SCENARIUSZ ZAJĘC PRZEPROWADZONYCH Z DZIEĆMI 4 – LETNIMI
PROWADZĄCY: mgr Ewa Faryj
DATA: 18.03.2019
GRUPA WIEKOWA: 4 - LATKI
TEAMT KOMPLEKSOWY: Zwierzęta na wiejskim podwórku.
TEMAT ZAJĘĆ: Jakie zwierzęta hodujemy w gospodarstwie?
CELE OGÓLNE:
- rozpoznawanie i nazywanie wybranych zwierząt wiejskich, poznanie korzyści, jakie człowiek czerpie z hodowli zwierząt,
CELE OPERACYJNE:
- rozwiązuje zagadki,
- potrafi wyjaśnić pojęcie zwierzęta hodowlane,
- wypowiada się na temat zwierząt, które hodujemy w gospodarstwie, potrafi powiedzieć jakie korzyści czerpie człowiek z ich hodowli,
- przelicza w zakresie 4,
- rozpoznaje charakterystyczne odgłosy wydawane przez zwierzęta z wiejskiego podwórk,
- bierze udział w zabawach ruchowych, czerpie z nich radość,
- doskonali sprawność manualną poprzez wykonywanie pracy plastycznej.
METODY NAUCZANIA:
- metody oparte na słowie: pogadanka,
- metody oparte na obserwacji: pokaz,
- metody oparte na praktycznej działalności dzieci: zajęć praktycznych.
FORMY NAUCZANIA:
- zbiorowa,
- indywidualna.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: prezentacja komputerowa Microsoft Power Point pt. „Wiejskie Gospodarstwo - zwierzęta hodowlane”, laptop, projektor, nagranie piosenki pt. „Łapy, łapy 4 łapy”, zagadki słowne, zagadki dźwiękowe, obręcze, nagranie piosenki pt. „Koniki”, zwierzęta wiejskie, postać rolnika, traktor oraz stajnia wykonane z papieru, talerzyki papierowe, pędzle, różowa farba, elementy świni oczy, uszy, nogi, ogon dla każdego dziecka, naklejki zwierząt z wiejskiej zagrody.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Zabawa powitalna:
Wszyscy są witam was zaczynamy już czas
Jestem ja jesteś Ty raz dwa trzy.
2. Dzisiaj wybierzemy się do wiejskiego gospodarstwa i będziemy poznawać zwierzęta hodowlane.
Czy znacie jakieś zwierzątka, które hodujemy w gospodarstwie? Dzieci wymieniają znane im zwierzęta.
3. Prezentacja, wraz z zagadkami słownymi i dźwiękowymi pt. „Zwierzęta hodowlane”. Przygotowałam dla was prezentację komputerową o zwierzętach hodowlanych, żeby jednak dowiedzieć się jakie będzie pierwsze zwierzę odpowiedzcie mi na zagadkę.
a) Choć to zwierzątko, lubi wygody,
boi się pieska, nie cierpi wody,
to jednak mleczko łakomie pije,
z myszkami zawsze, w niezgodzie żyje. (kot)
- Zobaczcie na zdjęcie i policzcie, ile kot ma łap?
¨ Jakie wydaje odgłosy?
- Po co nam są potrzebne kotki?
b) O jakim zwierzęciu będziemy teraz rozmawiać, posłuchajcie odgłosów jakie wydaje to zwierzę.
Tak, teraz opowiemy sobie o pieskach.
- Ile mają łap?
¨ Gdzie mieszkają pieski?
¨ Po co prawie w każdym domu jest pies? A w czym psy mogą jeszcze pomagać ludziom?
4. Zabawa ruchowa „Psy na spacerze” – dzieci dobierają się parami chłopczyk z dziewczynką. Jedno jest panem, drugie psem. Gdy gra muzyka (piosenka „Łapy, łapy 4 łapy”) psy spacerują (dzieci na czworakach), kiedy muzyka milknie powracają do swoich właścicieli i następuje zmiana ról.
c) Posłuchajcie zagadki, a dowiecie się jakie zwierzątko jest kolejnym gościem mojej prezentacji.
Poduszka ma cztery rogi, a ona tylko dwa.
Krowa nie ma brody, a ona ją ma.
Sierść białą ma jak brzoza, czy już wiesz, że to jest ... (koza)
- Jakie odgłosy wydaje koza?
- Co mamy dzięki hodowaniu kóz?
d) A jakie inne zwierzę daje nam mleko?
- Już wiemy, że krowy dają mleko, a co można z tego mleka zrobić?
- Gdzie mieszkają krowy?
5. Zabawa bieżna „Konie skaczą przez przeszkody” do piosenki „Koniki”.
Nauczyciel rozkłada na podłodze, w różnych miejscach obręcze. Dzieci – konie biegną, wysoko unosząc kolana. Gdy napotkają przeszkodę – koło, przeskakują przez nią, po czym
biegną dalej.
e) O jakim zwierzątku będziemy teraz mówić? Koniu
- Jakie konie wydają odgłosy?
- Po co ludzie hodują konie?
- Gdzie mieszkają konie?
f) Posłuchajcie kolejnego odgłosu i powiedzcie mi jakie to zwierzę?
¨ Gdzie mieszkają?
- Po co hodujemy kury?
g) posłuchajcie zagadki:
W chlewiku mieszka tłuścioszka znana,
Przez ludzi na słoninkę i mięso hodowana. (Świnia)
- Jakie wydają odgłosy?
- Po co ludzie hodują świnie?
¨ Jak nazywa się pomieszczenie, w którym żyją świnki?
h) Posłuchajcie ostatniego odgłosu, a dowiecie się o jakim zwierzęciu będziemy mówić:
- Co mamy dzięki hodowaniu owiec?
- Gdzie mieszkają owce?
7. Praca plastyczna „Talerzykowa świnka”
Dzieci za pomocą pędzla malują papierowy talerzyk różową farbą, doklejają nogi, uszy, ogon i oczy śwince. Prezentacja wykonanych prac.
8. Podsumowanie zajęć.
Dzieci siedzą w kole i odpowiadają na pytania:
- Jakie zwierzęta hodowlane poznaliście?
- Po co hodujemy te zwierzęta?
Wręczenie naklejek zwierzątek z wiejskiej zagrody.