Scenariusz godziny wychowawczej w klasach 7-8
Cytat dnia: ,,Nigdy nie mów ludziom, jak coś zrobić. Powiedz im, co zrobić, a oni zaskoczą cię pomysłowością" George S. Patton
Temat lekcji: 7 zasad życia według Leonarda da Vinci, czyli ciekawość pierwszym krokiem do twórczości.
Cele lekcji:
- uczniowie dowiedzą się, w jaki sposób można odkrywać i wykorzystywać swój twórczy potencjał
- uczniowie poznają sylwetkę Leonarda da Vinci
- uczniowie poznają 7 zasad życia według Leonardo da Vinci
Kształtowane umiejętności: umiejętność uczenia się, umiejętność słuchania ze zrozumieniem, ćwiczenie kreatywności i współdziałania w grupie
Powiązanie z podstawą programową: kompetencje informatyczne, umiejętność uczenia się, kompetencje społeczne
Przedmiot, na którym można wykorzystać zaprezentowane techniki: przedmioty artystyczne, godzina wychowawcza, historia, język polski
Materiał źródłowy:
,,Mózg - rozwiń swój potencjał" Sylwester Kownacki
https://www.youtube.com/watch?v=x-4jjBBSlF0
s.3, 19 magazyn Charaktery sierpień 2019
,,Myśleć, jak Leonardo da Vinci" autor: Michael J. Gelb
Materiały dydaktyczne:
- kartka i przybory do pisania
- tablica interaktywna
Przebieg lekcji:
1. Faza wprowadzająca.
Uczniowie opracowują w grupach skojarzenia do pojęcia "kreatywność". Mogą to być rzeczowniki, przymiotniki i czasowniki. Mogą to zrobić w formie mapki mentalnej. Po wykonaniu zadania każda grupa przedstawia swoje pomysły.
2. Nauczyciel prosi uczniów, aby wymienili znane ( żyjące bądź nie ) osobistości, które zasłynęły pomysłowością i twórczością, tworząc ponadczasowe dzieła. Mogą to być osoby współczesne lub z minionych epok. Następnie, nauczyciel upewnia się, czy uczniowie wiedzą, kim był Leonardo da Vinci i z czego zasłynął.
3. Prezentacja krótkiego dokumentu dotyczącego życia i twórczości Leonardo da Vinci. Nauczyciel, zanim włączy film, pyta uczniów, jakich informacji uczniowie spodziewają się uzyskać na temat artysty z filmiku. Zapisuje pomysły uczniów na tablicy.
https://www.youtube.com/watch?v=x-4jjBBSlF0
4. Dyskusja - uczniowie w grupach dyskutują na temat obejrzanego filmu. Wypisują na kartkach wszelkie strategie, którymi posługiwał się Da Vinci w celu stworzenia nowego dzieła ( np. prowadzenie notatek czy pamiętnika )
5. Nauczyciel skupia uwagę uczniów na jednej ze strategii, którą stosował Da Vinci w celu osiągnięcia celu. Było to prowadzenie notatek, które w sumie liczyły 7 tysięcy stron i zawierały przemyślenia, spostrzeżenie, rozważania filozoficzne, projekty wynalazków, rysunki, żarty i bajki. Proponuje uczniom kupienie notesu i noszenie go zawsze przy sobie. Można wtedy na bieżąco zapisywać wszelkiego rodzaju obserwacje, pomysły, przemyślenia i wrażenia. Notatki można uzupełniać o naklejki, wklejki, wycinki z gazet lub wydruki z Internetu. Można pisać o marzeniach, zapisywać sny oraz interpretacje snów, śmieszne skojarzenia. Nauczyciel radzi, aby nie przejmować się porządkiem w notatkach czy nie oceniać swoich notatek czy myśli.
6. Ćwiczenie "100 pytań do... - w oryginale ćwiczenie polega na zanotowaniu 100 ważnych dla nas pytań. W pracy z uczniami polecamy ograniczenie się do 30. Polecenie brzmi następująco:
Sporządź w notatniku listę 30 pytań, które są dla ciebie ważne. Mogą być dowolnej treści, od "Jak dostać się do wymarzonego liceum?" po ,,Jaki sens ma życie?". Napisz całą listę za jednym podejściem. Pisz szybko, nie przejmuj się stylem czy ortografią. Zauważ, że w połowie listy zaczną się ujawniać nieoczekiwane i niebanalne kwestie. Po napisaniu pytań zauważ, czego te pytania dotyczą: szkoły, domu, zainteresowań, teraźniejszości, przeszłości, przyszłości? Ćwiczenie to pokaże ci, na jakich kwestiach w życiu najbardziej ci zależy. Następnie, zakreśl 10 kluczowych pytań, które wydają ci się na ten czas najistotniejsze. Wpisz je do notatnika, będziesz mógł do tych pytań wracać i je rozważać. Jeśli chcesz, podziel się swoimi refleksjami z rówieśnikami w grupie lub na forum klasy.
( ćwiczenie pochodzi z książki ,,Myśleć, jak Leonardo da Vinci" autor: Michael J. Gelb )
7. Podsumowanie
Rundka podsumowująca - uczniowie indywidualnie odpowiadają na następujące pytania: która informacja była dla ciebie zaskoczeniem i dlaczego? , które informacje uważasz za przydatne i dlaczego?
Praca domowa ( lub raczej propozycja )
- kup notes i przez tydzień noś go zawsze przy sobie. Spróbuj poczuć się jak Leonardo da Vinci i stwórz sobie przestrzeń na nieograniczone niczym myślenie. Nie bój się swoich myśli, tylko pisz i twórz. Możesz dzielić się swoimi spostrzeżeniami z bliskimi bądź wszystko zachować dla siebie. Do ciebie należy wybor.
- Spróbuj odpowiedzieć na pytanie ( pisemnie lub ustnie ): "Jak być twórczym, gdy wokół pełno gotowych rozwiązań?"
Czy wiesz, że..
Mózg zapamiętuje lepiej, to co...szokuje i zadziwia. Profesor Wiesław Łukaszewski - profesor specjalizujący się w psychologii motywacji - twierdzi, że (...) człowiek jest w pełni kreatywny wtedy, kiedy sam jest zaskoczony, zadziwiony tym, co właśnie stworzył.
s.3 magazyn Charaktery sierpień 2019
Propozycja do wspólnej pracy z dzieckiem:
Każdy z członków rodziny wybiera np. z google grafika obrazek, który jest "niepełny" i na którym można umieścić dodatkowe elementy. Wydrukujcie obrazki i niech każdy z was dorysuje na obrazku takie elementy, jakie mogłyby udoskonalić dany obrazek. Pamiętajcie! Nie krytykujcie się ani nie rywalizujcie o to, kto narysował lepiej. :)