Klasa III SP
Boże Narodzenie
Temat: W oczekiwaniu na Święta Bożego Narodzenia.
1. Środki dydaktyczne
-opowiadanie o tradycjach Bożego Narodzenia, nagranie mp3 z piosenką świąteczną, kartki Bożonarodzeniowe, karta pracy z mnożeniem (bombki), bombki choinkowe, szablon choinki.
2. Informacje dla rodziców: cekiny, brokat, kolorowe wstążeczki,
3. Zapis w dzienniku : Tradycje i zwyczaje Bożonarodzeniowe- czytanie opowiadania
i redagowanie życzeń. Świąteczne działania matematyczne- mnożenie w zakresie 100. Zdrowych i wesołych świąt- wykonywanie kartki świątecznej. Święta tuż tuż- piosenka świąteczna z elementami ruchu.
4. Cel ogólny:
• Zapoznanie z tradycjami świąt Bożego Narodzenia,
• Zapewnienie dziecku warunków do ekspresji plastycznej i muzycznej,
• dzielenie się spostrzeżeniami i doświadczeniami wyniesionymi z domu rodzinnego.
5. Cele operacyjne
• uczeń potrafi wymienić tradycje Bożonarodzeniowe w opowiadaniu oraz porównać je tymi, które występują w jego domu,
• uczeń potrafi zredagować życzenia świąteczne,
• uczeń potrafi rozwiązać świąteczne działania matematyczne z wykorzystaniem mnożenia,
• uczeń wie jak wykonać kartkę świąteczną,
• uczeń potrafi zaśpiewać świąteczną piosenkę z wykorzystaniem gestów.
6 . Metody i formy pracy
-forma idywidualna i grupowa
-metoda słowna, czynna, oglądowa
7. Plan zajęć
1) Tradycje Bożonarodzeniowe- wprowadzenie do zajęć
2) Święta u Tomka- opowiadanie
3) Życzenia świąteczne- czytanie przykładowych życzeń
4) Redagowanie życzeń
5) Wykonywanie działań matematycznych- mnożenie
6) Kartka świąteczna- wykonywanie i ozdabianie
7) Nauka piosenki świątecznej z elementami ruchu.
8. Dodatkowe sytuacje dydaktyczne
1) Karta pracy ze świątecznymi rebusami matematycznymi
9. Przebieg zajęć
1) Przywitanie z uczniami (rutyna powitalna -piosenka)
2) Wprowadzenie uczniów w temat zajęć poprzez pytania: Jakie święta znają? Które z nich są ich ulubionymi? Jakie święta się zbliżają?
3) Wyjaśnienie słowa tradycja (wspólne stworzenie definicji)
4) Przedstawienie uczniom bohatera opowiadania oraz wspólne czytanie tekstu.
5) Porównanie tradycji Bożonarodzeniowych Tomka z tymi, które występują w domach dzieci (tabelka)
6) Prezentacja świątecznych kartek przyniesionych przez nauczyciela, czytanie życzeń świątecznych.
7) Redagowanie życzeń świątecznych (w zeszycie).
8) Prezentacja 3 zestawów bombek choinkowych jako wprowadzenie do edukacji matematycznej- rozgrzewka. Nauczyciel posiada 3 zestawy bombek: zestaw 1
(5 bombek z ceną 7 zł każda), zestaw 2 (8 bombek w cenie 9 zł każda), zestaw 3 (4 bombki po 10 zł).
• Zadaniem dzieci jest obliczyć ile kosztuje każdy zestaw i wskazać, który z nich jest najtańszy, a który najdroższy.
9) Uczniowie wykonują zadanie matematyczne: Na choince wiszą bombki z różnymi działaniami matematycznymi. Dzieci muszą wykonać obliczenia, a następnie pokolorować bombki wg. klucza.
10) Dzieci wykonują kartki świąteczne, wykorzystują kolorowe cekiny, wstążki oraz wcześniej zredagowane życzenia świąteczne. Kolorowe kartki papieru zginają na pół. Na pierwszej stronie przyklejają choinkę odrysowaną z szablonu oraz ją ozdabiają wg własnego pomysłu. Wewnątrz kartki zapisują wcześniej zredagowane życzenia świąteczne.
11) Uczniowie zapoznają się z piosenką świąteczną pt. „Święta tuż tuż”. Śpiewają z podziałem na grupy, pierwsza zwrotka chłopcy, 2 zwrotka dziewczynki i na odwrót, aż zapamiętają tekst. Następnie nauczyciel wprowadza proste gesty do piosenki. Dzieci wspólnie z nauczycielem śpiewają i pokazują.
12) Podsumowanie i zakończenie zajęć.