SCENARIUSZ ZAJĘCIA – „Wiosenna podróż”
Grupa: 4/5- latki
Prowadząca: Dagna Oraczewska
Data: 24.03.2017r.
Temat kompleksowy: Wiosna zaraz tu przybędzie, kolorowo będzie wszędzie
Temat: Wiosenna podróż
Cel ogólny: Wykorzystanie środków dydaktycznych do rozbudzania zmysłów dzieci.
Cel operacyjny:
Dziecko:
- uwrażliwia zmysł słuchu poprzez tworzenie akompaniamentu
- zna oznaki pory roku – wiosny
- rozwija zmysł wzroku poprzez wyszukiwanie szczegółów na ilustracji
- odpowiada na pytania zadawane przez nauczyciela do tematu zajęć
- doskonali zmysł węchu poprzez rozpoznawanie zapachu
- potrafi działać i tworzyć w zespole
- słucha wypowiedzi innych
- dopasowuje elementy (ilustracje) do odpowiedniej kategorii (dzieci starsze)
- próbuje wypowiadać się pełnym zdaniem
- tworzy wytwór plastyczny na miarę swoich możliwości
- stosuje się do przyjętych zasad i norm zachowania, używa zwrotów grzecznościowych
- kształtuje zmysł dotyku poprzez, dotykanie różnego rodzaju ziaren
Metody pracy:
- Czynna: stawianych zadań, samodzielnych doświadczeń,
-Oglądowa: obserwacja i pokaz, udostępnianie sztuki
-Słowna: Rozmowy, objaśnienia, instrukcje
Formy pracy:
- zbiorowa
- zespołowa
Środki dydaktyczne: płyta CD z podkładem muzycznym, wianek z kwiatów, sztuczny kwiat, ilustracje do poszczególnych zadań, koperty, kartki z portretem wiosny, farby, nasiona, plansza dydaktyczna
Przebieg zajęć:
1. Powitanie:
Piosenka powitalna „Witam Was, zaczynamy już czas...”
2. „Podróż z Panią Wiosną”- ”- wprowadzenie do tematu, nauczycielka zakłada kolorowy wianek z kwiatów. Zamienia się w Panią Wiosnę. Dzieci symbolicznie zostają zamienione w wiosenną biedronkę i wybierają się z Panią wiosną w podróż.
3. Co tak pachnie” –Moi drodzy chciałam Was o coś poprosić. Przychodząc na spotkanie z Wami zapakowałam do wiosennej torby dwie puszki jednak nie mam pojęcia, dlaczego je ze sobą wzięłam. Może wy powąchacie, co znajduje się w środku i wspólnie uda nam się dowiedzieć, o czym zapomniałam. Dzieci za pomocą węchu rozwiązują zagadkę. Prawidłową odpowiedzią jest zapach wiosennych kwiatów. Nauczycielka kontynuuje rozmowę dotyczącą wiosennych kwiatów. Zadaniem dzieci jest wybranie spośród ilustracji tylko tych, na których znajdują się wiosenne kwiaty.
4. „Gdzie się ukryły wiosenne oznaki?”- Nauczycielka odsłania obrazek na tablicy. Dzieci przypatrują mu się przez chwilę uważnie. Zadaniem dzieci jest wyszukiwanie szczegółów, o które pyta nauczyciel. Nauczyciel kontynuuje rozmowę opowiadając o oznakach wiosny.
5. Koncert wiosny-. Wspólnie wysłuchują utworu muzycznego. Wypowiadają się na temat zmian tematu muzycznego oraz tempa utworu. Otrzymują od nauczyciela instrumenty. Nauczyciel zamienia się w dyrygenta i wspólnie zaprasza wszystkich do odegrania koncertu. Nauczyciel pokazuje dzieciom kolejność, gdy na instrumentach. Wspólnie odgrywają wiosenny koncert.
(dzieci młodsze grają na prostych instrumentach perkusyjnych - takich jak bębenek)
6. Zabawa – „ Widzę, słyszę, czuję wiosnę”.
-kartki papieru w kolorze oznaczającym: niebieska – POGODA, czerwona – ZWIERZĘTA, zielona – KWIATY,
- ilustracje
- wyszukiwanie przez dzieci obrazków przedstawiających charakterystyczne cechy wiosny, (zwrócenie uwagi na konieczność ochrony przyrody).
- dopasowywanie ilustracji (zwiastunów wiosny) do kategorii w odpowiednim kolorze
- określanie, za pomocą, jakich zmysłów możemy odczuwać zwiastuny wiosny (wzrok, słuch, węch, smak, dotyk) – dopasowanie odpowiednich emblematów (ucho, oko, nos, ręka, usta),
(dzieci młodsze – odnajdują oznaki wiosny bez elementu przyporządkowania do odp. Kategorii)
7. „Portret wiosny” – Nauczycielka zaprasza dzieci do stołów gdzie przygotowane są już portret wiosny oraz przybory niezbędne do wykonania pracy plastycznej. Dzieci mają za zadanie określić za pomocą dotyku cechy – (ziarenek grochu, ziarenek pszenicy itp.) . Następnie nauczyciel wyjaśnia w jaki sposób będą wykonywać pracę plastyczną. Pierwszym krokiem jest wyklejenie portretu wiosny nasionami, kolejno dzieci za pomocą farb temperowych malują nasiona na portrecie wiosny odpowiednimi kolorami.
8. Ekspozycja prac plastycznych oraz wspólne omówienie wykonanych prac.
9. Zakończenie- Ewaluacja
Dzieci oceniają zajęcia, podnosząc kciuk w górę lub opuszczając go w dół, prezentują swoją decyzję na forum grupy, starają się uzasadnić swój wybór.