integruje się z grupą,
- Rozpoznaje i nazywa przedmioty po dotyku,
- Wyszukuje swoje imię wśród innych imion,
- Próbuje wypowiadać się pełnym zdaniem,
- Poznaje środki lokomocji podczas zabaw ruchowych,
- Bierze bezpieczny udział w zabawach ruchowych,
- Liczy wyrazy w zdaniu,
- Wymyśla w grupie zdanie to obrazka i przelicza wyrazy w nim,
- Dokonuje analizy i syntezy głoskowej wyrazów 3-4 głoskowych
- Układa puzzle, współpracując z partnerem,
- Wydłuża fazę wydechową, usprawnia oddech,
- Usprawnia narząd mowy,
- Odgaduje zagadki słuchowe,
- Dokonuje samooceny,

PODSTAWA PROGRAMOWA:
- Wychowanie przez sztukę: różne formy plastyczne,
- Wychowanie rodzinne, obywatelskie i patriotyczne,
- Kształtowanie umiejętności społecznych dzieci: porozumiewanie się z dorosłymi i dziećmi, zgodne funkcjonowanie w zabawie i sytuacjach zadaniowych,
 Wspomaganie rozwoju mowy dzieci
Metody: słowna, czynna, oglądowa elem. P. Denisona, elem. Pedagogiki Zabawy Klanza, elem. Dramy- pantomima, elem. W. Sherborn, elem. I. Majchrzak, M. Bogdanowicz, metoda ewaluacji wewnętrznej Walizka i Kosz,

Formy: indywidualna, grupowa ( w parach), zbiorowa

Przybory: woda, kubki, piłka, walizka, wakacyjne rekwizyty: termos, mapa, lornetka, kąpielówki, czapka, płyta, nożyczki, książka, samochód, gazeta, instrumenty, maskotka itp. emblematy walizki z imionami, wiersz, nagrania cd, emblematy ryb z ilustracjami, wędka, obręcze, czapka maszynisty, obręcze małe, chusta animacyjna, pocięte obrazki, miski z wodą, słomki, 4 papierowe statki, obrazki zwierząt, duży kosz i duża walizka.

Przebieg zajęcia:

1. Ćwiczenia wstępne wg P. Denisona- picie wody, ruchy naprzemienne, pozycja Cooka, punkty na myślenie.

2. Zabawa powitalna z pedagogiki zabawy Klanza- „Podaj proszę swoje dłonie”

3. Zabawa dydaktyczna „Zaczarowana walizka”- dzieci losują przedmioty, rozpoznają je za pomocą zmysłu dotyku, decydują cz należy je spakować do walizki.

4. Zabawa z elementami metody I. Majchrzak „Moja walizka”- szukanie walizki z własnym imieniem

5. Słuchanie wiersza o wakacyjnych podróżach pt. „Na wakacje ruszać czas”
Pytania do wiersza:
- O jakiej porze roku mowa jest w wierszu?
- Gdzie wybierały się dzieci w wierszu?
- O czym marzyło dziecko, które chciało wyjechać nad morze?
- Z kim wybierze się dziecko do lasu?
- Co tam będzie robiło?
- Gdzie wybierzecie się na wakacje?

6. Zabawa ruchowa „Jedzie pociąg”- dz. ustawiają się w rzędzie i naśladują jazdę pociągiem do muzyki rozrywkowej

7. Stacja „Góry”- zabawa pantomimiczna „Widzę coś” z lornetką- nauczyciel obserwuje coś przez lornetkę i mów, że widzi coś, dzieci w tym czasie muszą pokazać ruchem to co widzi nl.

8. Stacja „Góry”- zabawa ”Ile wyrazów ukryło się w zdaniu”, dz. liczą wyrazy w zdaniach:
- Lubię lato
- Wakacje to czas podróży
- Lody są smaczne
- Dzieci jeżdżą na swoich rowerach

9. Stacja „Góry”- zabawa „Jaki jest tytuł ”- dz. dobierają się w grupy dostają obrazek, nadają mu tytuł i liczą ile jest wyrazów w tym tytule, zdaniu.

10. Zabawa ruchowa „Jedziemy samochodem”- dz. naśladują jazdę samochodem do muzyki rozrywkowej

11. Stacja „Jezioro- Mazury”- Zabawa „Łowimy ryby”- dzieci za pomocą wędek łowią ryby ze swojego jeziora, na rybie naklejony jest obrazek do głoskowania- analiza i synteza głoskowa

12. Zabawa z pedagogiki zabawy Klanza z chustą animacyjną „Rybak i ryby”- Uczestnicy stoją w kręgu trzymając brzeg chusty. Wybieramy dwie osoby, które przyjmują rolę ,,rybaka” i ,,rybki”. Rybak wchodzi na chustę i stara się złapać pływającą w wodzie rybkę. Bawiący się falują chustą, utrudniając w ten sposób zadanie rybakowi.

13. Zabawa ruchowa „Płyniemy statkiem”- dz. naśladują płynięcie statkiem do muzyki rozrywkowej

14. Stacja „Morze”- zabawa „Morski pejzaż”- układanie pociętych obrazków w parach, wypowiadanie się nt. obrazka

15. Zabawa oddechowa- „Burza na morzu”- dmuchanie przez słomkę w miskę z wodą z różnym nasileniem tak aby nie zatopić statku.

16. Zabawa ruchowa „Lecimy samolotem”- dz. naśladują lot samolotem do muzyki rozrywkowej

17. Stacja „Wieś”- ćwiczenia słuchowo-ortofoniczne „Co słychać na wsi?”- dzieci słuchają odgłosów zwierząt wiejskich, odgadują zagadkę przy pomocy obrazków, naśladują głosem dane zwierzę.

18. Elementy metody wg. Weroniki Sherborn „Kłoda”- jedno dziecko udaje leżąc na dywanie kłodę(musi pamiętać, że kłoda jest ciężka), drugie stara się je przesunąć, przeturlać, zamiana ról.

19. Masażyki wg. M. Bogdanowicz w parach „Piszemy z wakacji list do babci”

20. Metoda ewaluacji wewnętrznej „Walizka i kosz”

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.