SCENARIUSZ ZAJĘĆ
DLA GRUPY WIEKOWEJ 3 i 4-LATKI
Temat: Zasady ruchu drogowego znamy
i ich przestrzegamy.
Cel główny: Wdrażanie do bezpiecznych zachowań na drodze.
Cele szczegółowe:
- stosuje się do przyjętych zasad i norm zachowania jako uczestnik ruchu drogowego,
- wie, jak bezpiecznie przechodzić przez ulicę,
- zna kolory świateł na sygnalizacji świetlnej,
- potrafi ułożyć rytm, zgodnie z podanym wzorem,
- przestrzega reguł podczas wspólnej zabawy.
Metody: słowna, oglądowa, samodzielnych doświadczeń
Formy pracy: z całą grupą, z podziałem na grupy
Środki dydaktyczne: zestaw kolorowych ptaków dla każdego dziecka, po jednym w kolorze żółtym, czerwonym i zielonym, sygnalizator świetlny, mata przedstawiająca przejście dla pieszych, obręcze gimnastyczne, koła z papieru w kolorze zielonym, żółtym i czerwonym, pojazd na sznurku, folia bąbelkowa.
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
Faza wprowadzająca:
1.Powitanie grupy.
2.Podanie tematu zajęć.
Nauczyciel: Temat naszych zajęć brzmi: Zasady ruchu drogowego znamy i ich przestrzegamy. Dzisiaj podsumujemy sobie wiedzę na temat ruchu drogowego, którą zdobyliście podczas całego tygodnia wspólnych zajęć i zabaw związanych z tą tematyką.
Faza realizacyjna:
1. Utrwalenie wiedzy w formie quizu „Co już wiemy na temat ruchu drogowego?”
Nauczyciel zadaje pytania, na które dzieci odpowiadają TAK lub NIE.
Czy można przejść na drugą stronę ulicy, kiedy jest świtało czerwone?
Na ulicę wyskoczyła piłka. Czy można za nią pobiec?
Czy światło zielone oznacza – idź?
Czy samochody mogą jechać, kiedy dla pieszych jest zielone światło?
Czy można przebiegać przez jezdnię, nie patrząc, co się dzieje dookoła?
2. Zabawa dydaktyczna: Układanie rytmów z kolorowych ptaków na podstawie sygnalizatora świetlnego.
Nauczyciel każdemu dziecku daje po trzy ptaszki w kolorze: zielonym, żółtym i czerwonym.
Prezentuje dzieciom sygnalizator świetlny i prosi by każde z nich ułożyło ptaszki w ten sam sposób, kontynuując rytm. ( w linii pionowej od góry: czerwony ptaszek, pod nim żółty, a pod żółtym zielony ptaszek).
3. Zabawa tematyczna „Ruch uliczny” z wykorzystaniem atrybutów w postaci sygnalizatora świetlnego, maty przedstawiającej przejście dla pieszych, oraz obręczy gimnastycznych.
Nauczyciel dzieli dzieci na dwie grupy: pieszych i kierowców pojazdów. Piesi ustawiają się na przejściu dla pieszych a kierowcy pojazdów z obręczami (kierownicami) na jezdni. Obie grupy bacznie obserwują nauczyciela, który pełni funkcję osoby zmieniającej światła sygnalizacji. Dzieci odpowiednio reagują na zmieniające się światła sygnalizacji odtwarzając ruch drogowy.
4. Zabawa dydaktyczna „Gra w kolory”.
Nauczyciel prosi, aby dzieci odnalazły w sali przedmiot w takim kolorze, w jakim trzyma krążek.
5. Sensoryczna droga.
Nauczyciel wyznacza jedno chętne dziecko, które będzie prowadziło auto poprzez przyciąganie je do siebie za pomocą sznurka, który będzie nawijać na motek, doskonaląc tym samym sprawność manualną. Zadaniem dziecka stojącego na starcie drogi sensorycznej (stworzonej z folii bąbelkowej), jest dotarcie na boso do mety w takim samym tempie, w jakim porusza się jadący obok samochód.
Faza podsumowująca:
1. Nauczyciel dziękuje dzieciom za wspólnie spędzony czas i zabawę. Następnie pyta, czy podobały im się zajęcia. Dzieci, którym podobały się zajęcia stają przy zielonej obręczy, tym którym się nie podobały stają przy czerwonej obręczy.
Czas trwania: ok. 15 min.
Prowadzący: mgr Katarzyna Zagacka