Scenariusz z zakresu edukacji matematycznej dla dzieci 4,5 -letnich
Temat: Rodzina bałwanków
Cel główny:
- kształtowanie pojęć matematycznych, intuicji geometrycznej
- rozpoznawanie i nazywanie podstawowych figur geometrycznych.
Cele operacyjne – dziecko:
- przelicza w zakresie 4 i więcej
- posługuje się liczebnikami głównymi i porządkowymi w zakresie 1-9, odzwierciedla cyfry na palcach
- rozwiązuje zagadkę słowną i rozwija słownictwo
- używa pojęć wielkości : mały, średni, duży
- rozpoznaje figury geometryczne (koło, kwadrat, trójkąt, prostokąt)
- rozwija orientację w przestrzeni
- rozwija percepcję wzrokową i słuchową
- bierze aktywny udział w zabawie muzyczno-ruchowej
- zgodnie współdziała w grupie
Formy:
praca z całą grupą
praca indywidualna
Metody:
słowne (pogadanka)
oglądowe (obserwacja)
praktycznego działania
Środki dydaktyczne:
sylwety 9 bałwanków, piosenki pt, ,Pada śnieżek’’ i ,,Cicho sza’’, zimowe ilustracje z bałwankiem, patyczki kreatywne , wiersz A .Łady – ,, Dziewięć bałwanków’, pelerynki z doszytymi guzikami, figury geometryczne, mata do kodowania, masa solna, tablica interaktywna.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
1 . Rozpoczęcie zajęć piosenką: ,,Cicho, cicho sza’’ jako sygnał dla dzieci mówiący o początku zajęć i tworzeniu kółeczka na dywanie. Wspólne zaśpiewanie piosenki pt ,,Pada śnieżek’’ lub innej piosenki o bałwanku - omówienie treści piosenki jako wprowadzenie do tematu zajęć.
2.Zabawa słownikowa – opisywanie zimowych ilustracji pojawiających się na tablicy interaktywnej, określanie ich wspólnych cech. Rozwiązanie zagadki słownej o bałwanku.
( W oczach ma węgielki, z marchwi nosek wielki, na śniegu stoi i ciepła bardzo się boi...)
3. Zabawa ruchowa ,, Rozgrzewka’’ z wykorzystaniem rekwizytu - ludzika z patyczków
kreatywnych. Wyznaczone dziecko ustawia ludzika w różnych pozycjach – dzieci w grupie
wykonują ćwiczenia patrząc na wzór.
4.Zabawa określająca preferencje zimowe dzieci
Kto lubi zimę? – niech podskoczy 2 razy. Kto lubi zabawy na śniegu? – niech zrobi 3 przysiady.Kto lubi zjeżdżać na sankach? – niech tupnie 4 razy. Kto lubi lepić bałwana? – niech klaśnie 5 razy.
5. Wiersz A. Łady – Grodzickiej „Dziewięć bałwanków” – uważnie słuchanie treści wiersza. Wybieranie zgodne z instrukcją słowną sylwet 9 bałwanków. Rozmowa na temat wiersza – Ile jest bałwanków?,jak wyglądają?, który ma na głowie garnek, a który trzyma gałąź?, dlaczego czwarty bałwanek nic nie słyszy?,co chciał mieć szósty bałwanek?
6. Zabawa „Zgadnij, o którym bałwanku mówię?” – dzieci wskazują bałwanka po usłyszeniu jego cech charakterystycznych.
7.„Guziki” – zabawa orientacyjno -porządkowa. Dzieci spacerują po wysokim śniegu, na przerwę w muzyce słuchają uderzeń na bębenku, ustawiają się przy sylwecie bałwanka z taką samą ilością dziurek w guziku np. trzy uderzenia w bębenek – bałwanek z trzema dziurkami w guziku.
8.Zabawa dydaktyczna ,,Gdzie ukryły się figury geometryczne’’ – wskazywanie figur i nazywanie ich na obrazku przedstawiającym bałwanka.
9.Kodowanie na dywanie – układanie kolorowych figur geometrycznych według kodu/wzoru na macie do kodowania.
10.Zabawa ruchowa – segregowanie śnieżynek ze wzglądu na kształt – przeliczanie , określanie gdzie jest więcej, gdzie mniej.
11.Zabawy plastyczne – lepienie z masy solnej przestrzennego bałwanka – dzieci starsze, dzieci młodsze wylepienie bałwanka masą solną na kartce papieru.