X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 4717
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Wiosna na zielonej łące - scenariusz sytuacji edukacyjnej

( z wykorzystaniem metody opartej na ruch C. Orffa )
w grupie integracyjnej dzieci 6 – letnich

Temat:
„ Wiosna na zielonej łące”
Cele ogólne (dz. zdrowe):
- uwrażliwienie dzieci na piękno muzyki,
- wdrażanie do uważnego słuchania tekstu,
- organizowanie zabaw ruchowych,
- utrwalenie wiedzy o charakterystycznych cechach wiosny,
- pomaganie mniej sprawnym kolegom, rozumienie potrzeby niesienia pomocy;
Cele szczegółowe ( operacyjne ) dz. niepełnosprawne:
Dziecko
- uważnie słucha czytany tekst,
- rozumie polecenia nauczyciela,
- utrwala wiadomości dotyczące aktualnej pory roku – wiosny,
- rozpoznaje i nazywa znane jej zwiastuny wiosny: żaba, bocian, pszczoła,
- usprawnia funkcję narządów mowy przy powtarzaniu zgłosek: kum, kle, bzz,
- śpiewa i bawi się przy muzyce,
- rozwiązuje zagadki słowne,
- skupia wzrok i słuch na kolorach i dźwiękach,
- rozpoznaje zapach i smak cytrusowy (wg „Porannego kręgu”);
Cele szczegółowe ( operacyjne ) dz. niepełnosprawne:
Dziecko
- reaguje na polecenia nauczyciela,
- porusza się w rytm muzyki,
- chętnie uczestniczy w zabawach ruchowych na miarę swoich możliwości,
- rozpoznaje na ilustracji zwiastuny wiosny: żaba, bocian, pszczoła;

Metody: słowna (zagadka, rozmowa, piosenka, objaśnienia), metody aktywizujące oparte na ruchu: system kształcenia muzycznego C. Orffa, elementy kinezjologii edukacyjnej Paula Dennison’a;

Formy: praca indywidualna, praca z grupą;

Środki dydaktyczne: magnetofon, płyty: Antonio Vivaldi „Cztery pory roku – Wiosna”,
muzyka z filmu „Polskie Drogi” i „Doktor Żywego”
wyk. Kwartetu „Bałałajka”, L. Delibes „Notturno”
z baletu „Coppelia”, odgłosy łąki, ilustracje przedstawiające pory roku, zwiastuny wiosny: żaba, bocian, pszczoła, piłeczki: żółty, niebieski, zielony, tekst opowiadania,urządzenia w sali sensorycznej: tor świetlno – dźwiękowy, zestaw
do aromaterapii, suchy basen;

Przebieg zajęcia:
1. Powitanie piosenką „Wszyscy są ...”
2. Wprowadzenie do tematu – pokazanie ilustracji przedstawiających zimę i wiosnę. Omówienie ich.
3. Wysłuchanie czytanego przez nauczyciela tekstu pt. „Zielona łąka” przy fragmencie utworu instrumentalnego A. Vivaldiego „Cztery pory roku – wiosna”.
Zielona łąka.
Idziesz wolniutko wąską ścieżką. Rozglądasz się ciekawie wokoło. Widzisz biegające wiewiórki, słyszysz ćwierkające wróbelki.
Nagle przed tobą pojawia się wspaniały zielony dywan –to łąka. Oddychasz głęboko. Rozkoszujesz się zapachem młodej, zielonej trawki. Słyszysz szum – to woda w strumyku radośnie uderza o kamyki. Nad strumykiem zielony dotąd dywan staje się kolorowy: żółto – niebiesko – zielony. To niebieskie niezapominajki i żółte kaczeńce znalazły sobie miejsce, gdzie ogrzewa je złote słoneczko i chłodzi czysta woda.
Oto, nie wiadomo skąd, pojawiają się na łące kolorowe motylki. Tańczą wesoło i spijają nektar z polnych kwiatów. Po ździebełkach trawy spacerują czerwono – czarne pracowite biedronki. Gdzieś z oddali słychać śpiew skowronka.
Nagle na łące pojawia się piękny, majestatyczny ptak – bocian. Wszystkie żabki bawiące się na brzegu jak na komendę wskakują do wody i chowają przed niebezpieczeństwem.

Rozmowa na temat wrażeń towarzyszących odbiorowi tekstu:
- W jakie kolory przebrała się nasza łąka?
- Jakie zwierzęta pojawiły się na łące?
- Jaki zapach czujecie?

4. Śpiewanie piosenki „Deszczowy blues” – w czasie refrenu dzieci imitują grę na gitarze.
5. Wysłuchanie przez dzieci odgłosów wiosennych zwierząt – odgadują jakie zwierzę wydaje ten głos i pokazują go na ilustracji: żaba, bocian, pszczoła. (dz. niepełnosprawne wskazuje i nazywa przed zadaniem zwierzęta: żaba, bocian, pszczoła)
6. Rozwiązywanie zagadek „Oznaki wiosny”

Czerwone nogi i białe piórka.
Przed nim do wody żaby dają nurka.(BOCIAN)

Skaczą po łące, pływają w wodzie.
Z bocianem żyją w ciągłej niezgodzie. ( ŻABY)

Ledwie błyśnie słońce złote, słychać brzęk wesoły.
To dla dzieci robią miodek pracowite ... (PSZCZOŁY) dz. niepełnosprawne zapytane : Gdzie jest bocian? – wskaże ilustrację z bocianem )
7. Zabawa ruchowa „Bociany” – naśladownictwo chodu ptaka.
8. Zabawa z kolorowymi piórkami:
- Dmuchanie piórka – dz. dmuchają piórka nawzajem do siebie,
- Taniec z piórkiem – dz. szuka różnych możliwości tańca z piórkiem. Można piórko podrzucać, łapać, kołysać na dłoni, nosić na nosie, itd.,
- Piórkowy masaż – dz. siedzą w parach i jedno z nich głaszcze piórkami dłonie, twarz i szyję osoby z pary.
9. Ewaluacja zajęć: dz. oceniają zajęcia za pomocą buziek: buzia uśmiechnięta – dobrze,buzia smutna – źle.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.