„Mein Tagesmenü” - Konspekt lekcji języka niemieckiego z wykorzystaniem monitora interaktywnego
I. Informacje ogólne
1. Przedmiot: Język niemiecki
2. klasa 6
3. Nauczyciel: mgr Renata Skowron
4. Temat lekcji: Mein Tagesmenü (Mój dzienny jadłospis)
5. Cele lekcji:
Cel ogólny: Uczeń potrafi zaprezentować swoje dzienne menu.
Cele szczegółowe:
a. uczeń utrwala nazwy podstawowych produktów żywnościowych, nazwy miar i wag
b. uczeń utrwala nazwy głównych posiłków (das Frühstück, das Mittagessen, der Nachtisch, das Abendessen) i poprawnie ich używa w zdaniu w połączeniu z czasownikami „essen“ i „trinken”
c. uczeń układa menu, uwzględniając swoje upodobania kulinarne i prezentuje je
d. uczeń potrafi zapytać kolegę/koleżankę, co zazwyczaj jada
e. uczeń potrafi udzielić informacji odnośnie jadłospisu kolegi/koleżanki
f. uczeń utrwala w zdaniach okoliczniki czasu (nie, selten, ab und zu, manchmal, regelmäßig, oft, jeden Tag)
g. uczeń ćwiczy i doskonali poprawną wymowę
Cel wychowawczy:
Uczeń rozwija w sobie świadomość konieczności zdrowego odżywiania się (jako części składowej zdrowego trybu życia), poznaje pojęcie tabeli kalorycznych.
4. Materiały dydaktyczne: monitor interaktywny, podręcznik
„Wir smart 3”, zeszyt ćwiczeń „Wir smart 3”
6. Techniki pracy:
a. asocjogram
b. oglądanie na monitorze interaktywnym materiałów przygotowanych przez uczniów do lekcji – prezentacja multimedialna „Mein Tagesmenü”
c. korzystanie przy pomocy monitora interaktywnego z zasobów internetowych (www.pons.eu) – darmowego słownika języków obcych
d. korzystanie z monitora jak z białej tablicy sucho ścieralnej
II. Przebieg lekcji
1. Faza organizacyjna:
Powitanie klasy, sprawdzenie listy obecności, zapisanie tematu
2. Faza wprowadzająca:
a. rozgrzewka językowa: nauczyciel pisze na monitorze interaktywnym nazwy głównych posiłków, uczniowie podchodzą i piszą pasujące do nich nazwy produktów spożywczych lub potraw
3. Faza główna :
a. uczniowie prezentują na monitorze interaktywnym efekty swojej pracy domowej – prezentację multimedialną „Mein Tagesmenü”
b. wskazani uczniowie z pamięci powtarzają usłyszany jadłospis kolegi/koleżanki, budując zdania w 3 osobie liczby pojedynczej
c. wskazani uczniowie pytają prezentującego ucznia, jak często je/pije dane produkty spożywcze
4. Faza podsumowująca:
Uczniowie na koniec lekcji podsumowują na forum klasy, jakie słówka już opanowali. Nauczyciel jeszcze raz prosi o powtórzenie okoliczników czasu, informuje uczniów, że będą je utrwalać jeszcze na następnej lekcji podczas opowiadania o tym jak dbają o swoje zdrowie i jak często to robią.
5. Praca domowa:
Uczniowie w ramach pracy domowej mają wykonać pisemnie w zeszycie przedmiotowym ćwiczenie numer 1 ze strony 14 w podręczniku „Wir smart 3”: Wykonaj test i odpowiedz na pytanie „Was tust du für deine Gesundheit?”