SCENARIUSZ ZAJĘĆ
Prowadzący: Agnieszka Oleszkiewicz
Temat: "Dzień śliwki”.
Data: 16.09.2021 r.
Uczestnicy: Gr. III „Jagódki”
Realizacja Podstawy programowej: I: 3, 5, 7, 8; III: 5, 8, 9; IV: 1,2,8, 13,15,18
Cele ogólne:
•poszerzenie wiedzy na temat owoców;
•poznawanie smaków;
•zapoznanie z wartościami odżywczymi owoców;
•nabywanie kompetencji matematycznych i językowych;
•rozwijanie ogólnej sprawności fizycznej.
Cele szczegółowe:
•dziecko poszerza wiedzę na temat owoców oraz ich właściwości;
•dziecko poznaje owoce rosnące w sadzie;
•dziecko rozumie znaczenie spożywania owoców dla zdrowia człowieka;
•dziecko liczy na konkretach w dostępnym zakresie;
•dziecko recytuje wiersze;
•dziecko inscenizuje ruchem treść piosenki;
•dziecko rozwija sprawność fizyczną;
•dziecko współdziała z rówieśnikami;
•dziecko wykonuje polecenia według wskazanego kodu.
Metody pracy: czynne, słowne, oglądowe.
Formy pracy: indywidualna, zbiorowa.
Środki dydaktyczne: ilustracje przedstawiające: sad, różne gatunki śliwek, śliwki suszone, powidła śliwkowe; różne gatunki śliwek; śliwki suszone; powidła śliwkowe; wafle; składniki do ciasta śliwkowego; duża sylweta słoika, sylwety śliwek dla wszystkich dzieci, opaski z emblematami śliwek na głowę dla każdego dziecka; przybory gimnastyczne.
Przebieg:
1. „Śliwka” – słuchanie wiersza i rozmowa na temat jego treści. Nauczyciel czyta wiersz „Śliwka”. Następnie zadaje pytania:
- Jaki owoc występuje w wierszu?
- Gdzie rosną śliwki?
- Jak nazywa się drzewo, na którym rosną śliwki?
- Dlaczego trzeba jeść śliwki?
- Jakie przetwory możemy wykonać ze śliwki?
"Śliwka"
Wpadła śliwka do kompotu,
Lecz – nie rada z spraw obrotu.
"Rola taka mi już zbrzydła,
wolę znaleźć się w powidłach”.
2. Nuka wiersza na pamięć. Dzieci powtarzają teść wiersza za nauczycielem, ilustrując ruchem jego treść.
3. „Lubię śliwki” - zabawa sensoryczna. Dzieci siedzą przy stoliku lub na dywanie. Nauczyciel nazywa sposoby przetwarzania śliwek i powstałe z nich produkty. Dzieci eksplorują zgromadzone produkty. Degustują różne gatunki śliwek, śliwki suszone oraz samodzielnie smarują wafle powidłami śliwkowymi. Następnie nauczyciel umieszcza w pudełku sensorycznym śliwkę węgierkę oraz śliwkę suszoną. Zadaniem dzieci jest rozpoznanie opisanie ich cech.
4. „Słoik pełen śliwek” - zabawa matematyczna. Na dywanie nauczyciel umieszcza dużą sylwetę słoika. Każde z dzieci otrzymuje jedną, wyciętą z kartonu sylwetę śliwki. Dzieci zgodnie z poleceniami nauczyciela umieszczają sylwety wewnątrz słoika. Dzieci samodzielnie lub z pomocą nauczyciela ustalają liczbę śliwek w słoiku.
5. „Śliwkowy tor przeszkód” – zabawy ruchowe. Nauczyciel dziel grupę na dwie drużyny. Zadaniem każdej z nich jest przejście przez tor przeszkód obejmujący ćwiczenia: niesienie śliwki na łyżce slalomem miedzy pachołkami. Wrzucenie śliwki do koszyka. Powrót do drużyny poprzedzony przejściem przez hula- hop.
6. „Śliwkowe ciasto” – pieczenie ciasta według kodu zawartego w przepisie. Nauczyciel wspólnie z dziećmi przypomina zasady bezpieczeństwa oraz higieny podczas przygotowywania posiłków. Dzieci pod kierunkiem nauczyciela wykonują ciasto śliwkowe według kodu zawartego w przepisie.
7. „Śliwkowe obrazki”- zabawa plastyczna. Stemplowanie na sylwecie słoika połówek śliwek zanurzonych w farbie.
8. Degustacja ciasta śliwkowego.
KUBECZKOWO – ŁYŻKOWE: PROSTE CIASTO ŚLIWKOWE
Składniki:
1 mały kubeczek jogurtu naturalnego lub smakowego, kefiru, maślanki (według uznania)
1,5 kubeczka cukru
3 kubeczki mąki
1 kubeczek oleju roślinnego
1 i 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
3 jaja
Śliwki
Sposób wykonania:
Jogurt wlewamy do miseczki. Kubeczek po jogurcie myjemy i wycieramy. Do Jogurtu wsypujemy 1 i ½ kubeczka cukru. Następnie wsypujemy 3 kubeczki mąki. Dodajemy 1 kubeczek oleju. Na koniec dodajemy 1 i ½ łyżeczki proszku do pieczenia i 3 jajka. Wszystko mieszamy widelcem lub drewnianą łyżką do połączenia produktów. Całość wykładamy na blachę posmarowaną margaryną/ olejem (tłuszczem). Śliwki przekrojone na pół układamy, skórką do spodu.
(Wszystkie produkty musza być w temperaturze pokojowej, nie wolno mieszać ich mikserem)
Pieczemy w temperaturze 170-180 stopni (opcja: góra/ dół lub może być nawiew) ok. 35-45 minut, stopień wypieczenia sprawdzamy patyczkiem.
(Blaszka zalecana: mniejsza niż standardowa, np. 20x30 cm)