Scenariusz zajęcia otwartego dla rodziców dzieci 4 –letnich
Data: 28.03.2019 r.
Grupa: 4- latki „Żabki”
Temat: Tropiciele wiosny.
Prowadząca: mgr Ewa Faryj
Cele ogólne:
•Rozbudzenie wrażliwości na piękno przyrody;
•Kształtowanie umiejętności liczenia w zakresie 0-6
•Rozwijanie spostrzegawczości wzrokowej oraz umiejętności skupienia uwagi.
•Kształtowanie umiejętności pracy w grupie,
Cele szczegółowe:
•Aktywnie uczestniczy we wspólnych zabawach i ćwiczeniach.
•Uważnie słucha zagadek matematycznych, wnioskuje
•Odpowiada na pytania
•Zna gatunki wiosennych kwiatów
•Przelicza w zakresie 0-6
•Śpiewa piosenkę
•Wykonuje rysunek kredkami, prawidłowo trzyma narzędzie rysunkowe
Środki dydaktyczne: ilustracje: sanki, tulipany, bocian, bałwan, skowronek, krokusy, motyl, rękawiczki, łyżwy, kostka, przebiśniegi, obrazki: słońce, niedźwiedź, bocian, żaba, motyl, biedronka, chusta animacyjna, podkład do piosenki „Jam jest żabka”, „Wiosna w błękitnej sukience”, „Nie spijcie kiedy wiosna”, zagadki, karta pracy, ołówki, magnesy, jaskółki, tulipany, przebiśniegi, krokusy, stokrotki, materiały plastyczne: kredki, kartki, ozdoby z ozdobnego dziurkacza, klej, naklejki.
Metody:
•Słowna: Rozmowa, objaśnienia
•Oglądowa: obserwacja, pokaz
•Czynna: elementy metod E. Gruszczyk-Kolczyńskiej „Dziecięca matematyka”
Formy pracy: Zbiorowa, indywidualna
Przebieg:
1. Zabawa powitalna:
W ten wiosenny czas
Witam wszystkich was
Jedną ręką pomachamy
Jednym okiem pomrugamy
I sąsiada przywitamy.
2. Wprowadzenie do tematu zajęć - rozmowa na temat aktualnej pory roku.
- Ile mamy pór roku?
- Jaką porę roku niedawno pożegnaliśmy?
- Jaka pora roku się zaczęła?
- Po czym poznajemy, że to już jest wiosna, jakie są jej zwiastuny? Wybranie z pośród ilustracji rzeczy, które pasują do wiosny przyczepienie ich do tablicy (sanki, tulipany, bocian, bałwan, skowronek, krokusy, motyl, rękawiczki, łyżwy, przebiśniegi).
3. Zabawa z kostką „Wiosenne poruszenie”.
Nauczyciel umieszcza na ścianach kostki obrazki: słońca, niedźwiedzia, bociana, żaby, biedronki, motyl. Chętne dziecko rzuca kostką, określa co przedstawia obrazek i dzieli na sylaby, próbuje wskazać liczbę sylab.
4. Zabawa do piosenki z pokazywaniem, „Jam jest żabka, tyś jest żabka”.
5. Zabawa matematyczna „ Rachunki pani Wiosny”.
Dzieci słuchają zagadek matematycznych, następnie przeliczają w zakresie 6 przy stolikach wykonując karty pracy. Rodzice nadzorują wykonywane zadania.
Przyszła wiosna do lasku
z kluczykiem przy pasku,
a te kluczyki brzęczące
to kolorowe kwiaty pachnące
rosną tu dwa przebiśniegi i trzy krokusy.
Oblicz proszę ile kwiatków wyszło
Spod zimowych pierzynek?
Stąpa wiosna po łące
zbiera kwiaty pachnące
ma dwie stokrotki i cztery tulipany
Powiedz z ilu kwiatków
Zrobi wiosna bukiet pachnący?
Siedziało sześć jaskółek
na sosnowej gałązce
pięć odleciało
Ile teraz jaskółek będzie
z gałązki spoglądało?
W ogrodzie na grządce
rosło sześć żonkili pięknych jak słońce
przyszła Kasia i trzy zerwała,
bo bukiet piękny zrobić chciała.
Ile żonkili teraz rośnie na grządce?
6. Śpiewanie piosenki „ Nie śpijcie kiedy wiosna”
7. Zabawa ruchowa z chusta animacyjną „Zjawiska pogodowe”.
Do zabawy zapraszamy rodziców. Rodzice trzymają chustę animacyjną, która symbolizuje parasol i poruszają się w prawo po kole przy piosence „Wiosna w błękitnej sukience”. Dzieci grają rolę jaskółek, które fruwają w rytm muzyki dookoła chusty. Gdy muzyka ucichnie nauczyciel opowiada, że zaczyna padać deszcz i jaskółki muszą ukryć się pod parasolem, rodzice podnoszą chustę w górę tzn. rozkładają parasol, a dzieci – jaskółki wlatują i przykucają. Gdy ponownie zaczyna grać muzyka, jaskółki wylatują i krążą wokół chusty, nauczycielka opowiada, że wyszło słońce, pokazała się tęcza, więc jaskółki mogą wysuszyć skrzydła szybując i obserwując piękną pogodę. Po chwili ponownie muzyka cichnie nauczycielka mówi, że nagle zerwał się wielki wiatr, rodzice poruszają chustą raz w górę, raz w dół, zaczyna sypać śnieg, rodzice unoszą chustę tworząc parasol, jaskółki ponownie wlatują pod parasol i przykucają.
8. Zaproszenie dzieci oraz rodziców do wykonania pracy plastycznej. Zadaniem dzieci jest precyzyjnie pokolorować wiosenne kwiaty. Następnie dzieci wraz rodzicami przystępują do ozdobienia ramki ozdobami wyciętymi z dziurkacza i naklejkami.
9. Prezentacja prac i podziękowanie za udział w zajęciach.